Փաշինյանին ավելի շատ բնորոշ է վախը, քան թե ամոթը․ Աղվան Վարդանյան (տեսանյութ)
Ղարաբաղում արդեն չկա ուժային այն կենտրոնը, որը կարող էր թելադրել իր օրակարգը եւ ելք գտնել ստեղծված իրավիճակից։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը սեպտեմբերի 8-ին հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը՝ պատմելով վերջերս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն կատարած այցի մասին։
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղում շարունակում են Հայաստանին նայել՝ սպասելով նրանից որոշակի ազդակներ։ «Ես կարծում եմ, որ մենք բավականաչափ ուժ եւ պոտենցիալ ունենք այն բանի համար, որպեսզի կանգնեցնենք, հակազդենք կամ դիմակայենք ողբերգական այն զույգին, որը ձեւավորվել է Հայաստանում եւ Ղարաբաղում։ Մենք դրա համար անհրաժեշտ պետական մտածողություն ունենք, բայց պետք է ապահովենք միասնություն մեկ հակազդող ուժի շրջանակում»,-ասել է Վարդանյանը։
Մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բացակայությունը Ստեփանակերտի տոնական միջոցառումներում՝ Ղարաբաղի Անկախության օրվա առիթով, ընդդիմադիրը նշել է, որ կառավարության ղեկավարի առաջադրած օրակարգը, որը ցանկանում է պարտադրել հայ հասարակությանը, գործնականում արգելում է նման այցելություններ կատարելը։ «Նա վախենում է Ադրբեջանի եւ նրա նախագահ Իլհամ Ալիեւի ռեակցիայից։ Փաշինյանին ավելի շատ բնորոշ է վախը, քան թե ամոթը։ Ես, միեւնույն ժամանակ, կարծում եմ, որ նա այնտեղ, ըստ էության, անելիք էլ չունի»,-եզրափակել է Աղվան Վարդանյանը։

Пашиняну больше свойственен страх, нежели стыд – Агван Варданян (видео)
В Карабахе уже нет того силового центра, который мог бы диктовать свою повестку и найти выход из сложившейся ситуации. Об этом на встрече с журналистами 8 сентября заявил депутат от оппозиционной фракции «Армения» Агван Варданян, рассказав о своем недавнем визите в Нагорно-Карабахскую Республику.
По его словам, в Карабахе продолжают смотреть на Армению, ожидая от нее определенных импульсов.
«Я думаю, что у нас достаточно сил и потенциала для того, чтобы остановить, противодействовать или противостоять той трагической паре, которая сформировалась в Армении и в Карабахе. У нас есть для этого необходимое государственное мышление, но мы должны обеспечить единство в рамках одной противоборствующей силы», – сказал Варданян.
Комментируя же отсутствие премьер-министра Армении Никола Пашиняна на торжественных мероприятиях в Степанакерте по случаю Дня независимости Карабаха, оппозиционер отметил, что выдвинутая главой Правительства повестка, которую он хочет навязать армянской общественности, практически запрещает совершать подобные визиты.
«Он боится реакции Азербайджана и ее президента Ильхама Алиева. Пашиняну больше свойственен страх, нежели стыд. К тому же, я думаю, ему там нечего и делать по большому счету», – заключил Агван Варданян.