Ասադը ցավում է Թուրքիայի ինքնաթիռը խփելու համար. Սիրիան կարծել էր, թե դա Իսրայելի ինքնաթիռն է
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ցավում է, որ Սիրիայի պաշտպանական ուժերը հունիսի 22-ին վայր են գցել Թուրքիայի ռազմական ինքնաթիռը։ Այս հայտարարությունը հնչել է թուրքական «Ջումհուրիեթ» թերթի հետ հարցազրույցում։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը։
Ըստ այդ հարցազրույցի՝ Ասադը նշել է, որ իրենք ինքնաթիռը խփելուց հետո են միայն իմացել, որ դա թուրքական է. ինքնաթիռը շարժվել է այն միջանցքով, որը երեք անգամ օգտագործվել է իսրայելական օդուժի կողմից։
Ասադը նշել է, թե թույլ չի տա՝ թուրք–սիրիական հարաբերությունները զինված դիմակայության վերածվեն։ Հենց այդ պատճառով է, որ Սիրիան չի պատրաստվում ուժեր կուտակել Թուրքիայի սահմանի մոտ, չնայած որ թուրքական կողմը դիմել է նմանօրինակ քայլի։ Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ին թուրքական բանակը 6 կործանիչ է ուղարկել սահմանի մոտ։
Նշենք, որ չնայած այս հարցազրույցը հրապարակվել է երեկ՝ հուլիսի 2-ին, այնուամենայնիվ,«Ջումհուրիեթ»–ը չի նշում, թե երբ է անկացրել հարցազրույցը Սիրիայի նախագահի հետ։ Դրա մասին կարելի է միայն ենթադրություններ անել։ Օրինակ, նախագահ Ասադը զրույցի ընթացքում հիշատակում է Ժնևի համաժողովի մասին։ Հիշեցնենք, որ այդ համաժողովը կայացել է հունիսի 30-ին, և դրա ավարտին Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու նոր ծրագիր էր մշակվել։

Асад сожалеет о сбитом турецком истребителе
Президент Сирии Башар Асад выразил сожаление, что силы обороны его страны 22 июня сбили турецкий истребитель. Заявление прозвучало в интервью турецкой газете «Cumhuriyet», опубликованном 2 июля. Слова Асада цитирует «Reuters».
По словам Асада, то, что истребитель принадлежал Турции, выяснилось лишь после его падения. Самолет был сбит, потому что летел в том же воздушном коридоре, который три раза использовался израильской авиацией, и при этом был не замечен сирийскими радарами. Асад признался, что не испытал бы сожаления, окажись сбитый самолет израильским.
Президент Сирии заверил, что Дамаск не стал бы уклоняться от извинений, если бы турецкий самолет действительно сбили в международном воздушном пространстве, как утверждает Анкара. По версии Сирии, истребитель вторгся в сирийское воздушное пространство.
Асад отметил, что не допустит того, чтобы отношения Турции и Сирии переросли в открытое вооруженное противостояние. Именно поэтому, по словам Асада, Сирия не собирается стягивать военные силы к границе с Турцией, несмотря на действия правительства турецкого премьера Реджепа Эрдогана. Напомним, что 1 июля турецкая армия отправила к сирийской границе несколько истребителей F-16.
Когда именно у Асада было взято интервью, газета «Cumhuriyet» не уточняет. В разговоре с журналистом турецкого издания президент Сирии, однако, упоминает международную конференцию в Женеве, по итогам которой был сформулирован новый план мирного урегулирования ситуации в стране.
Турецкий разведывательный самолет RF-4E был сбит силами ПВО Сирии 22 июня. Сирийцы заявляют, что самолет вторгся в сирийское воздушное пространство. Турция утверждает, что он лишь на очень короткое время оказался в воздушном пространстве Сирии, а был сбит в международном воздушном пространстве.