Վերջին իրադարձությունները` կապված մի շարք անձանց պաշտոնանկությունների հետ և հատկապես այն մեկնաբանություններն ու վարկածները, որ առաջ եկան դրանից հետո, շատերին հիշեցրին 37-ի սինդրոմը: Իհարկե, այստեղ առկա է մասշտաբների ահռելի տարբերություն, նաև 2011-ը 1937-ից շատ է տարբերվում: Սակայն այդ պրոցեսների մեթոդաբանության իմաստով կարելի է նկատել նաև մի շարք նմանություններ:
Իոսիֆ Ստալինի և Սերժ Սարգսյանի նմանություններն ու տարբերությունները
Եվ Ստալինը, և Սարգսյանը ապարատային ինտրիգներում լավ մասնագետներ են, մինչդեռ լայն հասարակության իմաստով`փակ և գորշ դեմքեր:
Երկուսն էլ մարդկանց դեմքերին կարող են նայել և ստել: Ասել մի բան, մտածել ուրիշ բան և բոլորովին այլ քայլ կատարել:
Երկուսն էլ շատ լավ են հասկանում իշխանության իմաստը, և երկուսն էլ ունեն ձգտում` հասնել բացարձակ իշխանության:
Թե Իոսիֆ Ստալինը, և թե Սերժ Սարգսյանը շատ լավ հասկանում են, որ բացարձակիշխանության հասնելու համար առաջին հերթին պետք է ոչնչացնել բուրժուական դասակարգը:
Ստալինը 20-ական թվականներին НЭП –ը վերացրեց և այդ դասակարգին ոչնչացրեց նրանց վրա «քսի տալով» լյումպեն – պրոլետարիատին:
Սերժ Սարգսյանը վերջին 3 տարիների ընթացքում նույն բանն է անում տիգրանսարգսյանական «բարեշրջումների» միջոցով:
Սակայն Ստալինը հասկանում էր, որ բացարձակ իշխանության համար նա պետք է վերացներ անհատ գյուղացուն` որպես դասակարգի, և 30-ականներին սկսեց իր «կոլեկտիվացման» քաղաքականությունը:
Սերժ Սարգսյանը նույնպես հասկանում է, որ իր բացարձակ իշխանության համար պետք է վերացնի ոչ միայն մանր, այլ նաև միջին և խոշոր բուրժուական դասակարգին, որն էլ նա փորձում է իրականացնել այսօր:
Ստալինի «մասսայական կուլակաթափման» քաղաքականությունը բերեց ժողովուրդների կենսամակարդակի կտրուկ անկման և նույնիսկ, որոշ տեղերում, սովի:
Նույնը կատարվեց Տիգրան Սարգսյանի «բարեշրջումների» քաղաքականության արդյունքում:
Այս երկուսի տարբերությունը կայանում էր նրանում, որ Ստալինյան Ռուսաստանում մարդիկ սովից մեռնում էին, իսկ ներկայիս Հայաստանում Սերժ և Տիգրան Սարգսյանները ավելի «հումանիստաբար են» մոտենում գործին: Նրանք թույլ են տալիս, որ մարդիկ փախչեն Հայաստանից` փաստացի իրականացնելով «Հայաստանն առանց հայերի»քաղաքականություն, իսկ որպես գաղափարական հիմնավորում Տիգրան Սարգսյանի շուրթերով առաջ է բերվում հետևյալ թեզը. «Ի՞նչ կապ ունի, թե որտեղ է ապրում հայը, Հայաստանու՞մ, թե՞ արտերկրում, կարևոր է, որ լինի հայկական գիտակցություն, և արդյունքումմենք կունենանք «Հայկական Աշխարհ»: Մի խոսքով, հայկական տնտեսության ոչնչացման, աշխատատեղերի կրճատման արդյունքում գործազուրկ հայը պետք է ոչ թեհեղափոխության մասին մտածի, այլ` հեռանա հայրենիքից: Ահա Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների հիմնական փիլիսոփայությունը:
«Իսկ ինչու՞ են նրանք դա ուզում», կհարցնի շարքային քաղաքացին: Պատասխանը շատ պարզ է: Նրանք ուզում են Հայաստանում ձևավորել իրեց քաղաքական, տնտեսական, ինֆորմացիոն մենաշնորհը:
Իսկ դրա համար պետք է նախ ոչնչացնեն երկրի բուրժուական դասակարգը: Որովհետև ցանկացած դեմոկրատիայի հիմքում դրված է մասնավոր սեփականության ինստիտուտն ու բուրժուական դասակարգի կայացած գործոնը:
Ինֆորմացիոն մոնոպոլիայի ստեղծման համար Սերժ Սարգսյանը օգտագործում է իր փեսային` Միքայել Մինասյանին: Պետք է ասել, որ վերջինիս դա համարյա հաջողվել է:
Հայաստանի բոլոր TV –ները գտնվում են նրա ազդեցության տակ: Հայաստանի բոլոր թերթերը /իշխանամետ, թե ընդդիմադիր/ նույնպես գտնվում են նրա կամ ամբողջական, կամ` կիսով չափ ազդեցության տակ: Հայաստանի բոլոր ինտերնետային կայքերը /բացառությամբ2-3-ի/նույնպես գտնվում են նրա ազդեցության տակ: Եթե Միքայել Մինասյանն իր գործում հաջողվել է, ապա Տիգրան Սարգսյանի խնդիրը բարդ է, հայ ժողովուրդը դեռ դիմադրում է և համառորեն չի ուզում հեռանալ իր հայրենիքից, թեև պետք է խոստովանենք, որ գնացողների թիվը շատացել է:
Ինչ վերաբերվում է քաղաքական մոնոպոլիային, Ստալինին դա հաջողվեց` հստակ կոմունիստական գաղափարախոսության միջոցով:
Սկզբում նա վերացրեց կոմունիզմի բաց հակառակորդներին, իսկ հետո անցավ բուն կոմկուսի ոչնչացմանը: Իսկ դրա համար նրան պետք էին տարբեր տիպի դավադրությունների տեսությունները: Մի մասը գնդակահարվում էին ` որպես տրոցկիստներ, մյուսները` որպես Բուխարինի կողմնակիցներ, իսկ ոմանք էլ` որպես անգլիական, գերմանական, ճապոնական լրտեսներ:Այս դավադրությունների վարկածները Ստալինին անհրաժեշտ էին, որպեսզի իշխանական վերնախավում սերմացնի վախի մթնոլորտ:
Մեթոդը հետևյալն էր: Սկզբում НКВД-ի ղեկավար է նշանակում Յագոդային, և վերջինս ձերբակալում և գնդակահարում է, ասենք, X տիրույթի տրոցկիստներին և անգլիականլրտեսների: Կոմկուսի այս X հատվածում առաջանում է դժգոհություն` Յագոդայի գործողություններից: Որից հետո, բավարարելով այդ X հատվածի պահանջները, նա Յագուդային և նրա կողմնակիցներին գնդաակհարում է, և տեղը նրա նշանակում Եժովին: Եժովը, բավարարելով X-ի պահանջները, սկսում է մասսայաբար ոչնչացնել Y-ի տիրույթի այն շրջանակներին, որոնց աջակցում էր Յագոդան: Բնականաբար, այստեղ առաջանում է դժգոհություն և անհասկացություն Y –ի տիրույթի կողմից: Եվ ահա վերջում, որպեսզի հավասարակշռությունը վերականգնվի, Ստալինը գնդակահարում է Եժովին և նրակողմնակիցներին, և НКВД-ի շեֆ է նշանակումԲերիային: Արդյունքում վախի մթնոլորտն արդեն հաստատված է լինում, և մասսայական ռեպրեսիաների կարիք այլևս չի լինում: Եվ կոմկուսը կոմունիստների ու բոլշևիկների կուսակցությունից վերածվում է Ստալինի կուսակցության` իր նոր տեսքով և նոր դեմքերով:
Նույնը, սակայն «հումանիտար» մեթոդներով, ուզում է իրականացնել Սերժ Սարգսյանը` իշխող վերնախավում: Լևոն Տեր – Պետրոսյանին «քցելուց» հետո նա այլևս Ազատության հարպարակից վտանգ չի զգում:
Նա փորձեց բլեֆով հնազանդեցնել ԲՀԿ-ին , սակայն այս անգամ դա նրան չհաջողվեց: Եվ ահա Սերժ Սարգսյանը որոշեց իր ծրագիրը սկսել իրականացնել ՀՀԿ-ից և պետական ապարատից:
Նախ նա 2010-ի վերջում իր փեսայի` Միշիկի խորհրդով «խաղից հանեց» ԳագիկԲեգլարյանին: Պաշտոնական ձևակերպումը հետևյալն էր. Սերժ Սարգսյանը չի հանդուրժում «անհանդուրժելի ու անընդունելի» արարքների ունակ մարդկանց: Գեբելսյան քարոզչության մեթոդը կիրառելով և օգտվելով այն հանգամանքից, որ ինֆորմացիոն մենաշնորհը արդեն կառուցված էր, Միշիկը մեկ կրակոցով խփեց 2 նապաստակ: «Խաղից դուրս» հանեց ԳագիկԲեգլարյանին, և միաժամանակ նույն քարոզչության միջոցով կարճ ժամանակով բարձրացրեց գործող նախագահի իմիջը: Ինֆորմացիոն բլոկադայի պայմաններում մարդիկ որտեղի՞ց պետք է իմանային ճշմարտությունը:
Հետո հերթը հասավ ՀՀ աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանին: Նրան ուղարկեցին հրաժարական, կապիտալիզացնելով արևմտյան դեսպանների մոտ, որ «գործողնախագահն ազատվում է ավելորդ ռուսական գործոնից»: Իսկ երբ որ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնից ազատեց Միշիկի եղբորը, ապա հենց այդ օրվանից նա Բաղրամյան 26-ի համար դարձավ «անհանդուրժելի-2» գործիչ:
Առանձնահատուկ խնդիր էր լուծում Սերժ Սարգսյանը` Ալիկ Սարգսյանին ՆԳ նախարարի պաշտոնից հանելիս:
Նախապես Ալիկ Սարգսյանի ձեռքով նստեցրեց Մարգար Օհանյանին: Որից հետո ՆԳ համակարգում խորը դժգոհություն առաջացավ Ալիկ Սարգսյանից:
Բանն այն էր, որ ՆԳ համակարգը աշխատում էր` «Մենք բոլորս ՄարգարՕհանյան ենք» սկզբունքով:
Իսկ երբ որ Ալիկ Սարգսյանն իր լեգիտիմությունը կորցրեց ՆԳ համակարգում, նախագահը նրան նվաստացնելով ազատեց պաշտոնից: Այս քայլով Սերժ Սարգսյանը մեսիջ ուղարկեցողջ պետական ապարատին`հետևյալ բովանդակությամբ. «Այսօրվանից ցանկացածնախարար, փոխնախարար կամ վարչության պետ առավոտյան զարթնելիս կարող են հայտնվել կամ Մարգար Օհանյանի, կամ էլ` լավագույն դեպքում Ալիկ Սարգսյանի կողքին»:
Իսկ որպեսզի այս վախի մթնոլորտի ձևավորումը ստանա քաղաքական իմաստ, Միքայել Մինասյանն իր վերահսկողության տակ գտնվող կայքերի միջոցով դավադրության վարկածն է առաջ քաշում:
Դավադրության վարկած 1
Սերժ Սարգսյանը գործից հեռացնում է «ռուսամետ ուժերին»: Այս վարկածը հատկապես կարևոր է Հայաստանում աշխատող արևմտյան կառույցների համար, որպեսզի Սերժ Սարգսյանի վրա «կարվի» «արևմտամետ» գործչի համբավը:
Դավադրության վարկած 2
Սերժ Սարգսյանն իշխանությունից հեռացնում է Քոչարյանի կողմնակիցներին: Այս վարկածը ուղղված է Տեր – Պետրոսյանի կողմնակիցներին և հասարակության մեջ առկա լյումպեն-մտավորականներին: Այս մեսիջի իմաստը հետևյալն է: «Հարգելի լյումպեններ, մենք գիտենք, որ դուք մեզ չեք սիրում, բայց Քոչարյանին առավել չեք սիրում: Այս դեպքում լա՞վ չի, որ մենք ազատված ենք նրա կադրերից»:
Դավադրության վարկած 3
Սերժ Սարգսյանը ստացել է Պուտինից «добро»-ն և փորձում է ձևավորել իր սեփական թիմը: Այս վարկածն ուղղված է արդեն իշխանական վերնախավին:
Սրանով գործող նախագահը ցանկանում է հասկացնել, որ «դրսի» բոլոր տեսակի «добро»-ները ունի` հաստատելու Հայաստանում իր բացարձակ իշխանությունը, և ով որ դիմադրի, ապա կհայտնվի կամ Մարգար Օհանյանի, կամ` Ալիկ Սարգսյանի կողքին:
Սերժ Սարգսյանի «նեղ շրջապատն» այդ վարկածներն այնքան «փնթի» էր սարքել, որ չի դիմանում ամենատարրական քննադատության: Օրինակ, ինչպե՞ս կարող էր ռուսամետ գործիչների հեռացումից հետո Սերժ Սարգսյանը ստանալ Պուտինի «добро»-ն: Այս վրիպակը նկատել էր նույնիսկ Արտաշես Գեղամյանը և շտապ ճշգրտում մտցրել, ակնարկելով, որ, օրինակ, Հովիկ Աբրահամյանը ավելի շատ ոչ թե «ռուսամետ», այլ` «արևմտամետ» գործչի համբավ ունի:
Սակայն կարևոր մի առանձնահատկություն պետք է նշել, որը էապես տարբերում է Ստալինին Սերժ Սարգսյանից:
Ստալինյան Ռուսաստանը դա ինքնաբավ պետություն էր, որտեղ հաստատված էր բացաևձակ բռնատիրական տոտալիտար համակարգ:
Ներկայիս Հայաստանը ինքնաբավ երկիր չէ, և Հայաստանում էլ այսօր հնարավոր չէ ոչ միայն տոտալիտար, այլ նույնիսկ կոշտ մեթոդներով ավտորիտար ռեժիմ հաստատել: Ճիշտ է, Հայաստանում այսօր դեմոկրատական համակարգ էլ հնարավոր չէ միանգամից կառուցել:
Ո՞րն է Սերժ Սարգսյանի գլխավոր պրոբլեմը
Գործող նախագահն ուզում է երկրում ունենալ բացարձակ իշխանություն, որը հնարավոր չէ, քանզի այդպիսի իշխանություն ունենում են կամ` տոտալիտար, կամ էլ` նավթով ու գազով հարուստ պաշարներ ունեցող երկրում:
Հայաստանը ոչ մեկն է, ոչ էլ` մյուսը: Եվ եթե Սերժ Սարգսյանը չհասկանա, որ իր ցանկությունն ու իրականությունը ընդհանուր հայտարար չունեն, կընկնի Քադաֆիի օրը, մինչդեռ կա ավելի քաղաքակիրթ տարբերակ. այն ուղին, որով գնաց Յուշչենկոն Ուկրաինայում:
Անշուշտ, Քադաֆիի տարբերակը ոչ միայնՍերժ Սարգսյանին, այլ նաև մեզ էլ պետք չէ, քանզի, ի տարբերություն Լիբիայի, մենք ունենք Ղարաբաղի խնդիր, սակայն այս հարցի «քաղաքակիրթ» լուծումը կախված է ոչ միայն մեզնից, Հայաստանի քաղաքացիներից, այլ նաև իրենից` Սերժ Սարգսյանից:
Արտակ Հակոբյան
նյութը տպագրվել է www.zham.am լրատվավերլուծական կայքէջում
Սերժ Սարգսյան. Ստալին, Յուշչենկո, թե Քադաֆի
Թե Իոսիֆ Ստալինը, և թե Սերժ Սարգսյանը շատ լավ հասկանում են, որ բացարձակ իշխանության հասնելու համար առաջին հերթին պետք է ոչնչացնել բուրժուական դասակարգը:
Այս երկուսի տարբերությունը կայանում էր նրանում, որ Ստալինյան Ռուսաստանում մարդիկ սովից մեռնում էին, իսկ ներկայիս Հայաստանում Սերժ և Տիգրան Սարգսյանները ավելի «հումանիստաբար են» մոտենում գործին: Նրանք թույլ են տալիս, որ մարդիկ փախչեն Հայաստանից` փաստացի իրականացնելով «Հայաստանն առանց հայերի» քաղաքականություն, իսկ որպես գաղափարական հիմնավորում Տիգրան Սարգսյանի շուրթերով առաջ է բերվում հետևյալ թեզը. «Ի՞նչ կապ ունի, թե որտեղ է ապրում հայը, Հայաստանու՞մ, թե՞ արտերկրում, կարևոր է, որ լինի հայկական գիտակցություն, և արդյունքում մենք կունենանք «Հայկական Աշխարհ»: Մի խոսքով, հայկական տնտեսության ոչնչացման, աշխատատեղերի կրճատման արդյունքում գործազուրկ հայը պետք է ոչ թե հեղափոխության մասին մտածի, այլ` հեռանա հայրենիքից: Ահա Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների հիմնական փիլիսոփայությունը:
Հայաստանի բոլոր TV –ները գտնվում են նրա ազդեցության տակ: Հայաստանի բոլոր թերթերը /իշխանամետ, թե ընդդիմադիր/ նույնպես գտնվում են նրա կամ ամբողջական, կամ` կիսով չափ ազդեցության տակ: Հայաստանի բոլոր ինտերնետային կայքերը /բացառությամբ 2-3-ի/ նույնպես գտնվում են նրա ազդեցության տակ: Եթե Միքայել Մինասյանն իր գործում հաջողվել է, ապա Տիգրան Սարգսյանի խնդիրը բարդ է, հայ ժողովուրդը դեռ դիմադրում է և համառորեն չի ուզում հեռանալ իր հայրենիքից, թեև պետք է խոստովանենք, որ գնացողների թիվը շատացել է:
Մեթոդը հետևյալն էր: Սկզբում НКВД-ի ղեկավար է նշանակում Յագոդային, և վերջինս ձերբակալում և գնդակահարում է, ասենք, X տիրույթի տրոցկիստներին և անգլիական լրտեսների: Կոմկուսի այս X հատվածում առաջանում է դժգոհություն` Յագոդայի գործողություններից: Որից հետո, բավարարելով այդ X հատվածի պահանջները, նա Յագուդային և նրա կողմնակիցներին գնդաակհարում է, և տեղը նրա նշանակում Եժովին: Եժովը, բավարարելով X-ի պահանջները, սկսում է մասսայաբար ոչնչացնել Y-ի տիրույթի այն շրջանակներին, որոնց աջակցում էր Յագոդան: Բնականաբար, այստեղ առաջանում է դժգոհություն և անհասկացություն Y –ի տիրույթի կողմից: Եվ ահա վերջում, որպեսզի հավասարակշռությունը վերականգնվի, Ստալինը գնդակահարում է Եժովին և նրա կողմնակիցներին, և НКВД-ի շեֆ է նշանակումԲերիային: Արդյունքում վախի մթնոլորտն արդեն հաստատված է լինում, և մասսայական ռեպրեսիաների կարիք այլևս չի լինում: Եվ կոմկուսը կոմունիստների ու բոլշևիկների կուսակցությունից վերածվում է Ստալինի կուսակցության` իր նոր տեսքով և նոր դեմքերով:
Նախ նա 2010-ի վերջում իր փեսայի` Միշիկի խորհրդով «խաղից հանեց» Գագիկ Բեգլարյանին: Պաշտոնական ձևակերպումը հետևյալն էր. Սերժ Սարգսյանը չի հանդուրժում «անհանդուրժելի ու անընդունելի» արարքների ունակ մարդկանց: Գեբելսյան քարոզչության մեթոդը կիրառելով և օգտվելով այն հանգամանքից, որ ինֆորմացիոն մենաշնորհը արդեն կառուցված էր, Միշիկը մեկ կրակոցով խփեց 2 նապաստակ: «Խաղից դուրս» հանեց Գագիկ Բեգլարյանին, և միաժամանակ նույն քարոզչության միջոցով կարճ ժամանակով բարձրացրեց գործող նախագահի իմիջը: Ինֆորմացիոն բլոկադայի պայմաններում մարդիկ որտեղի՞ց պետք է իմանային ճշմարտությունը:
Հետո հերթը հասավ ՀՀ աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանին: Նրան ուղարկեցին հրաժարական, կապիտալիզացնելով արևմտյան դեսպանների մոտ, որ «գործող նախագահն ազատվում է ավելորդ ռուսական գործոնից»: Իսկ երբ որ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնից ազատեց Միշիկի եղբորը, ապա հենց այդ օրվանից նա Բաղրամյան 26-ի համար դարձավ «անհանդուրժելի-2» գործիչ:
Բանն այն էր, որ ՆԳ համակարգը աշխատում էր` «Մենք բոլորս Մարգար Օհանյան ենք» սկզբունքով:
Իսկ երբ որ Ալիկ Սարգսյանն իր լեգիտիմությունը կորցրեց ՆԳ համակարգում, նախագահը նրան նվաստացնելով ազատեց պաշտոնից: Այս քայլով Սերժ Սարգսյանը մեսիջ ուղարկեց ողջ պետական ապարատին`հետևյալ բովանդակությամբ. «Այսօրվանից ցանկացած նախարար, փոխնախարար կամ վարչության պետ առավոտյան զարթնելիս կարող են հայտնվել կամ Մարգար Օհանյանի, կամ էլ` լավագույն դեպքում Ալիկ Սարգսյանի կողքին»:
Սերժ Սարգսյանն իշխանությունից հեռացնում է Քոչարյանի կողմնակիցներին: Այս վարկածը ուղղված է Տեր – Պետրոսյանի կողմնակիցներին և հասարակության մեջ առկա լյումպեն- մտավորականներին: Այս մեսիջի իմաստը հետևյալն է: «Հարգելի լյումպեններ, մենք գիտենք, որ դուք մեզ չեք սիրում, բայց Քոչարյանին առավել չեք սիրում: Այս դեպքում լա՞վ չի, որ մենք ազատված ենք նրա կադրերից»:
Անշուշտ, Քադաֆիի տարբերակը ոչ միայն Սերժ Սարգսյանին, այլ նաև մեզ էլ պետք չէ, քանզի, ի տարբերություն Լիբիայի, մենք ունենք Ղարաբաղի խնդիր, սակայն այս հարցի «քաղաքակիրթ» լուծումը կախված է ոչ միայն մեզնից, Հայաստանի քաղաքացիներից, այլ նաև իրենից` Սերժ Սարգսյանից:

Последние события, связанные с отставками ряда высокопоставленных лиц, в особенности с комментариями и выдвинутыми версиями по их поводу, напомнили многим синдром 37-го. Конечно, здесь налицо гигантская разница в масштабах, да и 2011 год существенно отличается от 1937 года. Но в методологическом смысле этих процессов можно заметить и ряд сходств.
Сходства и различия между Иосифом Сталиным и Сержем Саргсяном
И Сталин, и Саргсян хорошие специалисты аппаратных интриг, тогда как в общественном смысле – закрытые и бесцветные личности. Оба способны смотреть людям в лицо и при этом ненавидеть. Говорить одно, думать другое, а делать совершенно иное. Оба отлично понимают смысл власти и оба стремятся достичь абсолютной власти. И Иосиф Сталин, и Серж Саргсян отлично понимают, что для достижения абсолютной власти в первую очередь необходимо уничтожить буржуазию как класс. Сталин в 20-е годы ликвидировал НЭП и уничтожил этот класс, натравив на него люмпен-пролетариат. В течение трех последних лет то же самое делает Серж Саргсян с помощью тигрансаркисяновских «реформ». Однако Сталин понимал, что для достижения абсолютной власти он должен был устранить и крестьянина–единоличника как класс, поэтому в 30-е годы начал политику «коллективизации». Серж Саргсян тоже понимает, что для достижения абсолютной власти ему следует уничтожить не только мелкую, но и среднюю, и крупную буржуазию как класс. Что он сегодня и пытается сделать. Политика «массового раскулачивания» Сталина привела к резкому падению уровня жизни населения, а в некоторых регионах даже к голоду. То же самое произошло в результате политики «реформ» Тиграна Саркисяна. Разница между ними в том, что в сталинской России люди умирали от голода, а в нынешней Армении сержсаргсяны и тигрансаркисяны более «гуманно» подходят к делу. Они позволяют, чтобы люди удирали из Армении, фактически реализуя политику «Армения – без армян», а в качестве идеологического обоснования выдвигается озвученный устами Тиграна Саркисяна тезис – «какая разница – где живет армянин – в Армении или за рубежом, важно, чтобы было армянское самосознание и в результате у нас будет ”Армянский мир”». Одним словом, оставшиеся в результате уничтожения армянской экономики и рабочих мест армяне должны думать не о революции, а об эмиграции из страны. Вот основная философия Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна. «А для чего они этого добиваются»? – спросит рядовой гражданин. Ответ более чем очевиден – они намерены добиться установления в Армении своей политической, экономической и информационной монополии. А для этого необходимо, прежде всего, уничтожить в стране буржуазию. Потому что в основе любой демократии лежит институт частной собственности и фактор состоявшейся буржуазии как класса. Для создания информационной монополии Серж Саргсян использует своего зятя – Микаэла Минасяна. Следует отметить, что последнему это практически удалось. Все телеканалы Армении находятся в сфере его влияния. Все газеты Армении (провластные и оппозиционные) тоже либо полностью, либо наполовину находятся под его влиянием. Все интернет-сайты Армении (за исключением 2-3) тоже находятся под его влиянием. Если Микаэл Минасян успешно выполнил свою задачу, то задача у Тиграна Саркисяна сложнее, армянский народ еще сопротивляется и упорно не хочет уезжать со своей Родины, хотя, надо признаться, что число уехавших внушительно. Что же касается политической монополии, то Сталину удалось достичь ее благодаря четкой коммунистической идеологии. Сначала он уничтожил открытых врагов коммунизма, затем перешел к уничтожению непосредственно Коммунистической партии. А для этого ему понадобились различные поводы. Часть расстреливалась как троцкисты, другие – как единомышленники Бухарина, третьи – как английские, немецкие или японские шпионы. Версии этих предлогов и поводов были необходимы Сталину для того, чтобы распространить в верхушке власти атмосферу страха. Метод был следующий – вначале руководителем НКВД назначается Ягода, который арестовывает и расстреливает Х-шпионов и троцкистов. В Х-части Компартии возникает недовольство действиями Ягоды. После этого, удовлетворив требования этой части Компартии, расстреливают Ягоду и его сторонников и на его место назначается Ежов. Ежов, удовлетворяя требования Х-части, начинает уничтожать У-часть партии, которая поддерживала Ягоду. Естественно, возникает недовольство. И, в конце концов, для восстановления баланса, Сталин расстреливает Ежова и его сторонников и назначает шефом НКВД Берию. В результате устанавливается атмосфера страха и необходимости в массовых репрессиях уже нет. И Компартия из партии большевиков и коммунистов превращается в партию Сталина в новом виде и с новым лицом.
Тоже самое, но «гуманными» методами пытается осуществить Серж Саргсян в правящей администрации. «Кинув» Левона Тер-Петросяна, он более не опасается площади Свободы. Он попытался при помощи блефа скомпрометировать партию «Процветающая Армения», но на этот раз ему это не удалось. И вот Серж Саргсян решил начать реализовывать свою программу с Республиканской партии и государственного аппарата. Сначала он в конце 2010 года по совету своего зятя – Мишика – «вывел из игры» Гагика Бегларяна. Официальная формулировка была такова – «Серж Саргсян не терпит людей, способных на неприемлемые и недопустимые действия. Применив метод геббельсовской пропаганды и пользуясь тем обстоятельством, что информационная монополия уже была выстроена, Мишик одним выстрелом убил двух зайцев – вывел из игры Гагика Бегларяна и в короткий срок на какое-то время поднял имидж действующего президента. В условиях информационной блокады, откуда людям было знать правду? Затем очередь дошла до главы аппарата президента Карена Карапетяна. Его отправили в отставку, а западным послам объяснили, что «президент освобождается от излишнего российского фактора». Когда же мэр Карен Карапетян снял с должности главного архитектора мишикиного брата, то с этого дня он стал для президентской резиденции «неприемлемым деятелем номер 2».
Увольняя Алика Саркисяна, Серж Саргсян решал весьма своеобразную задачу. Сначала руками Алика Саркисяна он посадил за решетку Маргара Оганяна, после чего в системе Полиции возникло недовольство Аликом Саркисяном. Дело в том, что полицейская система работала под девизом – «мы все Маргары Оганяны». А когда Алик Саркисян утратил свою легитимность в структуре полиции, президент, унизив его, уволил с занимаемой должности. Этим шагом Серж Саргсян отправил всему государственному аппарату мессидж следующего содержания – «с сегодняшнего дня любой министр, заместитель министра или начальник управления, проснувшись утром, может оказаться рядом либо с Маргаром Оганяном, либо, в лучшем случае, рядом с Аликом Саркисяном». Дабы формирование атмосферы страха получило политический смысл, Микаэл Минасян путем находящихся под его контролем сайтов выдвинул следующие версии предлогов и причин:
Версия 1
Серж Саргсян увольняет «пророссийские силы». Эта версия важна, прежде всего, для функционирующих в Армении западных структур, чтобы «сшить» Сержу Саргсяну образ «прозападного» политика.
Версия 2
Серж Саргсян удаляет из власти сторонников Кочаряна. Эта версия предназначена для сторонников Левона Тер-Петросяна и имеющихся в обществе люмпен-интеллигентов. Смысл этого мессиджа таков – «уважаемые люмпены, мы знаем, что вы нас не любите, но Кочаряна вы не любите больше. Разве плохо, что мы избавились от его кадров?».
Версия 3
Серж Саргсян получил «добро» Путина и пытается сформировать собственную команду. Эта версия предназначена для правящей верхушки.
Тем самым действующий президент дает понять, что всевозможные «добро» извне имеют цель утвердить в Армении его абсолютную власть, а кто вздумает сопротивляться, окажется рядом либо с Маргаром Оганяном, либо с Аликом Саркисяном. Узкий круг Сержа Саргсяна так неуклюже и неаккуратно состряпал эти версии, что они не выдерживают никакой критики. Например, как после удаления «пророссийских» политиков Серж Саргсян мог получить «добро» Путина? На этот промах обратил внимание даже Арташес Гегамян и внес быструю корректировку, заметив, что, например, Овик Абрамян был скорее не «пророссийским», а «прозападным» политиком. Но тут следует отметить одну важную деталь, существенно отличающую Сталина от Сержа Саргсяна. В сталинской России была утверждена абсолютная система тоталитарной диктатуры. Нынешняя Армения не является самодостаточным государством и в Армении сегодня невозможно утвердить авторитарный режим не только тоталитарными, но и просто жесткими методами. Впрочем, сегодня в Армении невозможно сразу построить демократическую систему.
В чем главная проблема Сержа Саргсяна?
Действующий президент хочет добиться абсолютной власти в стране, что невозможно, поскольку такую власть получают либо в тоталитарных, либо в богатых запасами газа и нефти странах. Армения не относится ни к первым, ни ко вторым. И если Серж Саргсян не поймет, что его желания не совпадают с реальностью, то повторит судьбу Муаммара Каддафи, хотя есть более цивилизованный путь, по которому пошел Виктор Ющенко в Украине. Вне всякого сомнения, вариант Каддафи не нужен не только Сержу Саргсяну, но и нам, поскольку в отличие от Ливии, у нас есть Карабахский конфликт, но цивилизованное решение проблемы зависит не только от нас, граждан Армении, но и от него – Сержа Саргсяна.
Серж Саргсян – Сталин, Ющенко или Каддафи?