Զինդատախազ. «Բանակում նվազել են մահվան ելքով դեպքերը»
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ անցած՝ 2011թ. ընթացքում բանակում նվազել են մահվան ելքով դեպքերը:
–Կարող ենք փաստել, որ ունենք մահվան ելքով դեպքերի 33% և ընդհանրապես հանցագործությունների 88% նվազում։ Այս ցուցանիշները դեռ գոհացուցիչ չեն, ուստի ստեղծվում է այնպիսի համակարգ, որն էականորեն կնվազեցնի հանցավորությունն ընդհանրապես,–ասել է նա:
Ըստ Գևորգ Կոստանյանի՝ անցնող տարում 30 հանցագործությունների հետևանքով 36 մահվան դեպք է գրանցվել։ Տաս զոհ էլ ունեցել ենք հակառակորդի կողմից ստացած հարվածներից:
Նրա խոսքերով՝ ԶՈՒ-ում հանցավորությունը նվազել է 10%–ով, սակայն այս թիվը ևս վկայում է, որ կան շատ անելիքներ:

Военный прокурор: «В армии сократились случаи с летальным исходом»
Во время встречи с журналистами заместитель генпрокурора РА, военный прокурор РА Геворг Костанян отметил, что в 2011-ом году в армии сократились случаи с летальным исходом.
«Можем констатировать сокращение случаев с летальным исходом (на 33%) и преступлений в целом (на 88%). Эти показатели еще нельзя назвать удовлетворительными, поэтому создается такая система, которая существенно сократит число преступлений», - отметил Костанян.
По его словам, в прошедшем году в результате 30 преступлений было зафиксировано 36 смертельных случаев. В результате действий противника погибло 10 человек.
Уровень же преступности, в целом, в армии сократился на 10%, однако эта цифра также свидетельствует о том, что еще многое предстоит сделать.