Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները գլոբալ խաղացողների միջև պայքարի դաշտ դառնալու համար. Ալեքսանդր Կռիլով (տեսանյութ)
Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Կովկասի սեկտորի գլխավոր գիտաշխատող, պատմական գիտությունների դոկտոր, Կովկասագետների գիտական ընկերության նախագահ, քաղաքագետ Անդրեյ Կռիլովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի նոր կշտամբանքները ՀԱՊԿ-ի հասցեին։
«Այժմ Հայաստանի ղեկավարությունը բանակցում է, որ որոշ տարածքներ տա Ադրբեջանին։ Այսինքն՝ խոսքը ագրեսիայի մասին չէ, այլ սահմանային հակամարտությունների, սահմանային վեճերի։ Եվ երկրորդը, եթե խոսքը ագրեսիայի մասին է, ապա պետք է գործողության մեջ դրվի ՀՀ սահմանադրության 119-րդ հոդվածը, որը նախատեսում է ռազմական դրություն և մոբիլիզացիա հայտարարել։
Դրանցից ոչ մեկը չարվեց, ուստի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն առաջարկեց դիտորդական առաքելություն ուղարկել այն շրջաններ, որտեղ իրավիճակը բարդ է, սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը մերժեց դա և պահանջեց, որ ՀԱՊԿ-ն անհապաղ միջամտի, և նրանք նախընտրեցին դիտորդների Եվրամիությունից: Հիմա, ըստ ամենայնի, պետք է սպասել, որ Եվրամիության դիտորդները ինչ-որ կերպ կկարգավորեն իրավիճակը Հայաստանի սահմանին»,-ասել է Կռիլովը։
Փորձագետի կարծիքով, եթե Հայաստանն իր ընտրությունը կատարել է հօգուտ Արևմուտքի, ապա նրա տեղը կլինի այն շարքերում, որը դեմ է Ռուսաստանին։
«Եթե Հայաստանն արել է իր արժեքավոր ընտրությունը, և այս ընտրությունն, ի վերջո, հօգուտ Արևմուտքի է՝ ժողովրդավարական պետությունների, որոնք սուր հակասության մեջ են ավտոկրատիաների հետ, ապա պարզ է, որ այդ դեպքում Հայաստանի տեղը կլինի այն ընդհանուր շարքերում, որոնք այժմ տեղակայված են Ռուսաստանի դեմ:
Իսկ Հայաստանի դուրս գալը ՀԱՊԿ-ից կնշանակի, որ ՀՀ ղեկավարությունը բարձրացնելու է իր տարածքից ռուսական ռազմակայանի դուրսբերման հարցը՝ ֆրանսիական կամ ՆԱՏՕ-ի կոնտինգենտի դիմաց։ Եթե դա լինի ՆԱՏՕ-ի կոնտինգենտը, ապա, ըստ ամենայնի, հավանաբար, արագացված տեմպերով կբարելավվեն հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Այստեղ մենք կարող ենք միայն գուշակել, որ դա կհանգեցնի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների արմատական փոփոխության, այդ թվում ՝ տնտեսական առումով»,-նշել է Կռիլովը։
Փորձագետի խոսքով՝ ի թիվս այլ բաների, Հայաստանի արևմտյան գործընկերները պնդում են, որ դադարեցնի համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ միջուկային ոլորտում, որպեսզի փակվի ատոմակայանը։
«Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի արևմտյան գործընկերները պնդում են, որ դադարեցնի համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ միջուկային ոլորտում և փակվի Հայաստանի տարածքում գտնվող ատոմակայանը։ Նախատեսվում է նաև ստեղծել տրանսպորտային կոնսորցիում արևմտյան խաղացողների հետ, որը կկարգավորի տրանսպորտային կապերը, ապրանքների և մարդկանց հոսքերը Հայաստանի տարածքով։
Եվ այդպիսով՝ հավաքական Արևմուտքը վերահսկողություն կստանա տարանցիկ հոսքերի նկատմամբ։ Մենք կարող ենք իրադարձությունների նման զարգացում ակնկալել, եթե Հայաստանի պատմական ընտրությունը վերջնականապես հօգուտ ժողովրդավարական պետությունների լինի։ Նրանք իրենց հռչակում են համաշխարհային ժողովրդավարություն, որը կվերափոխի ամբողջ աշխարհը։ Այսպիսով, այստեղ մենք կարող ենք ակնկալել, որ համաշխարհային համակարգի վերակառուցումը խաղաղ ճանապարհով կտեղափոխվի ավելի դրամատիկ ձևերի: Եվ այստեղ Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները գլոբալ խաղացողների միջև պայքարի դաշտ դառնալու համար»,-եզրափակել է Կռիլովը։

У Армении есть все шансы превратиться в поле схватки между глобальными игроками – Александр Крылов (видео)
Главный научный сотрудник ИМЭМО РАН, политолог Александр Крылов прокомментировал «Alpha News» новые упреки Никола Пашиняна в адрес Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Сейчас само армянское руководство ведёт переговоры о том, что оно будет отдавать какие-то территории Азербайджану. То есть речь идёт не об агрессии, а о приграничных конфликтах, приграничных спорах. И второе, если речь идёт об агрессии, то тогда должна вводиться в действие 119 статья армянской конституции, которая предусматривает объявление военного положения и мобилизацию.
Ничего этого сделано не было, поэтому Организация Договора о коллективной безопасности предлагала направить миссию наблюдателей на участки, где была сложная ситуация, но армянское руководство от этого отказалось, потребовало, чтобы ОДКБ вмешивалось немедленно, а наблюдателей предпочли из Европейского союза. Теперь, видимо, следует ожидать, что наблюдатели Европейского союза каким-то образом будут регулировать ситуацию на армянской границе», – сказал Крылов.
По мнению эксперта, если Армения сделала свой выбор в пользу Запада, то тогда место Армении будет в общем ряду того фронта, который сейчас развернут против России.
«Если Армения сделала свой ценный выбор и этот выбор окончательно в пользу Запада – государств демократии, которые находятся в остром конфликте с автократиями, то понятно, что тогда место Армении будет в общем ряду того фронта, который сейчас развернут против России.
А выход Армении из ОДКБ будет означать, что армянское руководство поставит вопрос о выводе российских вооруженных сил с территории Армении взамен французским контингентам или контингентам НАТО. Если это будет контингент НАТО, то тогда, видимо, будут ускоренными темпами улучшаться отношения с Турцией. Здесь мы можем только гадать, но это приведет к коренному изменению отношений с Россией, в том числе в экономическом плане», – отметил Крылов.
По словам эксперта, помимо прочего, западные партнеры Армении настаивают на том, чтобы у Армении прекратилось сотрудничество с Россией в ядерной области, чтобы была закрыта атомная станция на территории Армении.
«Вместе с тем, западные партнеры Армении настаивают на том, чтобы у Армении прекратилось сотрудничество с Россией в ядерной области, чтобы была закрыта атомная станция на территории Армении. Еще есть планы того, чтобы был создан транспортный консорциум с западными игроками, который будет регулировать транспортные потоки, потоки грузов и людей по территории Армении. И таким образом коллективный Запад получит контроль над транзитными потоками. Мы можем ожидать такого рода развития событий в случае, если исторический выбор Армении будет окончательно в пользу демократических государств.
Они же провозглашают себя мировой демократией, которая преобразует весь мир. Так что здесь мы можем ожидать, что перестройка мировой системы мирно будет перенесена в более драматические формы. И здесь у Армении есть все шансы превратиться в поле схватки между глобальными игроками», – заключил Крылов.