ԵՄ–ն Իրանի և Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների խստացման նոր փաթեթ է մշակել
Ինչպես փոխանցում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ» գործակալությունը, Եվրամիությունն Իրանի և Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների խստացման նոր փաթեթ է պատրաստել։ Այդ փաթեթն ընդունվելու է հունվարի 23–ին ԵՄ 27 անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում։
Իրանի նկատմամբ նախարարները պետք է համապատասխանեցնեն իրանական նավթի և նավթամթերքի  բեռնարգելքի կիրառման նախագիծը, ինչպես նաև սահմանափակումներ սահմանեն Իրանի Կենտրոնական բանկի հետ պետական և մասնավոր կառույցների շփումներում։
Ինչ վերաբերում է Սիրիային, ապա նրա դեմ պատժամիջոցները կներառեն հետևյալը. «սև ցուցակի» մեջ կանցնեն նախագահ Բաշար Ասադի վարչակարգի ևս 22 պաշտոնյաներ, այդ ցուցակի մեջ կմտնեն նաև  սիրիական 8 ընկերություններ, որոնք ֆինանսներ են տրամադրում վարչակարգին։

ЕС подготовил проект ужесточения санкций против Ирана и Сирии
Как передает ИТАР-ТАСС, ЕС подготовил новый проект ужесточения санкций против Ирана и Сирии. Очередные пакеты санкций против этих двух стран будут приняты 23 января на заседании Совета ЕС на уровне глав МИД 27 стран сообщества.
В отношении Ирана министрам, в частности, предстоит согласовать план введения в действие эмбарго на импорт иранской нефти и нефтепродуктов, а также наложить ограничения на взаимодействие государственных и частных европейских структур с иранским Центробанком.
Что касается Сирии, то должно быть принято решение о включении в «черный список» еще 22 чиновников режима Башара Асада. Кроме того, в этот список будут включены 8 сирийских компаний, обеспечивающих финансирование режима.