Շատերը չգիտեն, որ «Թումո» կենտրոնը կառուցվել է Ռոբերտ Քոչարյանի ջանքերով
Այսօր`հունիսի 28֊ին, Երևանում գործող Թումո «Երևան 42» ԱՆՎՃԱՐ հիմունքներով գործող ստեղծարար տեխնոլոգիաների դպրոցը ընդգրկվել է աշխարհի 100 լավագույն նորարարական տեխնոլոգիաների դպրոց֊համալսարանների շարքում։ Իմիջայլոց Ստենֆորդ և Բերկլի համալսարանը այդ հարյուրյակում ութերորդ տեղում է։
Ի դեպ, շատերը չգիտեն, որ Թումո կենտրոնը կառուցվել է Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ջանքերով։
2007 թ.-ին ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, հանդիպում ունենալով Սեմ Սիմոնյանի հետ, քննարկել են Երևանում կառուցվող ստեղծագործական տեխնոլոգիաների երիտասարդական կենտրոնի հիմնադրման գաղափարը և, ի վերջո, համաձայնության գալով, իրականացրել ծրագիրը։ Ինչի համար անչափ շնորհակալ ենք և՜ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, և՜ Սեմ Սիմոնյանին, որ մեր հայ երեխաներին հնարավորություն տվեցին անվճար սովորել և զարգացնել իրենց գիտելիքները նման դպրոցում։

Многие не знают, что центр «Тумо» был построен усилиями Роберта Кочаряна
Сегодня, 28 июня, Школа креативных технологий Тумо «Ереван 42», действующая в Ереване на БЕСПЛАТНОЙ основе, вошла в список 100 лучших инновационных технологических школ-университетов мира. Кстати, университеты Стэнфорда и Беркли находятся на восьмом месте в этой сотне.
Кстати, многие не знают, что центр «Тумо» был построен усилиями президента Роберта Кочаряна.
В 2007 году второй президент Республики Армения Роберт Кочарян, встретившись с Сэмом Симоняном, обсудил идею создания строящегося в Ереване молодежного центра креативных технологий и пришел к соглашению и реализации программы. Мы очень благодарны и Президенту Роберту Кочаряну, и Сэму Симоняну за предоставленную возможность нашим армянским детям учиться бесплатно и развивать свои знания в такой школе.