Իշխանության «PR փուչիկը» պայթում է
Սերժ Սարգսյանի քարոզչական թիմը մի միֆ է տարածում, թե իբր նախագահն ուզում է պայքարել անընդունելի ու անհանդուրժելի մարդկանց դեմ և ցանկություն ունի մասնավորապես ԱԺ–ն դարձնել պրոֆեսիոնալների ու վաստակավորների, այլ ոչ թե գործարարների ու մականունավորների հավաքատեղի։ Հայտարարվում է, թե իբր խնդիր է դրված գործարարությունը տարանջատել իշխանությունից ու պետական կառավարման համակարգից։
Իշխանական քարոզիչները, բնականաբար, չեն խոսում այն մասին, որ գործարարությունը պետք է նախ և առաջ տարանջատել գործադիր իշխանությունից ու հատկապես նախագահական ինստիտուտից։ Նրանք նաև չեն խոսում այն մասին, որ սեփականատերերից ու գործարարներից խորհրդարանն ազատելու բուն նպատակը ոչ թե օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունների միջև զսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմ ստեղծելն է, պետական կառավարման համակարգի արդյունավետությունը բարձրացնելն է և մրցակցային տնտեսական հարաբերություններ ապահովելը, այլ կատարյալ անասնաֆերմայի ֆունկցիա կատարող ԱԺ ունենալը և «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» համակարգ կառուցելը։
Դատելով իշխանության որոշ քայլերից՝ կարող ենք պնդել, որ Սարգսյանի չբարձրաձայնված ցանկությունն այն է, որ խորհրդարանը կազմված լինի «քաղաքական բոմժերից», սովետական կթվորուհիներին հիշեցնող մտավորականներից, նախագահականից ծրարով նետած կռճոններին սպասողներից և «ժելեոտած մազերով» խունվեյբիններից, որոնք բոլորը միասին մեկ հրամանով կողմ կքվեարկեն տնտեսությունը Սերժ Սարգսյանի ու իր փեսայի ձեռքում ամբողջությամբ կենտրոնացնելու բոլոր օրենսդրական նախաձեռնություններին։
Ներկա խորհրդարանը հասկանալի պատճառներով տորպեդահարում է սեփականության վերաբաշխմանն ուղղված ցանկացած քայլ, ու դա է, որ հունից հանում է ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարին։ Եվ հենց սրա հետևանքով է ծնվում «Գործարարները չպետք է լինեն խորհրդարանում» դեմագոգիկ, հակասահմանադրական ու նեոբոլշևիկյան լոզունգը։ Եթե դա այդպես չէ, և Սարգսյանը, ինչպես միշիկական լրատվամիջոցներն են գրում, վեհ նպատակներից ելնելով է ուզում ԱԺ–ն ազատել գործարարներից ու, այսպես կոչված, օլիգարխներից (բազմիցս ենք ասել, որ Հայաստանի օլիգարխիան ղեկավարում է Սերժ Սարգսյանը, հետևաբար ինքն իր դեմ չի կարող պայքարել), ապա դրա շատ հեշտ ձևը կա՝ փոխել Ընտրական օրենսգիրքը և անցնել 100–տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի։ Չէ՞ որ գործարարները, կամ, ինչպես իրենք են ասում, օլիգարխները և մականունավորները, մեծամասնական տեղերից են մտնում ԱԺ։
Թողնենք այն հարցը, թե որքանով է օրինական այն ձևակերպումը, որ Սերժ Սարգսյանը որոշել է գործարարներին թույլ չտալ պատգամավոր դառնալ (դա ընտրողը պետք է որոշի, ոչ թե Սարգսյանը), բայց եթե նույնիսկ ընդունենք, որ նման ցանկություն նա կարող էր հայտնել, ապա թող այդ դեպքում վերացնեն մեծամասնական տեղերը, և հարցը կլուծվի, ինչի՞ մասին է խոսքը։
Եթե Սարգսյանն անկեղծորեն ուզում է իր պատկերացրած «պուպուշ» (իրականում՝ գրպանային) խորհրդարանն ունենալ, ապա ինչո՞ւ է այդպես կատաղի դիմադրում և կառչած մնում մեծամասնական տեղերից։ Պատասխանը շատ պարզ է. դիմադրում է, քանի որ հրապարակավ արտահայտվում է մի բանի մասին, բայց իրականում այլ ծրագրեր ունի։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ մեծամասնականի ու համամասնականի վեճն ամբողջովին բացահայտեց իշխանության հետին մտքերը, ու արդեն կապ չունի, թե նրանք ինչեր են ճառում եվրոպաներում և թե ինչպիսի պարզունակ տեքստեր են ընթերցում տարատեսակ ամբիոններից։ Ակնհայտ է, որ մեծամասնական տեղերի պահպանումը նպատակ է հետապնդում հերթական կեղծիքներն իրականացնել ու միևնույն ժամանակ հասարակության առաջ հանդես գալ «Ես ինչ կապ ունեմ. դուք եք դրանց ընտրել» ցինիկ կեցվածքով։
Եթե իշխանությունը չգնա Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության, ապա դա կնշանակի, որ պայթում է նախագահականի քարոզիչների հերթական «PR փուչիկը»։ Դատե՛ք ինքներդ։ Շատ ծիծաղելի բան է ստացվում. գրեթե ամբողջ քաղաքական դաշտը կողմ է Սերժ Սարգսյանի ծրագրերի կյանքի կոչմանը (դե՛, գործարարներին ԱԺ չթողնելու մասով, էլի՛), բայց Սերժ Սարգսյանը և իր թիմը ... դեմ են դրան։ Ահա այստեղ է, որ Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխը հայտնվում է սեփական թակարդի մեջ։ Նա հիմա պետք է կա՛մ փոխի Ընտրական օրենսգիրքը և անցնի համամասնական ընտրակարգի, կա՛մ հրաժարվի էժանագին քարոզարշավից ու ստիպված լինի ընդունել, որ խնդիր է դրել լիսկաների միջոցով կեղծել ընտրությունները և «անհանդուրժելիների» օգնությամբ ՀՀԿ–ի ցուցակում հայտնված կամակատար ժելեոտածների (որոնք 10 հոգի ընտրող չունեն) համար քվե բերել։ Դա ավելի ազնիվ կլինի։ Դրանից հետո արդեն քաղաքական ուժերն ու ժողովուրդը իրենց անելիքը նույնպես կհստակեցնեն, ու թող դրանից հետո ոմանք չնեղանան։
Պարզ է մեկ բան՝ ինչպիսի ընթացք էլ ստանա Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության առաջարկությունը, որն արել են ՀՅԴ–ն ու «ժառանգությունը», և որը ողջունել է քաղաքական կուսակցությունների ճնշող մեծամասնությունը, այն բերելու է քաղաքական մթնոլորտի փոփոխության և սերժսարգսյանական հերթական դեմագոգիայի վերջնական բացահայտման՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանի սազանդարներն ասում են, թե մեծամասնականը վերացնելով՝ անցանկալի մարդկանց մուտքը խորհրդարան չի կասեցվի, քանզի նրանք կհայտնվեն համամասնական ցուցակներում, և խնդիրը չի լուծվի։ Խնդիրը միգուցե չլուծվի, բայց այդ ժամանակ ակնհայտ կդառնա, թե ով է դեմագոգ, ով՝ «անհանդուրժելիների» տանիք և ով՝ դեմագոգ։ Էհ, մի տարեք դրանց ձեր ցուցակ, ո՞վ է ձեզ խնդրում։ Բացի այդ, եթե ՀՀԿ–ում կարծում են, որ ամենաբարձր վարկանիշն ունեն, ապա ինչո՞ւ են դեմ արտահայտվում համամասնականին։
Իրականում ամեն ինչ շատ պարզ է. Սերժ Սարգսյանն ուզում է իր լրատվամիջոցներով հակաքարոզչություն անել լիսկաների դեմ ու վիրտուալ առումով տարանջատվել նրանցից, բայց իրականում հույսը դրել է նույն լիսկաների վրա։ Ահա այս բլեֆն է, որ ուզում են «սղացնել», բայց չի ստացվելու։ Ընտրական օրենսգիրքը դառնում է լակմուսի թղթի պես մի բան։

Развенчивается очередной миф власти
Агитпроп Сержа Саргсяна распространяет миф о том, что президент якобы хочет бороться против неприемлемых и нестерпимых людей и, в частности, желает превратить парламент в собрание профессионалов и заслуженных деятелей, а не предпринимателей и носителей прозвищ. Заявляется, что будто бы поставлена задача отделить бизнес от власти и системы госуправления.
Властные пропагандисты, естественно, не говорят о том, что бизнес должен быть отделен, прежде всего, от исполнительной власти и, особенно, от института президентства. Они не говорят и о том, что глубинная причина очищения парламента от собственников и предпринимателей заключается не в создании механизма сдерживания и противовесов между законодательной и исполнительной ветвями власти, не в повышении эффективности системы госуправления и не в обеспечении конкурентных экономических отношений, а в формировании парламента, выполняющего функцию «скотного двора», и в построении системы «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять».
Судя по некоторым действиям властей, можем утверждать, что неозвученное желание Саргсяна заключается в том, чтобы Национальное собрание состояло из «политических бомжей», интеллигентов а-ля советские доярки, лиц, ожидающих подачек президентского дворца, и «гелеволосых» хунвейбинов, которые все вместе по одному указанию проголосуют за все законодательные инициативы, которые будут способствовать окончательному концентрированию экономики РА в руках Сержа Саргсяна и его зятя.
Нынешний парламент по понятным причинам торпедирует любой шаг, направленный на передел собственности, и именно это выводит из себя «гибкого» руководителя РПА. Как раз вследствие этого рождается демагогический, антиконституционный и необольшевистский лозунг «В парламенте не должно быть предпринимателей». Если же это не так, и Саргсян, как пишут мишкинские СМИ, руководствуясь высокими целями, хочет освободить предпринимателей и так называемых олигархов (мы многократно заявляли, что олигархию Армении возглавляет Серж Саргсян, следовательно, он не может бороться против себя), то для этого есть очень легкий способ: изменить Избирательный кодекс и перейти к 100% пропорциональной избирательной системе. Ведь предприниматели или, как они говорят, олигархи и носители прозвищ, проходят в НС как раз с мажоритарных округов.
Оставим вопрос о том, насколько законной является формулировка, согласно которой Серж Саргсян решил не позволить предпринимателям стать депутатами, ведь это должен решать избиратель, а не Саргсян. Если даже признаем, что он мог выразить подобное желание, то пускай тогда упразднят мажоритарные места, и этим вопрос решится. В чем проблема?
Если Саргсян искренне хочет сформировать свой послушный (в действительности, карманный) парламент, то почему он так яростно сопротивляется переходу на пропорциональную систему? Ответ очень прост: сопротивляется, поскольку публично заявляет об одном, но в действительности имеет совершенно другие планы.
Нам остается лишь констатировать, что дискуссия о мажоритарной и пропорциональной избирательной системах полностью раскрыла задние мысли власти, и уже не имеет значения, что они заявляют в Европе и какие примитивные тексты озвучивают с различных трибун. Очевидно, что целью сохранения мажоритарных мест является осуществление очередных фальсификаций и выступление перед обществом с циничным поведением, мол, «А я тут причем? Вы сами их выбрали!».
Если власти не пойдут на изменение Избирательного кодекса, то это будет означать, что развенчивается очередной PR-миф пропагандистов президентского дворца. Судите сами… Очень курьезная ситуация выходит: почти всё политическое поле выступает за реализацию программ Сержа Саргсяна по части недопуска предпринимателей в Национальное собрание, но Серж Саргсян и его команда… против этого. Именно здесь главный олигарх страны попадает в собственную ловушку. Сейчас он должен либо изменить Избирательный кодекс и перейти к пропорциональной избирательной системе, либо отказаться от дешевой пропагандистской кампании и вынужденно признать, что поставил задачу  сфальсифицировать выборы посредством «лисок», а при помощи нестерпимых набрать голоса для оказавшихся в списке РПА покорных «гелеволосых» (за которых не проголосуют даже 10 избирателей). Так будет честнее. Уже после этого политические силы и народ решат, что делать дальше, и некоторые потом пускай не обижаются.
Ясно одно: какой бы ход ни получило поддержанное подавляющим большинством политических партий предложение АРФД и «Наследия» изменить Избирательный кодекс, оно приведет к смене политической атмосферы и окончательному раскрытию очередной сержсаргсяновской демагогии, со всеми вытекающими из этого последствиями.
P.S. Сазандары Сержа Саргсяна говорят, что упразднение мажоритарной системы не предотвратит прохождения в парламент нежелательных лиц, поскольку они окажутся в пропорциональных списках, и проблема не решится. Зато станет очевидным, кто является демагогом, и кто – покровителем «нестерпимых». Не включайте их в свои списки! Кто вас об этом просит?! Кроме того, если в РПА считают, что имеют самый высокий рейтинг, то почему они выступают против пропорциональной системы?
На деле же всё предельно ясно: Серж Саргсян хочет посредством своих СМИ  проводить антипропаганду против «лисок» и виртуально дистанцироваться от последних, но в действительности возлагает надежды именно на них. Вот как раз этот блеф и хотят провести, но не удастся. Избирательный кодекс становится своеобразной лакмусовой бумагой.