Թուրք պատգամավոր. «Եթե Թուրքիային պետք լինի, Ադրբեջանը կճանաչի Հյուսիսային Կիպրոսի անկախությունը»
Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր, ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժման կուսակցության» ներկայացուցիչ Սինան Օղանը հեռուստահաղորդման ժամանակ պատասխանելով հարցին՝ եթե Թուրքիան ու Ադրբեջանը մեկ ազգ են, ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի ճանաչում Հյուսիսային Կիպրոսի անկախությունը, պատասխանել է, որ Թուրքիան ինքը դա չի ուզում, որովհետև դա առիթ կտա որոշ երկրների ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։
–Բայց եթե Թուրքիային շատ պետք լինի դա, ապա Ադրբեջանը կճանաչի Հյուսիսային Կիպրոսի անկախությունը,– ավելացրել է Օղանը։
Տեղեկացնենք, որ Հյուսիսային Կիպրոսը 1974–ին Թուրքիայի՝ Կիպրոսի Հանրապետություն ներխուժման հետևանքով առաջացած չճանաչված պետություն է։ Հյուսիսային Կիպրոսի անկախությունը ճանաչել է միայն Թուրքիան, իսկ ՄԱԿ–ի բանաձևերը դա համարում են  բռնազավթում։

Турецкий депутат: «Если Турции будет нужно, то Азербайджан признает независимость Северного Кипра»
Депутат парламента Турции от оппозиционной Партии националистического движения Синан Оган в своем выступлении на телепередаче ответил на интересующий зрителей вопрос: Если Турция и Азербайджан одна нация – два государства, почему Азербайджан не признает Турецкую республику Северного Кипра?  С.Оган заявил, что этого не желает сама Турция. Депутат сказал, что в случае такого признания появится повод для признания некоторыми странами в качестве независимого государства Нагорный Карабах.
«Но даже в таком случае, если Турции это будет очень нужно, то Азербайджан пойдет на признании Северного Кипра», - отметил Оган.
Отметим, что Северный Кипр является непризнанным государством, образовавшимся в результате вторжения Турции в Республику Кипр. Независимость этого государства признана только Турцией, а резолюции ООН оценивают это как оккупацию.