Հնդիկը բանկի սխալի պատճառով կարող էր դառնալ միլիարդատեր
Հնդկական բանկն անսպասելի նվեր է մատուցել Արևմտյան Բենգալիայի մի սովորական ուսուցչի։ Բալուրգատ քաղաքի բնակիչը, ստուգելով իր բանկային հաշիվը, պարզել է, որ դարձել է մի ամբողջ կարողության տեր։ Այս մասին հաղորդում է «BBC»–ն։
Ակնկալելով, որ իր հաշվին պետք է լինի ընդամենը 10 հազար ռուփի (200 ԱՄՆ դոլար), նա իր հաշվին հայտնաբերել է աստղաբաշխական գումար։ Բանկի տվյալներով՝ նրա հաշվին եղել է 490 մլրդ ռուփի (9,8 մլրդ դոլար)։ Դա մի փոքր է պակաս Հնդկաստանի կրթության նախարարության տարեկան բյուջեից, որը կազմում է 11,5 մլրդ դոլար։
Նա զանգել է բանկ, որտեղ հաստատել են իր՝ միլիարդատիրոջ կարգավիճակը։
Սակայն ուրախությունը երկար չի տևել։ Պարզվել է, որ աստղաբաշխական գումարը միայն ձևականորեն է պատկանում հնդիկ ուսուցչին։ Իրականում բանկում սխալ է տեղի ունեցել։ Բանկի աշխատակիցներն ընդգծել են, որ հանկարծակի հարստացած բաժանորդը չէր էլ կարող օգտագործել այդ գումարը։

Учитель из Индии нашел на своем банковском счете почти 10 миллиардов долларов
В Индии школьный учитель из Западной Бенгалии Парижат Саха обнаружил на своем счету 490 млрд рупий ($9,8 миллиардов). Это немногим меньше, чем весь годовой бюджет Министерства образования страны, который составляет $11,5 миллиарда, сообщает «Utro.ru» со ссылкой на местные СМИ.
По данным журналистов, Парижат Саха даже не попытался снять деньги, он тут же позвонил в «State Bank of India», вкладчиком которого является, и сообщил об ошибке. В банке происшедшее пока никак не прокомментировали и только указали, что честный учитель, даже если бы захотел, все равно не смог бы воспользоваться этим деньгами.
Отметим, что несостоявшемуся миллиардеру позволили снять со счета лишь действительно принадлежащую ему сумму, эквивалентную $200. Оставшиеся часть денег все еще лежит на его счете.