ԵՄ անդամ երկրների նախարարները կորոշեն Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը
Ինչպես տեղեկացնում է «BBC»–ն, Եվրամիության անդամ երկրների  նախարարները այսօր կհանդիպեն Բրյուսելում և կորոշեն Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը։
Պատժամիջոների խստացման համար առիթ են հանդիսացել Իրանի Հանրապետության միջուկային ծրագրի ընդլայնման մասինՄԱԳԱՏԷ–ի նոյեմբերյան զեկույցը, Իրանի կողմից Նոր տարուն հրթիռների փորձարկումը և Թեհրանի այն սպառանալիքները, թե կփակի Օրմուզի նեղուցը, որտեղով անցնում են ոչ միայն Իրանից արտահանվող նավթամթերքը, այլ Պարսից ծոցից եկող բոլոր նավթային բեռները։
Ինչպես սպասվում է՝ ԵՄ–ն արգելք կդնեի  իրանական նավթի ներմուծման վրա, ինչպես նաև կսահմանափակի Իրանի հետ Կենտրոնական բանկի հարաբերություններն ու ոսկու առևտուրը։
Անցած ամիս ԱՄՆ–ն արդեն նպանատիպ  պատժամիջոցներ կիրառել էր Իրանի նկատմամբ և հորդորում է մյուս երկրներին ևս հետևել իր օրինակին։

Министры стран ЕС решат вопрос о введении санкций против Ирана
Министры иностранных дел стран Евросоюза в понедельник встретятся в Брюсселе, чтобы решить вопрос о введении новых санкций против Ирана, сообщает «BBC».
Поводом для ужесточения санкций стали ноябрьский доклад МАГАТЭ, усиливший опасения по поводу ядерных амбиций Исламской Республики, новогодние иранские ракетные испытания и угрозы Тегерана перекрыть Ормузский пролив, через который идут поставки энергоносителей не только из самого Ирана, но и из других нефтедобывающих стран Персидского залива.
ЕС, как ожидается, введет запрет на импорт иранской нефти, а также рядом ряд мер по контролю за Центробанком Ирана и торговлей золотом.
США ввели аналогичные санкции против Ирана в прошлом месяце и оказывают давление на другие страны с призывами последовать их примеру.