Ես` «դյուրահավատ» ՀՀ քաղաքացիս
Մի քանի օր առաջ, բոլորովին պատահաբար, վարչապետի ճեպազրույցից իմացա, որ ես մնում եմ Հայաստանում, որովհետև հավատում եմ վարչապետին:
Ճեպազրույցի ժամանակ վարչապետն ասաց. «Հայաստանում մնացել են նրանք, ովքեր մեզ հավատում են»: Ամերիկացիներն այս դեպքում ասում են.«O, my God»: Հայերը տարբեր բաներ են ասում նման դեպքերում:
Փաստորեն, ես հավատում եմ մեր կառավարությանը, անձամբ` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, մեր տնտեսական աճին, հանրապետական կուսակցությանն ու նախագահին, կայանալիք չկայացած ընտրություններին ու հենց այդ պատճառով մնում եմ Հայաստանում:
Հավատում եմ, փաստորեն, կրթության նախարարության սահմռկեցուցիչ ռեֆորմներին, ըմբոշխնում եմ ամեն օր հանրակրթական դպրոցների հետևանքները, հավատում եմ, որ կոռուպցիան, այդ արգահատելի  կոռուպցիան, արմատախիլ է արվում դպրոցից, հենց որ ամենակոռումպացված դպրոցի պատին մեծ տառերով գրում են. «Դրամահավաքը դպրոցում արգելվում է»:
Սայաթ-Նովա-Աբովյան խաչմերուկն անցնելիս, երբ երկու ոտքով խրվում եմ տասնօրյա ձյան մեջ ու մի քանի րոպե մնում ցեխաձյան մեջ, անմիջապես հավատում եմ քաղաքում իրականացվող ակտիվ ձյունամաքրման աշխատանքների մասին երկարատև ռեպորտաժին:
Իմ ծանոթ բոլոր պաշտոնյաների զավակներին բանակից ազատված տեսնելիս անմիջապես հավատում եմ, որ զորակոչն անթերի է, ու բանակը մեր երկրի գոյատևման երաշխիքն է:
Իմ վարչապե՛տ, ես հավատում եմ փաստորեն Ձեզ:
Աշխարհի ամենափառահեղ երկրներից մեկից Երևան վերադառնալուց առաջ ինձ հարցնում էին, թե ինչ կա Երևանում, որ կարելի է այդպես կարոտել և ուզել վերադառնալ, եթե հարազատներդ քեզ հետ են, ու կարող ես ապրել օրինավոր ու հարուստ երկրում: Պատասխան չգտա:
Երևան վերադառնալու հաջորդ օրը իմ տան մոտ գտնվող մանրավաճառի կրպակի մոտով անցնելիս լսեցի մանրավաճառ կնոջ հարցը. «Աղջի՛կ ջան, էս ուր էիք, ձեր տնից մարդ չէր էրևում»: Այս հարցը էլ ուրիշ ոչ մի տեղ ինձ չեն տա: Ուրեմն՝ ես մնացել եմ Հայաստանում, որովհետև հավատում եմ ամեն առավոտ ինձ բարևող անծանոթ մանրավաճառին, որն անհանգստացել էր մեր ընտանիքից ոչ մեկին երկար ժամանակ չտեսնելու համար: Մանրավաճառին հավատում եմ, պարո՛ն վարչապետ: Իսկ մնացած բաներին իմ երկրի` հավատում եմ այնքան, ինչքան Ձմեռ պապի գոյությանն էի հավատում ծնողներիս չհիասթափեցնելու համար:
Այնպես եմ հավատում Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդին, որն ասում է՝ քաղականությունն առանց ինտրգների չի լինում: Այնպես հավատում եմ երիտասարդ hհկականների երթին` նվիրված Վարդանանց տոնի հիշատակին, որ ուզում եմ մասնակցել, մանավանդ որ երթին մասնակցում էին վարչապետն ու քաղաքապետը: Ափսոս, ուշ իմացա: Վասն հայրենյաց, վասն հավատոյ:
Շատ եմ հավատում նախապես վարժեցրած երեխաների անգիր արած տեքստերին, որոնք ասում են, թե իրենք Չարենցի պատգամների հետևորդն են: Հինգ տարի բանասիրության բաժնում սովորել եմ, բայց Չարենցի պատգամներին տեղյակ չեմ: Կենսագրության այլ հետաքրքիր մանրամասներ գիտեմ, բայց չեմ կարծում, որ կենսագրական հենց այդ մանրամասների հետ կապված պատգամների հետևորդը լինելն ի նկատի ուներ հավանաբար դասարանի գերազանց սովորող աշակերտը, որ այնպես հարթ կեղծում էր իր մանկությունը աշխարհի ամենճշմարտախոս հեռուստաալիքներից մեկով, որին ևս անվերապահ հավատում եմ ու այդ իսկ պատճառով մնացել եմ Հայաստանում:
Անչափ հավատում եմ Արմեն Երիցյանին, որն այն հարցին, թե ճի՞շտ են արդյոք շրջանառվող լուրերը, թե ինքը կարող է ստանձնել ոստիկանապետի պաշտոնը, ասում է, թե ինքն արդեն 30 տարի աշխատել է ոտիկանության ոլորտում, և հիմա թարմ ուժ է պետք, և այդ թարմ ուժը Վlադիմիր Գասպարյանն է, կարծես Գասպարյանի ավարտական երեկոն 2011-ի մայիսին էր, ու ինքը շատ թարմ է:
Ես` դյուրահավատ ՀՀ քաղաքացիս, հավատում եմ, որ  Փարիզյան սուրճը ամենատգեղ երևույթն էր մեր քաղաքի, բայց չգիտես ինչու, բոլորս ձգտում էինք օրը մեկ անգամ գոնե հասնել այդտեղ ու գրավել մեր սովորական տեղը կլոր փարիզյան սեղանների շուրջ:
Այնպես հավատում եմ, որ Լեզվի ինստիտուտի փառահեղ շենքը քանդել էր պետք, որ մեր հոգևոր հովիվը գա զբաղեցնի այդ տեղը եվրառեմոնտ եկեղեցում: Հավատում եմ, որ Ռաֆայել Իսրայելյանի տունը հողին հավասարեցնելը ամենաճիշտ որոշումն էր, իսկ կառուցվելիք հյուրանոցը`անհրաժեշտություն: Ահավոր հավատում եմ, որ Հյուսիսային պողոտայի տները ուղղակի հրաշք են, մանավանդ երբ գիշերը պարզվում է, որ այդպես էլ ոչ ոք չի ապրում այդտեղ:
Հավատում եմ և՛ համամասնականի կարևորությանը, և՛ մեծամասնականի անհրաժեշտությանը: Անչափ հավատում եմ Թեղուտի լիկվիդացիայի անհրաժեշտությանը, մոխրագույն դարձած քաղաքին, որտեղից կանաչը հեռացավ հանուն սրճարաննեերի: Ի դեպ, միակ սրճարանը, որ սարքվեց առանց ծառ հատելու, Փարիզյան սուրճն էր, որն այդպես անխղճորեն  քանդեց մեր անընդհատ աճ արձանագրող տնտեսության հիմքերը:
Ես` դյուրահավատ ՀՀ քաղաքացիս, անընդհատ հավատում եմ, թեև երբեմն իսկապես հավատալու մեծ ցանկություն եմ ունենում:
Քիչ թե շատ վարչապետին իմանալով, գիտեմ, որ նա առանձնապես մտահոգ չէ` մենք հավատո՞ւմ ենք իրեն ու իր կառավարությանը, թե՞ ոչ: Մեր հավատալը նրա կյանքում նույնքան տեղ ունի, որքան իմ կյանքում Վենեսուելայի արտաքին քաղաքականությունը ընդհանրապես և վերջին ամիսներին `մասնավորապես:
Մեր վարչապետը բարձր ինտելեկտուալ է և  տիրապետում է հումորի վարպետությանը: Եվ նուրբ հումորով վերաբերվում է մեզ` իր «դյուրահավատ»  հայրենակիցներին, ու մեր սնապարծ հայրենիքին, որին սիրել կարելի է միայն շատ սիրելու դեպքում, ինչն էլ անում ենք մենք` Հայաստանում մնացած քչերս:
Չեմ կարծում, որ ընդդիմության հավաքներին օպերայի հրապարակում հավաքվածները մնում են Հայաստանում Տիգրան Սարգսյանին հավատալու հետևանքով:
Ոմանք մնում են, որովհետև գնալու տարբերակ չունեն, դրանք շատ են: Ոմանք մնում են, որովհետև հավատում են, որ կարող են փոխել ինչ-որ բան ակնկալվող հեղափոխության, հեղաշրջման, իշխանափոխության արդյունքում: Ոմանք չեն հավատում, բայց մնում են` իներցիայով, բթացած: Շատ քչերը սիրում են երկիրը, որին պատկանում են ծագումնաբանորեն, բայց այլևս չեն պատկանում այդ երկրում իրենց կարևորությամբ: Ոմանք էլ չեն մնում: Ոմանց գնալը ողջունելի է, ոմանց գնալը`անդառնալի կորուստ:
Հավատում եմ անվերապահ Երկրապահ կամավորականների 9րդ համագումարում Սերժ Սարգսյանի արտասանած աֆորիզմին. «Հաղթանակած մարդկանց երկրում չի կարող ոտնահարվել մարդու արժանապատվությունը»: Հետո շարունակեց. «Պետք է հավատալ, որ ստացվի»: Իրոք, աֆորիզմի է ձգում, որին ես պատասխանում եմ. «Թող ստացվի, որ հավատանք»:
Հետո վարչապետին Ռիյա Թազա գյուղի գյուղապետն էր պատմում իր հոգսերը: Այս ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչը ևս մնացել է Հայաստանում վարչապետին հավատալու հետևանքով, դրա համար էլ իր գյուղից կես օր եկել–հասել էր Աշտարակ, քանի որ ձյունը չէր մաքրվել մեր հավատավոր երկրում, ու խնդրում էր վարչապետին, որ օգնի իրենց գյուղին:
Հետո հավատում եմ Արթուր Բաղդասարյանին, որն ասում է, թե իրեն պիտի միանանք, որ երկիրը կառուցենք:
Իսկ ամենից շատ հավատացի Արա Երնջակյանին, որը ոստիկանների հետ եկել էր բնապահպանների  բողոքը զսպելու, քանի որ ինքը օրինապաշտ է: Բայց դրանից հետո էլ չեմ հավատում նրա բեմադրած քաղաքական սատիրային: Կամ` կամ:
Հավատանք, որ ստացվի: Ստացվեց` ուրեմ հավատում ենք: Հավատն ու ստացվելը հաղորդակից անոթներ են: Բայց խաբկանքն է վտանգավոր` երբեմն կարող է թվալ, ու այնպես ստացվի, որ սկսենք հավատալ, թե  հավատում ենք: Հետո ուշքի գանք, պարզվի՝ կյանքն անցել է, ու արդեն ուրիշների հավատալ կամ չհավատալու ժամանակն է:
Թեև վարչապետի պարագայում այս խաբկանքի սպառնալիքը երևի բացառվում է, որովհետև նրա բարձրաճաշակ ու նրբակիրթ ցինիզմը խաբկանքը գրեթե անհնար է դարձնում: Նա միշտ այնպես թեթև, այնպես` «ի դեպ» հայրենակերտման աֆորիզմներ է ստեղծում, որ պետք է բնածին թուլամտություն ունենաս, որ հանկարծ ցնցվես անհամապատասխանությունից` իրականության ու ասելիքի…
Իսկ վարչապետին ու կառավարությանը հավատալու պատճառով  Հայաստանում մնում են միայն թերևս իր ընտանիքի անդամները: Այն էլ`տեղ-տեղ:

Я, как легковерная гражданка Республики Армения
Несколько дней назад совершенно случайно из брифинга премьер-министра я узнала, что я остаюсь в Армении, потому что верю премьер-министру. В ходе брифинга премьер-министр заявил – «В Армении остались те, кто верит нам». Американцы в таких случаях говорят – «O, my God». Армяне говорят разные слова в таких случаях. Фактически, я верю нашему правительству и лично премьер-министру Тиграну Саркисяну, нашему экономическому росту, Республиканской партии и президенту, предстоящим несостоявшимся выборам и именно по этой причине остаюсь в Армении. Верю, фактически, жутким реформам министерства образования, пожиная ежедневно их плоды, касающиеся общеобразовательных школ, верю, что коррупция искореняется в школах именно в тот момент, когда на стене самой коррумпированной школы написано «сбор денег в школе запрещен».
Переходя перекресток улиц Саят-Нова и Абовяна, когда двумя ногами зарываюсь в десятидневный снег и на несколько минут застреваю в снежной грязи, моментально верю длинным репортажам об осуществляемых  в городе активных снегоуборочных работах. Видя освобожденных от службы в армии детей знакомых мне высокопоставленных должностных лиц я моментально верю в то, что призыв проводится безупречно и что армия – гарант существования нашей страны.
Мой премьер-министр, фактически, я верю Вам.
Перед тем, как вернуться в Ереван из одной из самых процветающих стран меня спрашивали – а что есть в Ереване такого, что можно так соскучиться и желать вернуться, если родные вместе с тобой и могут жить в законопослушной и богатой стране. Ответа на этот вопрос я не нашла.
На следующий день после возвращения в Ереван, проходя мимо расположенного возле моего дома небольшого магазинчика, услышала вопрос продавщицы – «девушка, где вы были, от вас никто не приходил». Этот вопрос мне больше нигде не зададут. Значит, я осталась в Армении, потому что верю здоровающейся со мной каждый день незнакомой мне продавщице, которая беспокоилась о моей семье, не видя долгое время никого из членов моей семьи. Я верю продавщице, господин премьер-министр. А в остальное верю настолько, насколько верила в существование Деда Мороза, чтобы не расстраивать моих родителей.
Настолько верю лидеру Христианско-Демократического союза, который говорит – политики без интриг не бывает. Так же верю шествию молодых республиканцев, посвященному празднику Вардананц, настолько верю, что хочу в нем участвовать, тем более, что в шествии участвовали премьер-министр и мэр города. Жаль, я о нем поздно узнала.
Очень верю в заранее вызубренные тексты, декламируемые детьми, которые говорят о том, что они последователи заветов Чаренца. Я пять лет училась на отделении филологии, но о заветах Чаренца ничего не знаю. Я знаю другие любопытные подробности его биографии, но не думаю, что именно эти подробности биографии Чаренца имел в виду отличник класса, говоря о его заветах, выступавший по одному из самых правдивых телеканалов в мире, которому я тоже безоговорочно верю и именно по этой причине остаюсь в Армении.
Я безгранично верю Армену Ерицяну, который на вопрос – правдивы ли муссируемые слухи о том, что он может занять кресло начальника полиции, отвечает, что 30 лет проработал в системе полиции и сейчас там нужна свежая кровь и эта свежая кровь – Владимир Гаспарян, будто выпускной вечер Владимира Гаспаряна был в мае 2011 года и он еще очень свежий.
Я, как легковерная гражданка Республики Армения, верю, что «Паризян сурч» был самым уродливым явлением в нашем городе, но мы все почему-то стремились хотя бы раз в день придти сюда и занять свое место за круглым столиком. Я безгранично верю, что красивое здание Института языка было необходимо снести для того, чтобы наш духовный пастырь занял там место в церкви с евроремонтом. Верю, что сравнивание с землей дома Рафаэла Исраэляна было очень правильным решением, а строящаяся гостиница – необходимость. Очень верю, что дома на Северном проспекте – просто чудо, тем более, что ночью выясняется, что там так никто и не живет. Верю в важность пропорциональной системы и необходимость мажоритарной. Безгранично верю в необходимость ликвидации Техутского заповедника, ставшему серым городу, откуда зелень исчезла во имя кафе. Кстати, единственным кафе, которое было построено без вырубания деревьев, было именно «Паризян сурч», которое так безжалостно разрушило основы нашей постоянно переживающей подъем экономики.
Я, как легковерная гражданка Республики Армения, без конца верю, хотя и иногда испытываю действительное желание верить. Более или менее зная премьер-министра, знаю, что он особо не озабочен тем – верим мы ему и его правительству или нет. Наша вера занимает в его жизни столько же места, сколько в моей жизни занимает внешняя политика Венесуэлы вообще и в последние несколько месяцев в частности.
Наш премьер-министр высокоинтеллектуален и с хорошим юмором. И с тонким юмором относится к нам, его легковерным гражданам и нашей Родине, любить которую можно, только если любовь очень сильна, что мы и делаем – те немногие, кто остался в Армении.
Не думаю, что собравшиеся на проходящих на площади возле Оперы митингах оппозиции остаются в Армении из-за того, что верят Тиграну Саркисяну. Одни остаются, потому что им некуда ехать, и таких много. Другие остаются, потому что верят, что способны что-то изменить в результате ожидающейся революции, переворота, смены власти. Некоторые не верят, но остаются по инерции, совершенно отупевшие. Очень немногие любят эту страну, к которой принадлежат по происхождению, но более не относятся к этой стране своей значимостью. Некоторые вообще не остаются в ней. Отъезд некоторых можно только приветствовать, отъезд других является невосполнимой утратой.
Я безгранично верю в афоризм Сержа Саргсяна, озвученному им на 9-м съезде Союза добровольцев «Еркрапа» - «в стране победивших на войне людей человеческое достоинство попираться не может».  И затем он продолжил – «надо верить, что все получится». Это действительно афоризм, на который я отвечаю – «должно получиться, чтобы поверили». Потом глава сельской общины деревни Риа Таза рассказывал премьер-министру о своих заботах. Представитель этого национального меньшинства тоже остался в Армении потому, что верит премьер-министру, поэтому за полдня из своей деревни добрался до Аштарака, потому что снег не очищался в нашей легковерной стране и просил премьер-министра помочь своей деревне.
А еще я верю Артуру Багдасаряну, который говорит, что надо присоединяться к нему для того, чтобы строить страну. А больше всего я поверила Ара Ернджакяну, который в сопровождении полицейских пришел сдерживать акцию протеста экологов, поскольку сам он законопослушен. Но после этого я больше не верю в его театральные постановки на тему политической сатиры. Или – или.
Поверим, чтобы получилось. Получится – значит, поверим. Вера и дело – соединяющиеся сосуды. Но есть опасность ловушек – иногда может показаться и получится так, что начнем верить в то, что верим. Потом опомнимся и выяснится, что жизнь прошла и пришло время других верить или не верить. Хотя в случае с премьер-министром вероятность подобной ловушки, наверное,  исключена, потому что его высококачественный и тонкий цинизм делает вероятность веры невозможной. Он всегда создает такие легкие поверхностные афоризмы, что надо иметь прирожденное слабоумие, что быть потрясенной от несоответствия реальности со сказанным.
А из-за веры премьер-министру и правительству в Армении остаются, вероятно, только члены его семьи. Да и то… - местами.