Ա. Մարտիրոսյան.«100% համամասնական ընտրակարգի անցնելը մեծապես կնպաստի ընտրությունների արդար անցկացմանը»
Այսօր հրավիրված ասուլիսին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր  Արմեն Մարտիրոսյանը  անդրադառնալով 100% համամասնական ընտրակարգի անցնելուն՝ ասել է, որ սա արդար ընտրություններ  կազմակերպելու համար  կարևորագույն քայլ է։
–Աշխարհի երկրներում շատ տիպի ընտրակարգեր  կան, սակայն մենք  պետք է հաշվի  առնենք, թե մեր  երկրին այս պահին որն է ավելի հարմար։ Սա ընդմանեը մեկ փոփոխություն է։ Չի առաջանա տեխնիկական խնդիր, չկա Սահմադրության փոփոխության կարիք։ Այս պահին մեծամասնական ընտրված պատգամավորները իշխանական  պատգամովրներ են։ Չեմ բացառում, որ համամասնականի դեպքում էլ ընտրակաշառքներ կլինեն, բայց դա տվյալ կուսակցության պատասխանտավության ներքո կլինի,–ասել է նա։
ՀՀԿ խմբակցությւան անդամ Արտակ  Զաքարյանն էլ հակադրաձել է, թե այս առաջարկն, ըստ  էության, շոշափելի արդյուանվետություն իր մեջ չի պարունակում։

Армен Мартиросян: «Переход к 100% пропорциональной системе будет способствовать справедливому проведению выборов»
Говоря на сегодняшней пресс-конференции о вопросе перехода к 100% пропорциональной системе выборов, депутат НС от партии «Наследие» Армен Мартиросян сказал, что это было бы важнейшим шагом на пути организации справедливых выборов.
«В различных странах мира существует множество разновидностей избирательных систем, однако мы должны принять в расчет то, какая из них для нас более удобна. Это всего лишь одно изменение. Технических проблем не возникнет, так как нет необходимости изменения Конституции. На данный момент депутаты, избравшиеся по мажоритарной системе, являются властными. Я не исключаю, что и в случае пропорциональной системы во время выборов могут даваться взятки, но за это уже будут отвечать партии», - отметил Мартиросян.
Участвовавший на пресс-конференции член парламентской фракции РПА Артак Закарян возразил ему, сказав, что это предложение, по сути, не приведет к ощутимым результатам.