Ռուստամ Մուրադովը դրական է գնահատել ՌԴ խաղաղապահների առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղում
Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը դրական է գնահատել ռուսաստանցի խաղաղապահների աշխատանքը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա հայտնել է ՏԱՍՍ-ի թղթակցին՝ «Հայրենիքի հերոսների պահակախմբ»-ի համառուսաստանյան հայրենասիրական ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Միայն դրական եմ գնահատում (ՌԴ խաղաղապահ առաքելության գործունեությունը – խմբ.) Գնահատականը մեզ տալիս է խաղաղ բնակչությունն. այսօր կյանքը Ղարաբաղում ընթանում է ամբողջ թափով: Կան, իհարկե, շատ բարդ հարցեր, բայց գործընթացը գնում է՝ մարդկանց վերադարձը, մի շարք խնդրահարույց հարցերի լուծումը: Այդ պատճառով, կարծում եմ, ամեն ինչ նորմալ կլինի»,-ասել է Մուրադովը:
Նա հավելել է, որ խաղաղապահները, տեղի ունեցած հակամարտությունից հետո, հինգ տարվա ընթացքում կգտնվեն Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ` 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին երեք պետությունների ղեկավարների ստորագրած համաձայնագրով։
«Հետագայում որոշում կկայացվի ռուսական խաղաղապաների առաքելության երկարաձգման վերաբերյալ»,-հավելել է Մուրադովը:
Գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը սեպտեմբերի 6-ին ավարտել է իր առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղում որպես ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատար: Տարածաշրջանում Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելության հրամանատար է նշանակվել գեներալ-մայոր Միխայիլ Կոսոբոկովը:

Рустам Мурадов положительно оценил миссию российских миротворцев в Нагорном Карабахе
Бывший командующий российскими миротворческими войсками, дислоцированными в Нагорном Карабахе, генерал-лейтенант Рустам Мурадов высоко оценил работу российских миротворцев. Об этом он заявил ТАСС во время встречи с участниками Всероссийской патриотической акции «Гвардия героев Отечества».
«Оцениваю (деятельность российской миротворческой миссии - ред.) только положительно. Оценку нам дает гражданское население. Сегодня жизнь в Карабахе бьет ключом. Есть, конечно, очень сложные вопросы, но процесс продолжается: возвращение людей, решение ряда проблемных вопросов. Поэтому я думаю, что все будет хорошо», – сказал Мурадов.
Он добавил, что миротворцы будут находиться на территории Нагорного Карабаха в течение 5 лет после конфликта, согласно соглашению, подписанному лидерами трех стран 9 ноября 2020 года.
«В будущем будет принято решение о продлении миссии российских миротворцев», – добавил Мурадов.
6 сентября генерал-лейтенант Рустам Мурадов завершил свою миссию в Нагорном Карабахе в качестве командующего российскими миротворческими силами. Генерал-майор Михаил Кособоков назначен командующим российской миротворческой миссией в регионе.