Թուրքիան հերթական անգամ միջամտում է Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին և պաշտպանում Նիկոլ Փաշինյանին
Հայաստանում տեղի ունեցող զանգվածային բողոքի գործողությունների և Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման պահանջի ֆոնին ՀՀ–ում Ռուսաստանի դեսպանատունը մտահոգություն հայտնեց մեր երկրում գործող ամերիկյան բիոլաբորատորիաների գործունեության վերաբերյալ։ Սա անուղղակիորեն հարված էր փաշինյանական իշխանությանը։
Նիկոլ Փաշինյանը մոսկովյան այցի ժամանակ փորձեց ստանալ Մոսկվայի աջակցությունն իր աթոռը պահելու հարցում, բայց Կրմելում ցույց տվեցին, որ չունեն նման մտադրություն։ Դե իսկ ՌԴ դեսպանատան հայտարարությունը դիվանագիտական լեզվով Փաշինյանի իշխանությանը տված գնահատական էր։
ՀՀ–ում ԱՄՆ–ը դեսպանն իր հերթին ուղիղ պաշտպանության տակ առավ Նիկոլ Փաշինյանի վարչախմբին և քաջալերեց ոստիկանական վայրագությունները խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ։ Դա նշանակում է, որ Թուրքիան հերթական անգամ բացահայտորեն աջակցում է Փաշինյանին, որպեսզի նրա միջոցով կարողանա դուրս մղել հարավկովկասյան տարածաշրջանից ՌԴ–ին կամ առնվազն լուրջ փայատեր դառնալ այստեղ։
Եթե 44–օրյա պատերազմից հետո պաշտոնական Անկարան Նիկոլ Փաշինյանին ուղղակիորեն պաշտպանում էր ռազմական հեղաշրջումից, ապա հիմա ԱՄՆ դեսպանատան շուրթերով է դա անում, քանզի Հայաստանն այնպիսի վիճակում է, որ Թուրքիայի ուղիղ միջամտությունը ներքաղաքական կյանքում ատոմային ռումբի էֆեկտ կառաջացնի և շատ ավելի մասշտաբային կդարձնի հակաիշխանական բողոքի ալիքը։
Թուրքիան անուղղակի է միջամտում մեր ներքին զարգացումներին, բայց ակտիվացրել է իր բոլոր գործիքներին։ Պատահական չէ, որ սորոսաթուրքական շրջանակները, որոնք թաքնված են տարատեսակ իրավապաշտպան կազմակերպությունների կամ ռազմահայրենասիրական ուժերի քողի տակ, նույնպես Նիկոլ Փաշինյանին աջակցելու հայտարարությամբ հանդես եկան։ Այդ ամենն, իհարկե, պատված էր ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, ինքնիշխանության պաշտպանության սոուսով, բայց դա ձևականություն է։
Իրականությունն այն է, որ ինքնիշխանության մասին ճամարտակողները չեն նեղվում, երբ ԱՄՆ–ը ուղղակիորեն միջամտում է ՀՀ ներքաղաքական կյանքին, այն էլ՝ Թուրքիայի համար ճանապարհ հարթելու մտադրությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանը հանել է աճուրդի՝ սեփական աթոռն ու կաշին փրկելու համար։ Նրա միակ հուսալի հենարանն օբյեկտիվորեն Թուրքիան է։ Վերջինիս համար էլ Փաշինյանը միակ գործիչն է, ում միջոցով հնարավոր է կյանքի կոչել թուրքական աշխարհի վաղեմի երազանքը՝ Հայաստանի ու Արցախի հաշվին, բնականաբար։
Նիկոլ Փաշինյանի ու Թուրքիայի շահերը գրեթե 100 տոկոսով համընկնում են, բայց դրանք գրեթե 100 տոկոսով հակադիր են Հայաստանի ու Արցախի շահերին։
ՀՀ քաղաքացին ընտրության լայն հնարավորություն չունի՝ կա՛մ հեռացնում է Փաշինյանին ու սպասարկում մեր երկրի շահը, կա՛մ սպասարկում է թուրքական շահը։

Турция в очередной раз вмешивается во внутриполитическую жизнь Армении и защищает Никола Пашиняна
На фоне массовых акций протеста в Армении и требования об отставке Никола Пашиняна посольство России в РА выразило озабоченность касательно деятельности в Армении американских биолабораторий. Это было косвенным ударом по пашиняновской власти.
В ходе московского визита Никол Пашинян пытался заручиться поддержкой Кремля в вопросе удержания своей власти, но там показали, что не имеют подобного намерения. Заявление же посольства РФ было оценкой власти Пашиняна, данной на дипломатическом языке.
Посол США в Армении, в свою очередь, взяла режим Никола Пашиняна под свою защиту и поприветствовала зверства полиции в отношении мирных демонстрантов. Это означает, что Турция в очередной раз открыто поддерживает Пашиняну, чтобы суметь вытеснить с его помощью из региона РФ или как минимум стать здесь серьезным пайщиком.
Если после 44-дневной войны официальная Анкара защищала Никола Пашиняна от военного переворота напрямую, то сейчас делает это устами посольства США, так как Армения сейчас находится в таком состоянии, что прямое вмешательство Турции во внутреннюю жизнь страны породит эффект атомной бомбы, и антиправительственная волна протеста станет намного масштабнее.
Турция вмешивается в наши внутренние развития опосредованно, но при этом активизировала весь свой инструментарий. Неслучайно, что соросо-турецкие круги, которые скрываются за различными правозащитными организациями или «военно-патриотическими силами», тоже выступили в поддержку Никола Пашиняна. Конечно же, всё это подается в соусе демократии, прав человека и отстаивания суверенитета, но это лишь формальности.
Реальность в том, что разглагольствующих о суверенитете нисколько не смущает то, что США напрямую вмешиваются во внутриполитическую жизнь РА, к тому же с намерением проложить дорогу для Турции.
Никол Пашинян выставил Армению на торги для спасения своей власти и шкуры. Единственной его опорой объективно является Турция. Для последней Пашинян тоже является единственным деятелем, посредством которого можно реализовать заветную мечту тюркского мира, естественно, за счет Армении и Арцаха.
Интересы Пашиняна и Турции совпадают практически на 100 процентов, но они на столько же процентов противоречат интересам Армении и Арцаха.
У гражданина РА нет широкой возможности для выбора: нужно или отстранить Пашиняна и обслуживать интересы своей страны, или обслуживать турецкие интересы.