Քաղաքացին՝ տուգանքի ու հերթի մատերիալ
«Քաղաքացին տուգանքի մատերիալ չէ»,–հայտարարեցին ու սկսեցին տուգանել քաղաքացիներին։ Տուգանել՝ «հեղափոխաբար»։
ՀՀ քաղաքացին հիմա ոչ միայն տուգանքի, այլ նաև հերթի մատերիալ է։ Պետություն–քաղաքացի հարաբերություններում հպարտ ու ոչ հպարտ քաղաքացիները նվաստանում են հերթերում։ Հերթ է անձնագրային բաժիններում։ Խայտառակ հերթ։ Ու զրո քայլ վիճակը շտկելու համար։
Հերթեր են այն հիմնարկներում, որտեղից քաղաքացին պետք է ինչ-որ փաստաթուղթ ստանա։ Լինի դա կադաստրում կամ այլ վայրում։
Հերթեր են կուտակվել ավտոմեքենաների գազաբալոնների լիցենզավորման կետերում։ Վերջնաժամկետ է սահմանվել օգոստոսի 1–ը, սակայն լիցենզավորող կետերի քանակը զգալիորեն քիչ է և հնարավոր չէ մինչև օգոստոսի 1–ը բոլորին սպասարկել։ Մարզերում է՛լ ավելի վատ վիճակ է, քանզի կա մարզ, որտեղ չկա գազաբալոնի համար լիցենզիա տվող մարմին։
Կանխիկից անկանխիկին անցնելը որոշակի տեխնիկական ու ֆինանսական անհարմարություններ է ստեղծել քաղաքացիների համար։ Հերթեր են նաև բանկերում։
Այս ամենը սրանց չի հետաքրքրում։ Իրենք ուշադիր են միայն Կուրբան Բայրամի մասով, որ հանկարծ չմոռանան շնորհավորել։ Այստեղ արդեն իրենք են հերթ կանգնում, ավելի ճիշտ՝ հերթից առաջ ընկնում, որ քծնեն ու սողան։

Гражданин – материал для штрафования и стояния в очередях
«Гражданин не материал для штрафования», – заявили они и начали штрафовать. Причем делать это «по-революционному».
Сейчас гражданин РА – материал не только для штрафования, но и для стояния в очередях. В отношениях государство-гражданин гордые и не столь граждане унижаются в очередях. Очереди в паспортно-визовых отделениях. Очереди позорные. И никаких шагов в деле исправления ситуация.
Очереди в учреждениях, в которых гражданин должен получить какую-либо бумагу. Будь то кадастр или что-то другое.
Очереди скопились в пунктах лицензирования автомобильных газовых баллонов. Крайним сроком установлено 1 августа, но количество пунктов лицензирования ощутимо мало, и обслужить всех до 1 августа не представляется возможным. Еще худшая ситуация в марзах, в некоторых из которых даже нет этих самых пунктов лицензирования.
Переход к безналичных расчетам создал гражданам определенные технические и финансовые неудобства. Очереди также в банках.
Всё это их не интересует. Они внимательны лишь по части Курбан Байрама, чтобы вдруг не забыть поздравить в связи с ним. Здесь в очередь выстраиваются уже они сами, вернее – спешат забежать впереди очереди, в порыве лести и холуйства.