Վալերի Բուայեն Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ է պատրաստում
Ֆրանսիայում հունիսի 17-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններում վերընտրված պատգամավոր Վալերի Բուայեն Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ է պատրաստում՝ խորհրդարանի հաստատմանը ներկայացնելու համար։ Այս մասին հայտնում է թուրքական «Ջիհան» լրատվական գործակալությունը:
Բուայեն խոստացել էր ընտրվելու դեպքում ֆրանսիական խորհրդարանին ներկայացնել նոր բանաձև, որտեղ նկատի կառնվեն Սահմանադրության պահանջները: Նա հայտնել է, որ ցայսօր թուրքերից սպառնալիքներ ու վիրավորանքներ է ստանում:
Ֆրանսիայի խորհրդարանաի պատգամավորը «անպատասխանատու» է որակել նախորդ խորհրդարանին ներկայացրած Ցեղասպանությունների ուրացումը քրեականացնող իր հեղինակած օրինագծի առնչությամբ Թուրքիայի կառավարության ու մամուլի որդեգրած անհանդուրժողական ու հակաժողովրդավարական դիրքորոշումը:

Валери Буайе готовит новый законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян
Вновь избранная депутат французского парламента Валери Буайе готовит новый законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян для внесения в повестку парламента. Об этом Буайе заявила в интервью турецкому информагентству «Cihan».
Депутат сказала, что она обещала своим избирателям, что в случае своего  переизбрания представит в парламент Франции новый законопроект, в котором будут учтены требования Конституции Франции. Она отметила, что до сих пор получает угрозы и оскорбления со стороны турок.
Буайе охарактеризовала как «безответственность» нетолерантную и антидемократическую позицию правительства и прессы Турции в связи с представленным ею ранее законопроектом о криминализации отрицания Геноцида армян.