Եվրախորհրդարանի պատգամավորը Հրանտ Դինքի գործով վճիռը «հիասթափեցնող» է անվանել
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Թուրքիայի հարցով զեկուցող Ռիա Օմեն-Ռույտենը հիասթափեցնող է անվանել «Ակոս» թերթի սպանված խմբագրապետ Հրանտ Դինքի գործով դատավճիռը:
«Այդ վճիռն ապացուցում է Թուրքիայում դատական բարեփոխում անցկացնելու անհրաժեշտությունը»,- ասել է նա:
Իր զեկույցներում պատգամավորը կոչ էր արել Թուրքիայի իշխանություններին իրականացնել Հրանտ Դինքի սպանության մանրազնին հետաքննությունը բոլոր պատկան մարմիններին պատասխանատվության կանչելու համար:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 17-ին թուրքական դատարանը Յասին Հայալին մեղավոր էր ճանաչել Հրանտ Դինքի սպանության կազմակերպման մեջ և դատապարտել ցմահ բանտարկության: Հանցագործության մասնակիցներից Էրհան Թունջելը դատապարտվել է 10 տարի, 6 ամսվա բանտարկության «Mc Donald’s»-ում պայթյունի համար: Սակայն դատարանը նրան ազատելու որոշում է կայացրել: Մյուս 19 ամբաստանյալների վրայից հանվել են ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու մեղադրանքները, և նրանք արդարացվել են:

Депутат Европарламента назвала вердикт по делу Гранта Динка разочаровывающим
Депутат Европейского парламента, докладчик по Турции Риа Омен-Руйтен назвала разочаровывающим вердикт по делу об убийстве главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка.
«Этот вердикт свидетельствует о необходимости проведения в Турции судебной реформы», - сказала она.
В своих докладах депутат неоднократно призывала официальную Анкару провести подробное расследование убийства Гранта Динка, чтобы призвать к ответственности все компетентные органы.
Напомним, что 17 января турецкий суд признал Ясина Хайяла виновным в организации убийства Гранта Динка и приговорил к пожизненному тюремному заключению. Один из соучастников преступления, Эрхан Туджел, был осужден на 10 лет 6 месяцев за взрыв в «Mc Donald’s». Однако суд принял решение о его освобождении, учитывая длительное время, которое он находился под арестом. Со всех 19 подсудимых было снято обвинение о принадлежности к террористическим группам.