Ժողովրդագիր. «Մենք վաղուց ենք ոտք դրել վտանգավոր շեմ»
Լրագրողների հետ հանդիպմանը ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը հայտարարել է, որ ժողովրդագրական միտումները բացասական ուղղվածություն ունեն։
Նրա խոսքերով՝ վերջին տարիներին նկատվեց ծնելիության որոշակի աճ, սակայն արդեն նախորդ տարի արձանագրվեց ծնելիության բացարձակ թվի նվազում, որը շարունակական բնույթ է կրելու, քանի որ ծնելիության տարիք է մտնում 90–ականների՝ թվաքանակով փոքր սերունդը։
Ըստ բանախոսի՝ բնակչության բացարձակ աճը 12 հազար է, այսինքն՝ տարեկան 12 հազարով ավելի շատ ծնվում են, քան մահանում։ Սակայն վերջին տարիներին բացասական միտում է նկատվում նաև այս ուղղությամբ։ Ժողովրդագրի խոսքերով՝ երեք ընտանիքը վերարտադրում է լավագույն դեպքում երկուսին, իսկ այն գումարը, որը պետությունը տրամադրում է երեխայի ծնունդի համար, չի կարող խթանել ծնելիության մակարդակը։
–Մենք վաղուց ենք ոտք դրել վտանգավոր շեմ, մեր բնակչության թվաքանակը տարեցտարի նվազելու է։ Գալու է մի պահ, երբ բնակչության թվաքանակը նվազելու է ոչ միայն արտագաղթի, այլ նաև բնակչության աճի դադարեցման հետևանքով,–կարծում է Ռ. Եգանյանը։ Նրա գնահատմամբ՝ ՀՀ–ում այսօր ապրում է 2.8-2.9 մլն մարդ։
Հարցին, թե ինչ տարիքի մարդիկ են հեռանում Հայաստանից, նա պատասխանել է՝ հիմնականում արտագաղթում են աշխատունակ մարդիկ։
–Հեռանում է ակտիվ, նախաձեռնող տարրը, որն այստեղ էլ նպաստավոր պայմանների դեպքում կկարողանար կառուցել իր ապագան,–իսկ արտագաղթողների մոտ 75%–ը, ըստ բանախոսի, տղամարդ է։

Демограф: «Мы давно стоим на опасном пороге»
Во время встречи с журналистами демограф Рубен Еганян заявил, что демографические тенденции имеют негативную направленность.
По его словам, в последние годы наблюдается определенный рост рождаемости, однако в прошлом году было зафиксировано сокращение абсолютного числа рождаемости, которое будет иметь продолжительный характер, так как в детородный возраст входит немногочисленное поколение 90-х.
Согласно Еганяну, абсолютный рост населения составляет 12 тыс. человек, то есть на 12 тыс. человек рождается больше, чем умирает. Однако в последние годы негативная тенденция наблюдается и здесь. В среднем, на три семьи приходится два рождения, а та сумма, которую государство выплачивает за рождение ребенка, не может стимулировать рост рождаемости.
«Мы уже давно стоим на опасном пороге, количество нашего населения из года в год будет сокращаться. Наступит момент, когда население будет сокращаться не только из-за эмиграции, но и из-за прекращения естественного прироста населения», - считает Еганян. По его оценке, в РА сегодня проживает 2,8 – 2,9 млн. человек.