Ինչո՞ւ Նիկոլը չհամաձայնեց կանգնեցնել պատերազմը
Նիկոլ Փաշինյանի համար կարևորը ձևն է, արտաքին փայլը, էժանագին քարոզը։ Նա դրսից ճղճղան, ներսից դատարկ, դրսից «դուխով», ներսից վախկոտ մեկն է։
Արցախյան 44–օրյա պատերազմի արդյունքներն ու հետևանքները ոչ միայն ռազմաքաղաքական կոպտագույն սխալների, այլ նաև Նիկոլի հոգեկերտվածքի պատճառով եղան։
Նիկոլը վարչապետ դառնալուն պես սկսեց փիառվել Արցախի ու բանակի վրա։ Բանակից թռածի ու դասալիքների թիմի առաջնորդի կոմպլեքսը նրան ստիպում էր հաճախ կամուֆլյաժ հագնել։ Կամուֆլյաժի սիրահար էր դարձել նաև նրա կինը՝ Աննա Հակոբյանը։ Դա ձևի ու «ռազմահայրենասիրության» հաղթարշավն էր՝ ընդդեմ պետության ու բանակի։
Նիկոլը որդուն Արցախ ուղարկեց ծառայելու, թեև բոլորն էլ տեսան, որ դա ոչ թե ծառայություն էր, այլ պետության վրա թանկ նստող շոու–հանգիստ, քանզի Նիկոլն ու իր կինը ուղղաթիռով գնում էին Աշոտիկին տեսնելու, սելֆի անելու ու ֆռֆռալու (ի դեպ, էդ ուղղաթիռը հիմա կանգնած փչանո՞ւմ է․ չէ՞ որ հայտարարվում էր, թե իբր Արցախ ուղղաթիռով են գնում, որ այն չփչանա)։
Նիկոլը հանուն ծափահարությունների հայտարարում էր, որ «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ», բայց զուգահեռաբար ձգտում բավարարել Ադրբեջանի ժողովրդին։
Նիկոլը տապալեց բանակցային գործընթացն ու կռիվ բերեց։
Նիկոլը ոչ թե ամրացնում էր մեր պաշտպանունակությունը, այլ կոռուպցիոն գնումներ կատարում (Դավոների գործը վկա) և հանուն թանկարժեք նկարի՝ չկրակող ՍՈՒ ինքնաթիռ գնում։
44–օրյա պատերազմի նախաշեմին Նիկոլն ինքնահռչակվեց որպես հմուտ զորահրամանատար՝ Տավուշյան մարտերի ասպետ։ Ահա այս փիառի ու շոուի տակ մնացած Նիկոլը պատերազմ ու պարտություն բերեց հայ ժողովրդի գլխին՝ հայ ժողովրդի հազարավոր զավակների կյանքի ու առողջության, Արցախի պետականության կորստի ու ՀՀ ինքնիշխանության գրեթե զրոյացման գնով։
Նիկոլը պատերազմն էլ էր դիտարկում որպես սեփական փիառի միջոց։ Դրա համար էր նա շոու սարքում ու քարոզ անում, թե բա Գետաշենն ու Մարտունաշենն ենք ազատագրել, թե բա հեսա Բաքու ենք մտնում, թե բա հեսա հաղթելու ենք։ Նրա համար մարդու կյանքը զրո էր իր փիառի համեմատ։ Դա էր պատճառը, որ նա չէր ուզում կանգնեցնել պատերազմը․ պոպուլիստն ինչպե՞ս կանգնեցնի պատերազմը, երբ զոմբիներին հավատացնում էր, թե իբր հաղթում ենք։ Նա մնաց իր իսկ քարոզի տակ՝ փլատակների տակ թողնելով Հայաստանն ու Արցախը։
Պատերազմ կանգնեցնելը նշանակում էր պատասխանատվություն, կամք ու պետական մտածողություն։ Նաև՝ բարոյականություն։ Բայց ումի՞ց ենք ինչ պահանջում։ Նիկոլի համար մարդը զիբիլ է, տուգանքի ու օգտագործման մատերիալ։
Նա պարզ ասաց, որ եթե կանգնեցներ պատերազմը, ապա իրեն կասեին՝ «Նիկոլ, դավաճա՛ն» (միևնույն է՝ ասում են)։ Նա գերադասեց մարդկանց տանել կրակի տակ ու անպաշտպան կանգնեցնել թուրքական բայրաքթարների տակ, քան պատասխանատվություն վերցնել իր վրա ու որոշում կայացնել։
Մեկ տարի առաջ այս օրը՝ հոկտեմբերի 19–ին, եղել է առաջարկ կանգնեցնել պատերազմը։ Այդ մասին խոսեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Հոկտեմբերի 19–ից առաջ էլ է եղել առաջարկ, բայց 19–ին վիճակը շատ ավելի լուրջ էր, բայց ոչ այնքան լուրջ, ինչպիսին նոյեմբերի 9–ին արձանագրվեց։ Նիկոլը, սակայն, չկանգնեցրեց պատերազմը, որ իրեն չասեն՝ «Նիկոլ, դավաճա՛ն»։ Կամ էլ՝ այլ պատճառով (դա արդեն «հերձումը» ցույց կտա)։
Եթե Նիկոլը որոշում կայացներ հոկտեմբերի 19–ին, ապա մենք առնվազն 2.000 զոհ քիչ կունենայինք, հազարավոր վիրավորներ քիչ կունենայինք, Շուշին մերը կլիներ, ազերիները չէին մտնի Գորիս–Կապան ճանապարհահատված, Արցախն այս օրին չէր լինի, Հայաստանն այսպես չէր նվաստանա․․․
Նիկոլը գերադասեց մինչև վերջին զինվորը զոհել, բայց մնալ «Հաղթող զորահրամանատարի» կեղծ իմիջի մեջ։ Այն իմիջի, որը նրա վրա կարել էին Տավուշյան փոքրիկ բախումների օրերին։
Պատերազմը կանգնեց այն ժամանակ, երբ Մոսկվան չորով ստիպեց կանգնեցնել այն։ Ընդ որում՝ երկու կողմին ստիպեց։ Ստիպեց ի՛ր կարմիր գծերի մոտ, բայց ցավն այն էր, որ Նիկոլը չուներ կարմիր գիծ ու պատրաստ էր Ստեփանակերտն էլ, ամեն ինչն էլ հանձնել, միայն թե ֆորմալ առումով հանձնող չերևար։ Այդ հետո պետք է ինքը հանձնող դառնար՝ մտնելով «խաղաղության դարաշրջանի» ճարտարապետի ծիծաղելի իմիջի մեջ։
Հիմա Նիկոլը հանձնողի, տվողի իմիջի մեջ է, ինչը նրան ավելի հոգեհարազատ է ու ճշգրտությամբ համապատասխանում է իր տեսակին։ Քիրվայական ու անբարոյական քաղաքական միջավայրում մեծացածից այլ բան չէր էլ սպասվում։

Почему Никол не согласился остановить войну?
Для Никола Пашиняна важны форма, внешний лоск, дешевый пиар. Внешне он визгливый, внутри – пустой, с виду – «духовитый», по нутру – трусливый.
Результаты и последствия 44-дневной войны были не только из-за грубейших военно-политических ошибок, но также по причине психотипа Никола.
По становлении премьером Никол начал пиариться за счет Арцаха и армии. Комплекс уклонившегося от армии и лидера команды дезертиров заставляли его часто надевать камуфляж. Любительницей камуфляжа стала также его супруга Анна Акопян. Это было победным шествием формы и «военного патриотизма» против государства и армии.
Никол отправил своего сына служить в Арцах, хотя все и увидели, что это было не службой, а дорого обходящимся государству шоу-отдыхом, так как Никол и его жена частенько летали в Арцах на вертолете, чтобы навестить Ашотика, сделать селфи и развеяться (интерсно, этот вертолет сейчас простаивает и ржавеет: ведь заявлялось же, что они отбывают в Арцах на вертолете, чтобы тот не заржавел?).
Ради аплодисментов Никол заявлял, что «Арцах – это Армения, и точка», но параллельно стремился удовлетворить народ Азербайджана.
Никол провалил переговорный процесс и принес нам войну.
Никол не укреплял нашу обороноспособность, а осуществлял коррупционные приобретения (дело Давидов вам в доказательство) и покупал ради рисовки не стреляющие истребители.
В преддверии 44-дневной войны Никол провозгласил себя искусным военачальником – рыцарем Тавушских боев. Оставшийся под этим пиаром и шоу Никол принес армянскому народу войну и поражение, пожертвовав жизнями и здоровьем тысяч армянских сынов, потерей государственности Арцаха и практического обнуления суверенитета Армении.
Никол рассматривал в качестве средства собственного пиара также войну. Поэтому он и устраивал шоу и вел пропаганду, мол, мы освободили Геташен и Мартунашен, вот-вот войдем в Баку и победим. В контексте собственного пиара жизнь человека для него представляла нулевую ценность. Поэтому он и не хотел остановить войну: да и как было популисту остановить ее, когда он убеждал зомби, будто мы побеждаем? Он остался под своей же пропагандой, оставив заодно в руинах Армению и Арцах.
Остановка войны означала ответственность, волю и государственное мышление. Кроме того – нравственность. Но было бы с кого спрашивать. Для Никола человек – мусор, материал для штрафования и использования.
Он ясно сказал, что если бы остановил войну, то его назвали бы «Никол – предатель» (все равно называют). Он предпочел повести людей в полымя и оставить их беззащитными перед турецкими «Байрактарами», чем взять на себя ответственность и принять решение.
Год назад в этот день, 19 октября, было предложение о прекращении войны. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин. Предложение было и до 19 октября, но 19-го ситуация была намного серьезнее, хотя и не настолько, как 9-го ноября. Однако Никол не остановил войну, чтобы его не назвали «Никол – предатель». Или по другой причине (это уже покажет «вскрытие»).
Если бы Никол принял 19-го октября решение, то мы имели бы на 2000 погибших и тысячи раненых меньше. Шуши был бы у нас, азеры не вошли бы на участок дороги Горис-Капан, Арцах не был бы в таком состоянии, Армения не оказалась бы так унижена…
Никол предпочел пожертвовать последним солдатом, но остаться в псевдоимидже «Победного военачальника». В том имидже, который раздули ему в дни локальных столкновений в Тавуше.
Война остановилась в тот момент, когда Москва жестко заставила ее остановить. Причем заставила обе стороны. Заставила у своих красных линий, но вся боль в том, что у Никола не было этих красных линий, и он был готов сдать и Степанакерт, и всё остальное – лишь бы формально не казаться сдающим. Сдающим он должен был стать впоследствии, войдя в нелепый имидж архитектора «эпохи мира».
Сейчас Никол в имидже сдающего, отдающего, что ему намного ближе по душе и соответствует его человеческому типу. Ничего другого от выросшего в аморальной и ориентированной на братание с турками политической среде и не ожидалось.