ԱԺ-ն ընդունեց 27 տարին լրացած և բանակից խուսափած անձանց առնչվող նախագիծը
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության Հայկ Սարգսյանի հեղինակած նախագիծը, որն առնչվում է 27 տարին լրացած և բանակից խուսափած անձանց։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախագծին կողմ է քվեարկել 61 պատգամավոր, դեմ՝ 27, ձեռնպահ՝ 6։
Նախագծով առաջարկվում է 27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին տալ հնարավորություն ազատվել քրեական պատասխանատվությունից․ առաջին՝ երկու տարի ծառայելով, երկրորդ՝ մեկ տարի ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 2,5 միլիոն դրամ, երրորդ՝ վեց ամիս ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 5 միլիոն դրամ, չորրորդ՝ մեկ ամիս ծառայելով և պետական բյուջե վճարելով 8 միլիոն դրամ, հինգերորդ՝ զինվորական ծառայության փոխարեն պետական բյուջե վճարելով 15 միլիոն դրամ։
Բացի այդ, նախագծով առաջարկվում է, որպեսզի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա լինեն նաև 27 տարին լրանալուց հետո Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացող արական սեռի քաղաքացիները։ Ընդ որում, նրանք կարող են կամ 12 ամիս ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնել զինված ուժերում կամ պետական բյուջե վճարել 2,5 միլիոն դրամ։
Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրել է ՊՆ նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը, ով խնդրել է պատգամավոր Հայկ Սարգսյանին ձեռնպահ մնալ 27 տարին լրացած և ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած անձանց նկատմամբ 1 տարի ժամկետով շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու կամ դրա փոխարեն 2,5 մլն դրամ պետական բյուջե վճարելու պարտավորության սահմանումից:

Национальное собрание Армении приняло проект, касающийся лиц, достигших 27 лет и уклонившихся от службы в армии
Национальное собрание во втором чтении и полностью приняло проект, предложенный депутатом от фракции «Гражданский договор» Айком Саркисяном, касающийся лиц, достигших 27-летнего возраста и уклонившихся от армии. Как сообщает «Арменпресс», за проект проголосовал 61 депутат, против – 27, 6 воздержались.
Проектом предлагается возможность освобождения от уголовной ответственности гражданам, достигшим 27-летнего возраста и не прошедшим обязательную военную службу. Первый вариант: отслужить 2 года, второй: отслужить 1 год и заплатить в государственный бюджет 2,5 миллиона драмов. Третий: отслужить 6 месяцев и заплатить в государственный бюджет 5 миллионов драмов, четвертый: отслужить 1 месяц и заплатить в государственный бюджет 8 миллионов драмов, пятый: заплатить в государственный бюджет 15 миллионов драмов вместо военной службы.
Кроме того, проектом предлагается, чтобы призыву на обязательную военную службу подлежали и граждане мужского пола, получившие гражданство Республики Армения по достижении 27 лет. При этом они могут либо пройти обязательную военную службу в Вооруженных силах сроком на 12 месяцев, либо заплатить в государственный бюджет 2,5 миллиона драмов.
Позицию правительства представил заместитель министра обороны Арман Саркисян, который попросил депутата Айка Саркисяна воздержаться от установления обязательств по прохождению обязательной военной службы рядового состава сроком на 1 год в отношении лиц, достигших 27-летнего возраста и получивших гражданство РА, или вместо этого выплатить в государственный бюджет 2,5 млн драмов.