Ադրբեջանցիները դիրքավորվել այնպիսի բարձունքում, որը նրանց հնարավորություն է տալիս Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհը լիովին վերահսկել
Փաստորեն ադրբեջանցիներն իրենց մարտական դիրքից շարժվել են միջդիրքային ուղղությամբ, դիրքավորվել այնպիսի բարձունքում, որը նրանց հնարավորություն է տալիս Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհը լիովին վերահսկել:
Այս ամենն ուղեկցվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ, ՊՆ կոշտ հայտարարություններով, որի միջոցով փորձ է արվում միջազգային հանրությանը սնուցել ակնհայտ կեղծ տեղեկություններով:
Ադրբեջանական այս քայլը գալիս է լրացնելու 2020-ի դեկտեմբերին Խծաբերդի ու Հին Թաղերի, 2022-ին` Փառուխի, Քարագլխի լեռնաշղթայի նկատմամբ վերահսկողությանը, և եթե սա էլ մարսվի, ապա ճանապարհ է բացվելու ադրբեջանական նոր հարձակումների, ահաբեկչության համար:
Արցախում 120 հզ. մարդ ամենօրյա կենաց-մահու պայքարի մեջ է, իսկ ճակատագիրն ամեն օր մի նոր` ավելի ծանր, փորձություն է բերում:
Իսկ Հայաստանում վերջին 4-5 տարում բուն դրած չարիքն իր սև գործը շարունակում է անել` քանդելով ու զիջելով:

Азербайджанцы перешли линию соприкосновения арцахско-азербайджанских войск и установили контроль над одним из важных узлов передовой
Азербайджанцы перешли линию соприкосновения арцахско-азербайджанских войск и установили контроль над одним из важных узлов передовой, что является еще одним грубым нарушением трехстороннего документа от 9 ноября 2020 года.
В результате продвижения азербайджанцев грунтовая дорога Степанакерт-Лисагор, соединяющая Степанакерт с четырьмя селами Шуши, из соображений безопасности закрыта.
По сообщению Информационного штаба Арцаха, власти Республики Арцах обратились к российским миротворцам с целью решения проблемы и возвращения азербайджанцев на исходные позиции.
Если азербайджанцы не вернутся или их не вернут на исходные позиции, то ситуация в Арцахе во всех отношениях крайне обострится.