Պետք է հիշել, որ թշնամու պիղծ նպատակը միայն Արցախը, Սյունիքը կամ Գեղարքունիքը չէ
«Եթե ինչ-որ մեկին թվում է, թե Արցախի Հանրապետությունից բառացիորեն երեկ բռնազավթված հերթական տարածքն, իբր, շատ հեռու է, և ոչինչ չի սպառնում իր և իր ընտանիքի անվտանգությանը, ապա նա չարաչար սխալվում է։
Պետք է հիշել, որ թշնամու պիղծ նպատակը միայն Արցախը, Սյունիքը կամ Գեղարքունիքը չէ, այլ գրեթե ամբողջ Հայաստանն անխտիր, հետևաբար Արցախում բռնազավթված հայկական հողի հերթական «աննշանակալի» թվացող հատվածը բարբարոսներին նույն այդ չափով մոտեցրել է մեր բոլորի բակերին և տներին։
Ո՞րն է ելքը։ Շատ համառոտ՝ ամեն ինչ հանուն Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ու թշնամու թուլացման և հետագա ջախջախման, եթե մենք հատկապես ազգային վերնախավերի մակարդակում չգիտակցենք, որ պետք է կերտել, պատկերավոր ասած, պետություն-ամրոց, որտեղ ամեն ինչ անխտիր պիտի միտված լինի անվտանգության ապահովման տրամաբանությանը, ցավալիորեն կտապալենք ոչ միայն հազարամյակաների խորքից եկող հայկական պետականության ծրագիրը, այլ նաև հարցականի տակ կդնենք հայության ֆիզիկական գոյությունն ընդհանրապես»։

Следует помнить, что гнусной целью врага является не только Арцах, Сюник или Гегаркуник
Если кому-то кажется, что оккупированная у Республики Арцах буквально вчера очередная территория, якобы, находится далеко, и ничего не угрожает безопасности его и его семьи, то он ужасно ошибается.
Следует помнить, что гнусной целью врага является не только Арцах, Сюник или Гегаркуник, но и почти вся Армения без разбора, следовательно, другая, казалось бы, “незначительная” часть оккупированной армянской земли в Арцахе довела варваров до наших дворов и домов.
Каков будет исход? Очень лаконично: всё во имя безопасности Армении и Арцаха, ослабления и дальнейшего разгрома врага, если мы, особенно на уровне национальной элиты, не осознаем, что следует сформировать, образно говоря, государство-крепость, где безусловно всё будет ориентироваться на логику безопасности, мы, к сожалению, разрушим не только идущий из глубины тысячелетий план армянской государственности, но и поставим под сомнение физическое существование Армении в целом.