Ռուս ռազմիկներին նվիրված առաջին հուշակոթողը կվերականգնվի լիովին
«Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամը սկսել է 1827թ. Օշականի մարտում զոհված ռուս ռազմիկներին նվիրված հուշակոթողի լիակատար վերականգնման նախապատրաստումը: Ծրագրի իրականացման նպատակով հիմնադրամի ղեկավարությունը և Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը ստորագրել են կողմերի պարտականություններն ամրագրող հուշագիր:
Նախարարությունը կպատրաստի և կհաստատի վերականգնման աշխատանքների նախագիծը, կանցկացնի փորձաքննություն ՀՀ օրենսդրության համապատասխան, ինչպես նաև կմշակի շինարարական ընկերության ընտրության մրցույթի փաստաթղթերի փաթեթը: Բարեգործական հիմնադրամը պարտավորվում է ֆինանասավորել ծրագրի իրագործումը և անցկացնել մրցույթներ, որոնց հաղթողներին կհանձնարարվեն վերականգնողական-շինարարական աշխատանքները, տեխնիկական և հեղինակային վերահսկողության իրականացումը:
«Հայաստանի տարածքում ռուս-հայկական ռազմական եղբայրության առաջին հուշակոթողի վերականգնումը «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամը նվիրում է Օշականի ճակատամարտի 185- ամյակին», - ասաց հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Արմեն Դավթյանը:
1827 թ. օգոստոսի 17-ին Օշական գյուղի մերձակայքում տեղի ունեցավ արյունահեղ մարտ պարսից գահի ժառանգորդ Աբբաս Միրզայի բանակի և գեներալ Աֆանասիյ Կրասովսկու ղեկավարությամբ ջոկատի միջև, որն օգնության էր շտապում պաշարված Էջմիածնի վանքին: Պարսից բանակը կազմված էր մոտ 30 հազար մարդուց, իսկ ռուսական ջոկատը` ոչ ավելի քան 3 հազար: Չնայած հակառակորդի թվական վիթխարի գերակշռությանը` ռուսական ռազմիկները, որոնց շարքերում մարտնչում էին հայ և վրացի կամավորները, հետ մղեցին թշնամու կատաղի հարձակումները, ճեղքեցին շրջապատման օղակը և հասան պաշարված Էջմիածնին: Նախաթոռ հայկական սրբությունը փրկվեց կողոպուտից և ավերումից, իսկ այն պաշտպանող սակավազոր գումարտակը, հոգևորականությունը, տեղի բնակիչները և հարյուրավոր վիրավոր զինվորներ` ոչնչացումից: Պարսիկների կորուստը կազմում էր մոտ 3 հազար զոհ և վիրավոր, Կրասովսկու ջոկատը` 1150 մարդ:
1834 թ. ընկած ռուս զինվորների հիշատակին Էջմիածնի մերձակայքում ճարտարագետ-պորուչիկ Կոմպանեյսկու նախագծով հայոց տուֆից հուշակոթող կանգնեցվեց: Օշականի մարտը բեկումնային եղավ 1826-1828թթ. ռուս-պարսկական պատերազմում: Սարդարապատի և Երևանի ամրոցների հետագա արագ գրավումը նշանավորեց արևելյան Հայաստանի ազատագրումը բազմադարյա պարսից լծից: Գեներալ Աֆանասիյ Կրասովսկին, որը ղեկավարում էր Օշականի ռուսական ջոկատը, ծնվել էր 1781 թ. հուվարի 21-ին Զապորոժիեի կազակների ընտանիքում, վախճանվել 1843 թ. Կիևում: Վեց պատերազմների հերոսին հուղարկավորեցին Կիև-Պեչորյան մայրավանքի Աստվածածնի Ծննդյան եկեղեցու գերեզմանոցում:

Первый памятник русским воинам в Армении будет восстановлен полностью
Благотворительный фонд «Ованнес Имастасер Катохикос Одзнеци» начал подготовку к полному восстановлению памятника русским воинам, павшим в Ошаканской битве 1827 года. С целью реализации проекта руководство фонда и Министерство культуры Армении подписали меморандум, определяющий обязательства сторон.
Минкульт подготовит и утвердит проект восстановительных работ, проведет его экспертизу в соответствии с законодательством РА, а также разработает пакет документов конкурса по выбору строительной организации. Благотворительный фонд обязался профинансировать реализацию проекта и провести конкурсы, победителям которых будут поручены реставрационно-строительные работы, осуществление технического и авторского надзора.
«Восстановление первого на территории Армении памятника русско-армянскому воинскому братству Благотворительный фонд «Ованнес Имастасер Катохикос Одзнеци» посвящает 185-летию Ошаканской битвы»', - сказал сопредседатель Совета попечителей фонда Армен Давтян.
17 августа 1827 года вблизи деревни Ошакан произошло кровопролитное сражение между армией наследника персидского престола Аббас-Мирзы и русским отрядом под командованием генерала Афанасия Красовского, спешившим на помощь осажденному Эчмиадзинскому монастырю. Персидская армия состояла примерно из 30 тысяч человек, русский отряд насчитывал не более 3 тысяч. Несмотря на огромное численное превосходство неприятеля, русские воины, в рядах которых сражались армянские и грузинские добровольцы, отбили ожесточённые атаки врага, прорвали кольцо окружения и дошли до осаждённого Эчмиадзина. Первопрестольная армянская святыня была спасёна от грабежа и разорения, а оборонявший ее малочисленный гарнизон, духовенство, местные жители и сотни раненых солдат – от истребления. Персы потеряли до 3 тысяч убитыми и ранеными, сводный отряд Красовского – около 1150 человек.
В память о погибших русских воинах в 1834 году по проекту инженер-поручика Компанейского в окрестностях Эчмиадзина был воздвигнут монумент из армянского туфа.Ошаканское сражение стало поворотным пунктом в Русско-персидской войне 1826-1828гг. Последовавшее вскоре взятие Сардарапатской и Ереванской крепостей ознаменовало избавление Восточной Армении от многовекового иноземного ига. Генерал Афанасий Красовский, командовавший русским отрядом под Ошаканом, родился 21 января 1781 года в семье запорожских казаков, скончался 18 мая 1843 года в Киеве. Похоронили героя шести войн на кладбище Рождество-Богородицкой церкви Киево-Печерской лавры.