ՀԱՊԿ նիստում առաջարկվել է մշակել դաշինքի անդամ երկրների կողմից իրար վրա հարձակվելու դեպքում գործողությունների ծրագիր
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան, Ռուսաստան, Տաջիկստան) այսօրվա նիստին առաջարկվել է մշակել գործողությունների ծրագիր, եթե դաշինքի երկրները հարձակվեն միմյանց վրա:
Ինչպես գրում է rusplt.ru-ն, նման առաջարկով է հանդես եկել Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, որը հիշեցրել է վերջին լարվածությունը Տաջիկստանի հետ սահմանին և նշել, որ այն դեռ պահպանվում է:
Նախագահի խոսքով՝ այս ֆոնին լավ կլիներ միմյանց վրա հարձակման դեպքում արագ արձագանքման մեխանիզմներ մշակել:
ՀԱՊԿ անդամ երկրները պետք է օգնեն միմյանց արտաքին ագրեսիան հետ մղելիս: Այդ առնչությամբ չկա հատուկ մեխանիզմ, ինչպես նաև չկա կազմակերպության անդամների միջև հակամարտության դեպքում գործողությունների ծրագիր:

На саммите ОДКБ предложили придумать план действий в случае нападения стран альянса друг на друга
На саммите Организации Договора о коллективной безопасности (включает Армению, Беларусь, Казахстан, Киргизию, Россию и Таджикистан) предложили разработать план действий на случай, если страны альянса нападут друг на друга. Такой сценарий допустил президент Киргизии Садыр Жапаров, сообщает «Русская планета».
Он вспомнил недавний конфликт на границе с Таджикистаном и отметил, что напряженность сохраняется.
На этом фоне хорошо бы выработать механизмы оперативного реагирования на случай нападения друг на друга, считает президент.
Государства-члены ОДКБ должны помогать друг другу в отражении внешней агрессии. Конкретного механизма на этот счет нет, как и плана действий на случай конфликта между членами организации.