Շատ սիմվոլիկ միջոցառում
ՕԵԿ–ը հանրահավաք էր կազմակերպել Ազատության հրապարակում։ Կարծում եմ, որ օրն այս պատահական չէր ընտրված, քանզի, ինչպես կուսակից ընկերոջ կողմից «էգ առյուծ»–ի կոչումը ստացած Հեղինե Բիշարյանն էր ճիշտ նկատել, ի դեմս Արթուր Բաղդասարյանի՝ ՕԵԿ–ում կանայք շատ են։ Սա այն դեպքն է, երբ իմաստ չունի վիճել Բիշարյանի հետ։
Հեղինեն, որ ասում է, ուրեմն մի բան գիտի։ Ի վերջո նա «հազար» տարի Ա. Բաղդասարյանի կողքին է եղել և եթե ասում է, որ ի դեմս ՕԵԿ առաջնորդի՝ իրենց կուսակցությունում շատ են իգական սեռի ներկայացուցիչները, ապա պատգամավորուհու ասածները պետք է ի գիտություն ընդունել և անցնել առաջ։
ՕԵԿ–ի այսօրվա հանրահավաքը սիմվոլիկ ստացվեց նաև այլ առումով։ Եթե հիշում եք, 2008–ի նախագահական ընտրությունների քարոզչական փուլում նույն այդ հրապարակում և նույն այդ հարթակին կանգնած Արթուր Բաղդասարյանն իրեն սպանելու մասին էր խոսում՝ «բացահայտելով» իշխանությունների մտադրությունները։ Ինչպես հայտնի է, իշխանության թեկնածուն Սերժ Սարգսյանն էր։ Այսինքն՝ Արթուրը Սերժին (Քոչարյանին էլ) մեղադրում էր իր դեմ մահափորձ կազմակերպելու մեջ. հանրահավաքի մասնակիցները նույնիսկ փորձում էին դիպուկահարին փնտրել Հյուսիսային պողոտայի բարձրահարկ շենքի տանիքում։ Հուզիչ և հնդկական կինո հիշեցնող տեսարան էր։
Ա. Բաղդասարյանի այդ «մահափորձային» հայտարարությունից օրեր անց ՕԵԿ–ը մտավ կոալիցիա, վերածվեց Սերժ Սարգսյանի բացահայտված հաճախորդի («հաճախորդ» ձևակերպումը՝ Ս. Սարգսյանի) և դարձավ մարտի 1–ը լեգիտիմացնող գործիչ։ Պատահական չէ, որ Սերժ Սարգսյանն ՕԵԿ–ին բարոյական ուժ է համարում։ Չլիներ օեկական բարոյականությունը՝ Սերժը նախագահ չէր դառնա։ ՕԵԿ–ը նույնքան բարոյական է ՀՀԿ ղեկավարի համար, որքան Մանվելն ու Գեղամյանը։ Սերժի մոտ բարոյականության այլ չափանիշներ են գործում, և դա է պատճառը, որ ի դեմս Արթուր Բաղդասարյանի՝ ՕԵԿ–ում կանայք շատ են։ Տվյալ դեպքում ոչ թե մարդու սեռը պետք է նկատի ունենալ, այլ լրիվ ուրիշ բան։
Հ.Գ.։ Մինչ Արթուր Բաղդասարյանը բոցաշունչ ճառ էր արտասանում, Ազատության հրապարակի ասֆալտին հայտնվել էին ՕԵԿ առաջնորդի նկարով քարոզչական պաստառիկները, մարդիկ քայլում էին Ա. Բաղդասարյանի նկարի վրայով։ Պաստառիկների մի մասն էլ հայտնվել էր հրապարակի տարածքում տեղադրված աղբարկղներում։

Весьма символичное мероприятие
В этот день партия «Оринац еркир» организовала митинг на площади Свободы. Думаю, что эта дата был выбран не случайно, поскольку, как правильно заметила получившая от товарища по партии звание «львицы» Эгине Бишарян, в лице Артура Багдасаряна в «Оринац еркир» много женщин. Это тот случай, когда спорить с Бишарян бессмысленно.
Если Эгине говорит, то значит - она что-то знает. В конце концов, она «тысячу» лет была рядом с А.Багдасаряном, и, если говорит, что в лице лидера «Оринац еркир» в их партии много представителей женского пола, то слова женщины-депутата необходимо принять к сведению и пойти дальше.
Митинг «Оринац еркир» стал символичным и в другом плане. Если помните, то в период агитации на президентских выборах 2008-го года стоявший на той же площади Артур Багдасарян говорил о подготовке покушения на себя, «обличая» намерения властей. Как известно, кандидатом от власти был Серж Саргсян. То есть, Артур обвинял Сержа (как и Кочаряна) в организации покушения на себя, а участники митинга даже пытались найти снайпера на крышах высотных домов Северного проспекта. Это было волнующим зрелищем и напоминало индийское кино.
Спустя несколько дней после этих «покушенческих» заявлений А.Багдасаряна, «Оринац еркир» вошла в коалицию, превратившись в раскрытого клиента Сержа Саргсяна (формулировка «клиент» принадлежит Сержу Саргсяну) и легитимирующего события 1-го марта. Не случайно, что Серж Саргсян считает «Оринац еркир» нравственной силой. Не будь оринацеркировской нравственности, Серж Саргсян не стал бы президентом. Партия «Оринац еркир» настолько же нравственна для руководителя РПА, насколько нравственны Манвел и Гегамян. У Сержа действуют иные критерии нравственности, и в этом причина того, что в лице Артура Багдасаряна в «Оринац еркир» много женщин. В данном случае надо иметь в виду не половую принадлежность человека, а совсем иное.
Вот такие пироги.
P.S. Пока Артур Багдасарян произносил свою пламенную речь, на асфальте площади Свободы оказались агитационные листовки с изображением лидера «Оринац еркир», и люди ходили по фотографии А.Багдасаряна.  Часть же листовок просто оказалась в размещенных на площади урнах для мусора.