Կորոնավիրուսի թեստերի գները կարող են հասնել մինչև 20 000 դրամի. արդեն նկատվում է դեֆիցիտ․ «Ժողովուրդ»
«Հոկտեմբերի 14-ից, երբ քաղաքացիները, ԱՆ նախարարի հրամանով, ստիպված էին կա՛մ պատվաստվել, կա՛մ բացասական թեստի պատասխան ներկայացնել, լաբորատորիաներում, որտեղ իրականացվում են կորոնավիրուսի թեստավորումներ, քաղաքացիների մեծ կուտակումներ ու հերթեր են։ Պատվաստումից խուսափող քաղաքացիները, ըստ նախարարի հրամանի, ստիպված են բացասական թեստի պատասխան ներկայացնել գործատուին, որպեսզի հետագայում չզրկվեն աշխատանքից։
Մեր աղբյուրները հայտնում են, որ, պարտադիր թեստավորման պահանջով պայմանավորված, երկրում սկսում է նկատվել թեստերի դեֆիցիտ, ինչն էլ հետագայում կարող է հանգեցնել թեստերի գնաճի։ Ինչպես հայտնի է, տեղական արտադրությունը ունակ չէ մեծ քանակությամբ թեստեր մատակարարել, թեստերը ներկրվում են արտերկրից, սակայն թեստեր ներկրողները մի բան հաշվի չեն առել, որ նախարարի հրամանով պարտադիր թեստավորման պահանջը ուժի մեջ մտնելուց հետո հսկայական հերթեր են գոյանալու լաբորատորիաներում թեստավորման համար։
Թեստեր ներկրողնեից մեկը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ այսօր արդեն երկրում կա կորոնավիրուսի թեստերի պակասորդ, և բացառված չէ, որ թեստերի գները նորից բարձրանան՝ հասնելով մինչև 20.000 դրամի։ Քայլեր կձեռնարկի սրա դեմ կառավարությունը, թե ոչ, դժվար է ասել, չնայած որ կառավարությունը համավարակի դեմ պայքարը տեսնում է միայն կոլեկտիվ պատվաստան միջոցով։
Ի դեպ, լաբորատորիաներում թեստերի համար հերթերն էլ լի են կորոնավիրուսով վարակման վտանգով, քանի որ քաղաքացիների հերթերի ու կուտակումների հետևանքով խախտվում են հակահամաճարակային կանոնները, ու թեստավորման լաբորատորիաները փաստացի դառնում են կորոնավիրուսի տարածման օջախներ։
Թերևս Հայաստանում ավելի քան 600,000 քաղաքացի արդեն իսկ նման խնդիրներից խուսափելու ու համավարակի դեմ պայքարելու նպատակով պատվաստվել է՝ ազատվելով նաև ամսական մի քանի անգամ թեստերի վրա գումար ծախսելու խնդրից»,-գրում է թերթը։

Стоимость тестов на коронавирус вновь может достичь 20 тысяч драмов – «Жоховурд»
Газета «Жоховурд» пишет, что с 14 октября, когда граждане по приказу министра здравоохранения были вынуждены либо пройти вакцинацию, либо представить отрицательный тест, в лабораториях, где проводятся тесты на коронавирус, большое скопление граждан и очереди. Граждане, уклоняющиеся от прививки, по приказу министра, вынуждены представить работодателю отрицательный тест, чтобы в дальнейшем не лишиться работы.
Источники газеты сообщают, что в связи с требованием обязательного тестирования в стране начинает наблюдаться дефицит тестов, что в дальнейшем может привести к повышению их стоимости. Как известно, местное производство не в состоянии поставить большое количество тестов, тесты импортируются из-за рубежа, однако импортеры тестов не учли наличие огромных очередей из-за приказа министра.
«Один из импортеров тестов в беседе с нами сообщил, что сегодня в стране уже есть дефицит тестов на коронавирус, и не исключено, что цены на тесты вновь повысятся до 20.000 драмов. Предпримет ли правительство шаги против этого, трудно сказать, хотя правительство видит борьбу с пандемией только посредством коллективной вакцинации.
Кстати, в лабораториях очереди чреваты заражением коронавирусом, поскольку нарушаются противоэпидемические правила, и лаборатории фактически становятся очагами распространения коронавируса.
Возможно, более 600 000 граждан в Армении уже вакцинированы, чтобы избежать подобных проблем, одновременно избавившись от проблемы тратить деньги на тесты несколько раз в месяц», – пишет газета.