«BP»-ի նախագծերն օգնեցին ֆինանսավորել Բաքվի ագրեսիան Արցախի դեմ
3 տարի առաջ ավարտվեց 44-օրյա պատերազմը: Նոյեմբերի 9-ը մեր ժողովրդի պատմության մեջ կմնա որպես ամենադաժան օրերից մեկը։ Այս ողբալի օրը պետք է խոսել այն մասին, թե բացի Բաքվից ու Անկարայից ով էր շահագրգռված Արցախի անկմամբ և Հարավային Կովկասում պատերազմ սկսելով։ Այս պահին սրա մասին խոսելու ժամանակն է նաև բրիտանական The Guardian թերթում հրապարակված նյութի ֆոնին։
Հոդվածում նշվում է, որ բրիտանական նավթագազային British Petroleum ընկերության հանածո վառելիքի արդյունահանման նախագծերն Ադրբեջանում օգնել են ռազմական ագրեսիա նախապատրաստել Լեռնային Ղարաբաղում։ Նման եզրակացության են եկել Global Witness հասրակական կազմակերպության աշխատակիցները, որը պայքարում է կորպորացիաների և բնական ռեսուրսներ արտահանող երկրների կողմից մարդու իրավունքների խախտումների դեմ։
Հասարակական կազմակերպության վերլուծությունը ցույց է տվել, որ Ադրբեջանի տնտեսական կախվածությունը BP-ից՝ իր խոշորագույն օտարերկրյա ներդրողից, անուղղակիորեն օգնել է ֆինանսավորել Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան «վիճելի տարածաշրջանում» էթնիկ հայերի դեմ, որը ստիպել է ավելի քան 100,000 մարդու լքել տարածքը: Ուսումնասիրությունը նաև նշում է, որ BP-ն 2020 թվականից ի վեր Բաքվին մատակարարել է գրեթե 35 միլիարդ դոլարի (28,6 միլիարդ ֆունտ ստերլինգ) նավթ և գազ՝ օգնելով 2020 թվականից ի վեր ռազմական ծախսերն ավելի քան չորս անգամ ավելացնել:
Միասին հիշենք, թե ինչպես էր Բրիտանիան իրեն պահում 44-օրյա պատերազմի օրերին և Լոնդոնի ինչի՞ն էր պետք Արցախը։
1. Մեծ Բրիտանիայի այն ժամանակվա վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, թերևս, առաջին արեւմտյան առաջնորդն էր, ով սեպտեմբերի 28-ին բանակցություններ վարեց Թուրքիայի նախագահ Ռ.Տ.Էրդողանի հետ: Բառացիորեն Ղարաբաղում մարտերի մեկնարկից անմիջապես հետո, այսինքն՝ նույնիսկ նախքան Թուրքիայի ղեկավարության հրապարակային հայտարարությունները հակամարտությունում Ադրբեջանին համապարփակ և անսահմանափակ աջակցության մասին։
2. 2020 թվականի նոյեմբերի 5-ին ՀՀ այն ժամանակվա փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանն ասել էր, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ երկրներից մեկը խորհրդի փակ նիստում խափանել է էսկալացիայի վերաբերյալ միասնական դիրքորոշման շուրջ պայմանավորվածությունը: Այս պետությունը Մեծ Բրիտանիան էր, և դա այն պայմաններում, երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները ընդհանուր տեսակետ ունեին Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություն ընդունելու անհրաժեշտության վերաբերյալ։
3. Հոկտեմբերի 27-ին, երբ Լեռնային Ղարաբաղում մարտերը դեռ շարունակվում էին, բրիտանական Anglo Asian Mining ընկերությունը հայտարարեց ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում ոսկու որոնման և արդյունահանման պլանների մասին:
4. Ռազմական գործողությունների ավարտից գրեթե անմիջապես հետո հայտնի դարձավ, որ պաշտոնական Լոնդոնը պատրաստ է օգնել Ադրբեջանին ականազերծել «հայկական օկուպացիայից ազատագրված» Արցախի տարածքներից, ինչպես այն ժամանակ հայտարարեց Բաքվում Մեծ Բրիտանիայի այբ ժամանակվա դեսպան Ջեյմս Շարփը։
Պատերազմին էլ հաջորդած տարիներին Մեծ Բրիտանիան աջակցեց պաշտոնական Բաքվին և Արցախում գնեց օգտակար հանածոների հանքավայրեր (օրինակ՝ Կաշենի հանքավայրը)։
Սակայն Լոնդոնի հետաքրքրությունը չի սահմանափակվում միայն Արցախով և նրա օգտակար հանածոների հանքավայրերով։ Բաքվի վերահսկողության տակ անցած Արցախը, ինչպես նաև հայկական տարածքների բռնազավթումը (ինչի մասին անցյալ ամիս գրում էր նաև ամերիկյան Stratfor-ը) Լոնդոնի կողմից դիտվում են որպես Իրանի դեմ հարձակումների ցատկահարթակ, հարձակումներ, որոնցում Ադրբեջանը կխաղա «թնդանոթի մսի» դերը։ «Թնդանոթի միս», որը Լոնդոնին պետք է թույլ տա վերականգնել վերահսկողությունը իրանական «իր» նավթահանքերի վրա։
Հիշեցնենք, որ Իրանի և Մեծ Բրիտանիայի երկկողմ հարաբերությունների առանցքային պահը 1901 թվականին Լոնդոնին «Դ’Արսիի» կոնցեսիայի տրամադրումն էր երկրի հարավում նավթային հանքավայրերի զարգացման համար։ Կոնցեսիան հանգեցրեց 1909 թվականին անգլո-պարսկական նավթային ընկերության (1935 թվականից՝ անգլո-իրանական նավթային ընկերության) ստեղծմանը, որը շահույթ էր ստանում Իրանի ամենահարուստ հանքավայրերից նավթի արդյունահանումից։ 1914 թվականին բրիտանական կառավարությունը ձեռք բերեց ընկերության բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը, ինչը փաստացի նշանակում էր Իրանի ամբողջ նավթարդյունաբերությունը բրիտանական վերահսկողության տակ հանձնել: Սակայն 50-ականների սկզբին Իրանում սրվեցին հակաարևմտյան և հակաբրիտանական տրամադրությունները։ 1951 թվականի գարնանը Իրանի վարչապետ Մոհամմադ Մոսադեղը ստորագրեց նավթային հանքավայրերի ազգայնացման մասին օրենքը, երկրից վտարեց բրիտանացի բոլոր մասնագետներին ու խորհրդականներին, իսկ 1952 թվականին խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Մեծ Բրիտանիայի հետ։
Այնուհետև երկրների միջև լարվածության «թուլացում» եղավ. 1972 թվականի հունիսին Իրանի շահ Մոհամմադ Ռեզա Փահլավիի Լոնդոն կատարած այցի ժամանակ Անգլիայում 500 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ արժողությամբ պաշտպանական պայմանագրեր ստորագրեց։ Այնուամենայնիվ, 1979 թվականի ապրիլին (Իսլամական հեղափոխությունից հետո, 1979 թ. փետրվար) Իրանը չեղարկեց ռազմական պայմանագրերը Մեծ Բրիտանիայի հետ, ինչին ի պատասխան Արևմուտքը սառեցրեց իրանական բազմաթիվ ակտիվներ, իսկ Լոնդոնը սկսեց մշակել ծրագրեր, որոնք, ինչպես նշվեց, թույլ կտան նրան վերականգնել վերահսկողությունը Իրանի «իրենց» նավթահանքերի հանդեպ։ Իսկ այս նավթահանքերին հասնելու ուղիներից մեկն էլ Հարավային Կովկասում իրավիճակի ապակայունացումն է՝ տարածաշրջանում հետագա լայնածավալ պատերազմի բռնկմամբ։
Եթե ամփոփենք վերը նշվածը, ապա կարող ենք գալ միանգամայն տրամաբանական եզրակացության, որ Հարավային Կովկասում բրիտանական քաղաքականության ռազմավարական թիրախը Իրանն է՝ իր ածխաջրածնային պաշարներով, իսկ հակաիրանական ծրագրերի իրականացման գործընթացում Լոնդոնի գործընկերներն են Թուրքիան և Ադրբեջանը (վերջինիս խոստացվել է Արցախը որպես «բոնուս»): Ավելին, իր ծրագիրն ավարտին հասցնելով՝ Լոնդոնը կարող է «մեկ քարով սպանել մի քանի նապաստակ», քանի որ Ռուսաստանի սահմանների մոտ անկայունության ևս մեկ հսկայական աղբյուր կլինի, և Մոսկվան կկորցնի իր կարևոր գործընկերներից մեկին։
Վերոնշյալ ամենի ֆոնին ամենատարօրինակ է թվում, որ Հայաստանի իշխանությունները վերահսկվող լրատվամիջոցների միջոցով «սնվում են հասարակությանը» «Հայաստանի դեմ ռուս-թուրքական դաշինքի» մասին պատմություններով, սակայն Դուք ոչ մի բառ չեք գտնի «Հայաստանի դեմ բրիտանա-ադրբեջանական դաշինքի» մասին: Կարո՞ղ է սա պայմանավորված լինել այն հանգամանքով, որ Փաշինյանը նույն ուժերի գործիքն է, որոնք օգտագործում են Ադրբեջանի իշխանությանը իրենց ծրագրերի շրջանակներում:
Լոնդոնի ինչի՞ն է պետք Արցախը (տեսանյութ)

Проекты «BP» помогли финансировать военную агрессию Баку против Арцаха
3 года назад завершилась 44-дневная война. 9 ноября останется в истории нашего народа как одна из самых чёрных дат. В эту скорбную дату следует поговорить о том, кто кроме Баку и Анкары был заинтересован в падении Арцаха, в развязывании войны на Южном Кавказе. Сейчас самое время поговорить об этом, особенно на фоне материала, вышедшего в британской газете «The Guardian».
В статье указывается на то, что проекты по добыче ископаемого топлива британской нефтегазовой компании «British Petroleum» помогли официальному Баку подготовить военную агрессию в Нагорном Карабахе. К такому выводу пришли сотрудники некоммерческой организации «Global Witness», которая борется против нарушения прав человека корпорациями и странами, экспортирующими природные ресурсы.
Анализ, проведенный неправительственной организацией, показал, что экономическая зависимость Азербайджана от «BP», его крупнейшего иностранного инвестора, косвенно помогла финансировать военную агрессию Азербайджана против этнических армян в «спорном регионе», которая вынудила более 100 000 человек покинуть территорию с начала сентября. В исследовании также отмечается, что с 2020 года компания BP, поставила Баку нефть и газ на сумму почти 35 миллиардов долларов (28,6 миллиарда фунтов стерлингов), что помогло увеличить военные расходы в более чем 4 раза с 2020 года.
Давайте вместе вспомним, как Британия вела себя в дни 44-дневной войны и каков её интересен в том, чтобы Азербайджану достался Арцах.
1) Тогдашний премьер Великобритании Борис Джонсон едва ли не первым из западных лидеров провел переговоры с президентом Турции Р.Т Эрдоганом 28 сентября. Буквально сразу после начала боев в Карабахе, то есть ещё до публичных деклараций турецкого руководства о всесторонней и безграничной поддержке в конфликте Азербайджана.
2) 5 ноября 2020 года тогдашний замглавы МИД РА Шаварш Кочарян заявил, что одно из государств-постоянных членов Совбеза ООН сорвало на закрытой встрече совета согласование единой позиции, касающейся эскалации конфликта в Арцахе. Этим госудасртвом была Великобритания, и это в условиях, когда сопредседатели Минской группы ОБСЕ имели общую точку зрения о необходимости принятия заявления по ситуации в Арцахе.
3) 27 октября, когда боевые действия в Нагорном Карабахе всё еще продолжались, британская компания «Anglo Asian Mining» объявила о планах начать работы по поиску и добыче золота на территориях, которые перешли под контроль Азербайджана.
4) Практически сразу после завершения боевых действий стало известно, что Официальный Лондон готов оказать помощь Азербайджану в разминировании территорий в Карабахе, «освобожденных от армянской оккупации», о чём тогда заявлял бывший посол Великобритании в Баку Джеймс Шарп.
И в последующие после войны годы Великобритания поддерживала официальный Баку, покупала всё новые месторождения полезных ископаемых в Арцахе (например, Кашенское месторождение). Однако интерес Лондона не ограничен только Арцахом и его месторождениями полезных ископаемых. Арцах перешедший под контроль Баку, как и захват территорий Армении (о чём в прошлом месяце писал американский Stratfor) видятся Лондону плацдармом на атаки против Ирана, атаки, в которых Азербайджан будет выполнять роль «поставщика пушечного мяса». «Пушечное мясо», которое должно позволить Лондону вернуть контроль над «своими» месторождениями иранской нефти.
Напомним, что ключевым моментом в двусторонних отношениях Ирана и Великобритании стало предоставление Лондону в 1901 году «Концессии Д’Арси» на разработку нефтяных месторождений на Юге страны. Концессия привела к созданию 1909 году Англо-персидской нефтяной компании (с 1935 года – Англо-Иранская нефтяная компания), получавшей прибыль от добычи нефти с богатейших месторождений Ирана. В 1914 году британское правительство приобрело контрольный пакет акций компании, что фактически означало передачу под полный контроль Англии всей нефтяной отрасли Ирана. Однако к началу 50-х годов в Иране усилились антизападные и антибританские настроения. Весной 1951 года премьер-министр Ирана Мохаммед Мосаддык подписал закон о национализации нефтяных месторождений, выслал из страны всех британских специалистов и советников, а в 1952 году разорвал с Великобританией дипломатические отношения.
В дальнейшем между странами произошла «разрядка» напряжённости в отношениях, в июне 1972 года в ходе визита шаха Ирана Мохаммеда Резы Пехлеви в Лондон в Англии был размещен оборонный заказ на 500 млн фунтов стерлингов. Однако в апреле 1979 года (после исламской революции, февраль 1979 года) Иран аннулировал военные контракты с Великобританией, в ответ на что на Западе были заморожены множество иранских активов, а Лондон начал разрабатывать планы, которые как отмечено выше, позволили бы ему вернуть контроль над «своими» месторождениями иранской нефти. И одним из путей «выхода на эти месторождения» является дестабилизации ситуации на Южном Кавказе с последующим развязыванием в регионе широкомасштабной войны.
Если резюмировать всё вышеизложенное, то можно прийти к вполне логичному выводу, что стратегической мишенью британской политики на Южном Кавказе является Иран с его углеводородным ресурсами, партнёрами Лондона в процессе реализации его антииранских планов являются Турция и Азербайджан (последнему в качестве бонуса был обещан именно Арцах). Причём доведя свой план до конца, Лондон может «убить сразу несколько зайцев», так как вблизи границ России появится ещё один огромный очаг нестабильности, а Москва лишится одного из важнейших партнёров.
На фоне всего вышеизложенного кажется максимально странным то, что власти Армении через подконтрольные медиа «кормят общество» рассказами про «русско-турецкий союз против Армении», однако ни слова вы не найдёте про потенциальный «британо-азербайджанский союз против Армении». Может ли быть так, что это обусловлено тем, что Пашинян – это инструмент тех же сил, которые манипулируют и азербайджанкой властью?
Для чего Лондону нужен Арцах? (видео)