Ի՞նչ կարող են սովորեցնել Վրաստանի, Մոլդովայի և ԱՄՆ-ի ընտրությունները ՀՀ իշխանությանը և ընդդիմությանը (տեսանյութ)
(Ոչ մեկի համար հեշտ չի լինի)
«Մոլդովա, Վրաստան և ԱՄՆ․ այս 3 երկրներին միավորում է այն, որ այժմ նրանք անցնում են հերթական ընտրական ցիկլը: Վրաստանը և Մոլդովան արդեն անցել են ընտրությունները, և մնացել է միայն «հետընտրական տհաճ համը», իսկ ԱՄՆ-ում ամեն ինչ նոր է սկսվում, և ԱՄՆ նախագահի ընտրությունները նախատեսված են նոյեմբերի 5-ին:Սակայն արդեն այսօր կարելի է մի շարք միջանկյալ եզրակացություններ անել հայկական իրականության համար: Եզրակացություններ ինչպես իշխանությունների, այնպես էլ հայկական ընդդիմության համար:
Սկսենք Մոլդովայից: Նախ և առաջ պետք է նշել ընտրությունների արդյունքը որոշող գլխավոր առանձնահատկությունը՝ Մոլդովայի քաղաքացիները երկրի սահմաններից դուրս որոշեցին նրա ապագան երկրի բնակիչների փոխարեն: Վերջնական արդյունքներով գործող նախագահ Մայա Սանդուն ստացել է 55,09% ձայներ, իսկ Սոցիալիստների կուսակցության (ՊՍՌՄ) թեկնածու և նախկին գլխավոր դատախազ Ալեքսանդր Ստոյանոգլոն՝ 44,91%: Առաջին արդյունքները ցույց էին տալիս Սանդուի հակառակորդի առաջատարությունը, բայց հետո Սանդուն առաջ անցավ արտերկրում ապրող մոլդովացիների ձայների հաշվարկի շնորհիվ: Առանց արտասահմանյան տեղամասերի տվյալների Ալեքսանդր Ստոյանոգլոն հավաքել է 51,19%, իսկ Սանդուն՝ 48,81%: Արտասահմանյան տեղամասերում (323 784 ընտրող) Սանդուն ստացել է 82,72% ձայներ, իսկ նրա հակառակորդը՝ 17,28%:
Մի զարմացեք, եթե «մոլդովական հրաշքից» հետո Հայաստանի «արևմտամետ» (Թեև երբվանի՞ց Թուրքիան դարձավ Արևմուտքի մաս) ուժերը հանդես գան առաջարկով՝ փոփոխություններ կատարել ընտրական օրենսգրքում, որոնք թույլ կտան ՀՀ քաղաքացիներին երկրի սահմաններից դուրս քվեարկել և որոշել ՀՀ զարգացման ուղղությունը:
Կարևոր է նաև այլ բան. մոլդովական ընտրությունները ցույց տվեցին, որ հետխորհրդային տարածքի ցանկացած իշխանություն կունենա «քաղաքակիրթ Եվրոպայի և քաղաքակիրթ Արևմուտքի» ամբողջական քարտ-բլանշ ցանկացած խախտման համար (և հավատացեք, Նիկոլ Փաշինյանը դա արդեն ֆիքսել է իր համար): Կարելի է փակել լրատվամիջոցները, թույլ չտալ ընդդիմադիր թեկնածուներին մասնակցել ընտրություններին, անհրաժեշտ թվով քվեաթերթիկներ չուղարկել այլ երկրների ընտրատեղամասեր ՝ իմանալով, որ այս կամ այն երկրի Սփյուռքում իշխանության վարկանիշը ցածր է, սահմանափակել դիտորդների աշխատանքը, բայց Բրյուսելում և Վաշինգտոնում աչք կփակեն դրա վրա: Կարդացեք, թե ինչպես է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը գովաբանել մոլդովական ընտրությունները՝ հայտարարելով, որ ժողովուրդն իբր ընտրել է եվրոպական ապագան, և Դուք կհասկանաք, թե ինչի մասին է խոսքը…
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա այստեղ արդեն հայկական ընդդիմությանը ընտրությունները պետք է ցույց տային, որ եթե անգամ դու հաղթես ընտրություններում, ապա փաստ չէ, որ «քաղաքակիրթ աշխարհը» կընդունի քո հաղթանակը։ Պարզ օրինակ՝ Եվրախորհրդարանի անդամ Սերգեյ Լագոդինսկին հայտարարել է, որ ընտրությունների արդյունքները հակասում են Վրաստանի Սահմանադրության 78-րդ հոդվածին, որը պարտավորեցնում է երկրին ինտեգրվել ԵՄ-ին:
Իր «անհանգստությունը» ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ հայտնել են ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը, ԵՄ-ն և առանձին ամերիկյան և եվրոպական պաշտոնյաներ:
Ուստի անհրաժեշտ է պատրաստ լինել հետընտրական գործընթացներին՝ պաշտպանելու համար արդյունքները ոչ միայն քաղաքների փողոցներում, այլև կարողանալ հաղթահարել Արևմուտքից եկող բացասական վերաբերմունքը, վերաճել: Վրաստանում որոշեցին դա անել պարզ եղանակով՝ լեգիտիմացնելով ընտրությունների արդյունքները Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի Թբիլիսի կատարած շուտափույթ այցով:
ԱՄՆ ընտրություններն արդեն ցույց են տալիս, որ նույնիսկ «ժողովրդավարության օրրանում» կարող են տեղի ունենալ տոտալ, ֆենոմենալ խախտումներ: Օրինակ, Տեխասում ընտրողները հայտնել են, որ քվեարկության մեքենաները սխալ են հաշվում ձայները: Դոնալդ Թրամփի օգտին քվեարկությունը վերածվում է Քամալա Հարիսի օգտին քվեաթերթիկի:
Ուստի Հայաստանում ընտրություններին պետք է պատրաստվել «արդեն երեկ», այլ ոչ թե «ընտրություններից 40 օր առաջ», քանի որ պետք է դիմակայել հսկայական մեքենային, որը գործում է ամբողջ աշխարհում՝ Կիշնևի փողոցներից մինչև Տեխասի Մեծ հարթավայրեր:
Ընտրություններին պետք է «սկսել պատրաստվել արդեն երեկ» նաև այն պատճառով, որ «քաղաքակիրթ արևմտյան աշխարհը» արդեն պատրաստվում է դրանց Հայաստանում: Պատրաստվում է երկրում ստորագրահավաք անցկացնել՝ Հայաստանի ԵՄ անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվե նախաձեռնելու համար: «Քաղաքակիրթ ազատ աշխարհի սպիտակ պարոնները» փնտրում են ուժ, որը «կցորդի տեսքով» Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ կարող է մտնել ԱԺ, որպեսզի Փաշինյանը կրկին ունենա մեծամասնություն օրենսդիրում: Բայց արդեն այնպիսի մեծամասնություն, որ ներսից կարող են վերահսկել հենց այդ «քաղաքակիրթ Արևմուտքի սպիտակ պարոնները»:

Бениамин Матевосян: «Чему выборы в Грузии, Молдове и США могут научить армянские власти и оппозицию?» (видео)
(Легко не будет никому)
Молдова, Грузия и США – все эти страны объединяет то, что сейчас они проходят очередной электоральный цикл. Грузия и Молдова преодолели непосредственно день выборов, и осталось лишь «поствыборное послевкусие». А в США все только начинается, и основное голосование по выборам президента США намечено на 5 ноября. Однако уже сегодня можно сделать ряд промежуточных выводов, в том числе, для армянской реальности. Причем, выводов как для властей, так и для оппозиции.
Начнем с Молдовы. В первую очередь, следует отметить главную специфику, определившую итог голосования – граждане Молдовы за пределами страны определили ее будущее вместо жителей страны. По окончательным результатам, действующего президента Майю Санду поддержали 55,09% избирателей, а кандидата от Партии социалистов (ПСРМ) и бывшего генпрокурора Александра Стояногло – 44,91%. Первые результаты показывали лидерство оппонента Санду, но затем она вышла вперед благодаря подсчету голосов молдаван, живущих за границей. Без учета данных зарубежных участков Стояногло набрал 51,19%, а Санду – 48,81%. На участках за рубежом (323 784 избирателей) у Санду 82,72% – против 17,28% у ее оппонента.
Не удивляйтесь, если после «молдавского чуда» «прозападные» (хотя, с каких пор Турция стала частью Запада?) силы в Армении выйдут с предложением внести в избирательный кодекс изменения, которые позволят гражданам РА за пределами страны голосовать и определять вектор развития страны.
Важно и другое: молдавские выборы показали, что у любой власти на постсоветском пространстве будет тотальный карт-бланш от «цивилизованной Европы и цивилизованного Запада в целом» на любые нарушения (и поверьте, Никол Пашинян уже подметил это для себя). Можно закрывать СМИ, не допускать оппозиционных кандидатов на выборы, не отправлять нужное число бюллетеней на участки в другие страны, зная, что рейтинг власти в диаспоре той или иной страны низок, ограничивать работу наблюдателей, но в Брюсселе и Вашингтоне закроют на это глаза. Почитайте, как восхвалял молдавские выборы глава европейской дипломатии Жозеп Боррель, которые заявил, что народ якобы избрал европейское будущее, и вы поймете, о чем речь…
Что же касается Грузии, то тут уже армянской оппозиции выборы должны были показать, что даже если ты победишь на выборах, то не факт, что «цивилизованный мир» примет твою победу. Простой пример – член Европарламента Сергей Лагодинский заявил, что результаты выборов противоречат статье 78 Конституции Грузии, обязывающей страну интегрироваться в ЕС.
Свою «обеспокоенность» по итогам выборов выразили Госдеп, ЕС, и отдельные американские и европейские чиновники. И потому надо быть готовыми к поствыборным процессам, защищая итоги не только на улицах городов, а также суметь переломить негативный тренд, идущий от Запада. В Грузии решили сделать это простым способом – легитимизировали итоги выборов скорым визитом в страну венгерского премьера Виктора Орбана.
Выборы в США же уже сейчас показывают, что даже в «колыбели демократии» могут происходить тотальные, феноменальные нарушения.