Արայիկ Հարությունյանը՝ թիրախում. հարցաքննվողներին պատերազմում նրա մեղավորության վերաբերյալ հարցեր են ուղղում․ շատ ցուցմունքներ կան նաև Ջալալ Հարությունյանի դեմ. «Ժողովուրդ»
««Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ իրավապահները, մասնավորապես՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն, այս օրերին հարցաքննության է հրավիրում ՊՆ -ում այս պահին աշխատող և ՊՆ-ից ազատված բարձրաստիճան պաշտոնյաներին: Մենք տեղեկացանք, որ հարցաքննությունների ժամանակ կոնկրետ 44-օրյա պատերազմի պարտության հնարավոր մեղավորների մասով են հարցադրումներ արվում:
Ավելին, «Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ հիմնականում հարցաքննված պաշտոնյաներին հարց է ուղղվում, թե Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի մեղքը կա արդյոք 44-օրյա պատերազմի մեջ, կամ նա ինչ քայլ է արել, որը մեզ տարել է պարտության: Նշենք, որ, մեր տեղեկություններով, բավականին շատ ցուցմունքներ կան ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի դեմ:
Հավելենք, որ Գլխավոր դատախազության հսկողության ներքո քննվող ավելի քան 2 հազար պատերազմական գործերից 41-ն արդեն ուղարկվել են դատարաններ։ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ կատարված հանցանքների համար մեղադրվում է ավելի քան 800 անձ։ 7 բարձրաստիճան զինվորական է մեղադրվում ռազմական տարբեր հանցագործությունների համար, որոնցից հայտնի է միայն Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի անունը։ Գեներալ Անդրանիկ Մակարյանը մեղադրվում է ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար, նրան մեղսագրվող արարքն առնչվում է հենց պատերազմին, Մակարյանը մեղքը չի ընդունում։
Դատարան ուղարկված գործերի կեսից ավելին՝ 25-ը, առնչվում են պատերազմի ընթացքում ապօրինի զենք-զինամթերք տեղափոխելուն, կա 28 ամբաստանյալ։ 7 քրեական գործ վերաբերում է ծառայության վայրն ինքնակամ լքելուն, ևս 9 անձ էլ մեղադրվում է դասալքության համար։ Մեղադրյալների մեծ մասը շարքայիններ են»,-գրում է թերթը։

Допрашиваемым лицам задают вопрос о вине президента Арцаха в 44-дневной войне – «Жоховурд»
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что правоохранители, в частности Следственный комитет Армении, в эти дни вызывает на допрос работающих в министерстве обороны и освобожденных ранее высокопоставленных должностных лиц.
По сведениям издания, во время допросов задаются вопросы конкретно о виновных в поражении в 44-дневной войне.
«Более того, допрашиваемым должностным лицам в основном задается вопрос, есть ли вина президента Арцаха Араика Арутюняна в 44-дневной войне или какие шаги он сделал, которые привели нас к поражению. Отметим, что, по нашим сведениям, довольно много показаний дано против бывшего командующего Армией обороны Джалала Арутюняна.
Добавим, что из расследуемых под надзором генеральной прокуратуры больше двух тысяч военных дел 41 уже направлено в суды. Более 800 лиц обвиняются в совершении преступлений во время 44-дневной войны. 7 высокопоставленных военных обвиняются в различных военных преступлениях, из которых известно только имя заместителя начальника Генштаба Вооруженных сил. Генерал Андраник Макарян обвиняется в халатном отношении к службе, инкриминируемое ему преступление касается войны, Макарян не признает вину.
Больше половины направленных в суд уголовных дел – 25, касаются перевозки незаконного оружия и боеприпасов в ходе войны, есть 28 подсудимых. 7 уголовных дел касаются самовольного оставления места службы, еще 9 лиц обвиняются в дезертирстве. Большая часть обвиняемых – рядовые», – пишет газета.