Ի՞նչ գնային քաղաքականություն է առաջարկում «Մայր Հայաստան» դաշինքը Երևանի հասարակական տրանսպորտի ոլորտում (տեսանյութ)
Կարծում ենք, որ Երևանում հասարակական տրանսպորտով երթևեկության արժեքը չպետք է փոխվի. տրոլեյբուսով երթևեկությունը պետք է արժենա 50 դրամ, իսկ ավտոբուսով և մետրոյում` 100 դրամ։ Այս մասին մարտի 7-ին հանրային քննարկումների ժամանակ հայտարարեց «Մայր Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանը։
Նա մատնանշեց տոմսերի միասնական համակարգի ներդրման անհրաժեշտությունը։
«Թոշակառուները և հաշմանդամները պետք է կարողանան անվճար օգտվել տրանսպորտից։
Մյուս քաղաքացիների համար, եթե տրանսպորտից օգտվում են չորս և ավելի անգամ, ապա նրանց համար առաջարկում ենք ներդնել 400 դրամ արժողությամբ քարտեր՝ ակտիվացման պահից մինչև 24 ժամ ժամկետով։
Մինչև յոթ օր գործող քարտի համար առաջարկում ենք ներդնել 2000 դրամ արժողությամբ տոմսեր, որոնք կարելի է օգտագործել շաբաթվա ընթացքում անսահմանափակ քանակությամբ։
Մինչև մեկ ամիս ժամկետով քարտի համար առաջարկում ենք ներդնել նույն պայմաններով 5500 դրամանոց տոմսեր, մինչև 180 օր և մինչև մեկ տարի ժամկետով քարտի համար՝ 20 հազար դրամ և 35 հազար դրամ, համապատասխանաբար»,-ընդգծեց Թեւանյանը։
Նա անհամաձայնություն հայտնեց ուղեվարձի թանկացման իշխանությունների մտադրություններին։
«Տրանսպորտի բարեփոխումները չպետք է սահմանափակվեն միայն ավտոբուսների գնմամբ, սա նաև ներառում է ուղևորահոսքի պատշաճ կառավարում, փողոցների գերբեռնվածության քաղաքականություն՝ վերգետնյա և ստորգետնյա կայանատեղերի ներդրման և այլ համալիր միջոցառումների միջոցով»,-նշեց քաղաքական գործիչը։

Какую ценовую политику в сфере общественного транспорта в Ереване предлагает блок «Мать Армения»? (видео)
Мы считаем, что стоимость проезда в общественном транспорте в Ереване не должна меняться: проезд на троллейбусе должен стоить 50 драмов за одну поездку, а в автобусе и метро – 100 драмов. Об этом во время общественных обсуждений 7 марта заявил глава блока «Мать Армения» Андраник Теванян.
Он указал на необходимость внедрения единой билетной системы.
«Пенсионеры и инвалиды должны иметь возможность пользоваться транспортом бесплатно.
Другие граждане, если пользуются транспортам 4 и более раза, то для них мы предлагаем ввести карточки стоимостью 400 драмов на срок до 24 часов с момента активации.
За карточку на срок до 7 дней предлагаем ввести билеты по 2000 драмов, которым можно пользовать в неограниченном количестве в течение недели.
За карточку на срок до месяца предлагаем ввести билеты по 5500 драмов на тех же условиях, за карточку на срок до 180 дней и до года – 20 тыс. драмов и 35 тыс. драмов соответственно», – подчеркнул Теванян.
Он выразил несогласие с намерениями властей повысить стоимость проезда.
«Транспортные реформы не должны сводиться лишь к закупке автобусов, это предполагает также правильное управление пассажиропотоком, проведение политики разгрузки улиц путем внедрения наземных и подземных стоянок и другие комплексные меры», – отметил политик.