Տիգրան Սարգսյանն ի՞նքն էր ուզում գլխավորել ՀՀԿ–ի ցուցակը
Մինչ ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարեց, որ ՀՀԿ–ի համամասնական ցուցակը գլխավորելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, գրեթե բոլոր հանրապետականները ճիշտ էին համարում, որ հենց նա էլ գլխավորի, բացի ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանից։
Ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Տիգրան Սարգսյանը պատասխանելով հարցին՝ ո՞վ է գլխավորելու ՀՀԿ ցուցակը՝ ասել էր, որ իրականում չափազանց կարևոր է, թե կուսակցությունն ինչ գաղափարներո՛վ է գնալու ընտրություններին։
–Թե ով կլինի առաջինը կամ երկրորդը ցուցակում, ես անձամբ, անկեղծ ասած, չեմ կարող ասել,–նշել էր նա։
«7օր»–ի հարցին՝ իսկ ինքն անձամբ կցանկանա՞ր գլխավորել, Տիգրան Սարգսյանն արձագանքել էր.
–Իսկ ձեզ ինչո՞ւ է հետաքրքրում իմ անձնական դիրքորոշումը։
Այսօր «7օր»–ը ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանից հետաքրքրվել է՝ գուցե Տիգրան Սարգսյանը ցանկանում էր անձա՞մբ գլխավորել ՀՀԿ–ի ցուցակը։
–Ես չեմ կարծում, որ վարչապետը նույն կարծիքին չէ, ինչ բոլոր հանրապետականները։ Բոլոր հանրապետականները, այդ թվում և վարչապետը, շատ լավ գիտեն, որ ցուցակը պետք է գլխավորի հանրապետության և կուսակցության նախագահը։ Եվ դա ճի՛շտն է,–պատասխանել է Գագիկ Մելիքյանը։

До заявления пресс-секретаря РПА Эдуарда Шармазанова о том, что предвыборный список партии возглавит президент РА Серж Саргсян, практически все члены РПА, кроме самого премьер-министра РА Тиграна Саркисяна, посчитали правильным, чтобы это сделал именно президент страны.
Ранее, отвечая во время встречи с журналистами на вопрос о том, кто возглавит список РПА, Тигран Саркисян сказал, что крайне важно то, с какими идеями партия пойдет на выборы.
«Кто будет в списке на первом или втором месте, честно говоря, не могу сказать», - отметил тогда Саркисян.
На вопрос «7or» о том, не хотел бы он лично возглавить список, Тигран Саркисян ответил:
«А почему вас интересует моя личная позиция?».
Сегодня «7or» поинтересовался у секретаря парламентской фракции РПА Гагика Меликяна: «Может Тигран Саркисян желает лично возглавить предвыборный список РПА?».
«Я не думаю, что премьер не того же мнения, что и все члены партии. Все республиканцы, в том числе и премьер, прекрасно знают, что список должен возглавить глава партии и государства. И это правильно», - ответил Гагик Меликян.
Тигран Саркисян сам хотел возглавить список РПА?