Դատախազներն Արմեն Չարչյանի գործով շահագրգռված չեն արդարության սկզբունքով. Արամ Վարդևանյան
Եթե Դատախազության համար գերակայող լիներ իրավունքը, հումանիստական վարքագիծը, որը գրված է օրենքով, ապա «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Իզմիրլյան» ԲԿ նախկին տնօրեն Արմեն Չարչյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի փոփոխման հարցով անհապաղ դատական նիստ հրավիրելու նախաձեռնությամբ հանդես կգար։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը։
«Եվ այս պայմաններում դեռ չենք լսել Դատախազության կողմից որեւէ գործողության մասին, չենք լսել, օրինակ՝ անհապաղ դատական նիստ է հրավիրվում. սա լուրջ խնդիր է։ Այս ամենը քաղաքական վրեժխնդրություն է, սա զուտ խոշտանգում չէ, սա մարդու կյանքի իրավունքի ոտնահարում է։ Պետք է կալանքն անհապաղ վերացվի։ Դատախազներն այստեղ շահագրգռված չեն իրավունքով, արդարության սկզբունքով»,-նշեց պատգամավորը։
Վարդեւանյանի խոսքով՝ Արմեն Չարչյանի նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում, ըստ նրա, այստեղ երկրորդ կարծիքի հնարավորությունը չկա.
«Կալանավորումը տեղի է ունեցել օրենքի կոպտագույն խախտմամբ Վերաքննիչ քրեական դատարանի փաստացի դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի կողմից։ Այն, որ պարոն Չարչյանն ուներ առողջական խնդիրներ, բոլորին էր հայտնի՝ թե իրավապահներին, թե դատախազին, թե դատարանին։ Չնայած պատգամավորի անձեռնմխելիությանը, դրսեւորած պատշաճ վարքագծին, առողջական խնդիրներին, կալանավորումն ընտրեցին որպես խափանման միջոց։ Փաստն այն է, որ պրոֆեսոր Չարչյանի առողջական վիճակը ծայրահեղ վատթարացել է»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանն օգոստոսի 23-ին Չարչյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշման դեմ դատախազության բողոքը բավարարել էր։ Դատարանի որոշումից հետո Արմեն Չարչյանը սեփական նախաձեռնությամբ գնացել էր քրեակատարողական հիմնարկ, ապա՝ կալանավորվել։ Օգոստոսի 30-ին հայտնի դարձավ, որ Չարչյանի առողջական վիճակը վատթարացել է, ու նա տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց։
Նշենք, որ Չարչյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ ՔՕ 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով (ընտրողներին կաշառք տալը, կաշառք ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը):

Прокуроры по делу Армена Чарчяна не заинтересованы в справедливости – Арам Вардеванян
Если бы главнейшим для прокуратуры было право, гуманистическое поведение, прописанное законом, то она незамедлительно выступила бы с инициативой о созыве судебного заседания по вопросу изменения меры пресечения в отношении депутата фракции» Армения», бывшего директора МЦ «Измирлян» Армена Чарчяна. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил депутат от фракции «Армения» Арам Вардеванян.
«И в этих условиях мы еще не слышали о каких-либо действиях со стороны прокуратуры, не слышали, например, что незамедлительно созывается судебное заседание. Это серьезная проблема. Все это - политическая месть, это не просто пытка, это попрание права человека на жизнь. Арест должен быть немедленно ликвидирован. Прокуроры по этому делу не заинтересованы в соблюдении прав, справедливости», – отметил депутат.
По словам Вардеваняна, в отношении Армена Чарчяна осуществляется политическое преследование, здесь нет второго мнения.
«Арест произошел с грубейшим нарушением закона фактическим судьей Апелляционного уголовного суда Рубиком Мхитаряном. То, что у господина Чарчяна были проблемы со здоровьем, было известно всем - и правоохранителям, и прокурору, и суду. Несмотря на неприкосновенность депутата, проявленное надлежащее поведение, проблемы со здоровьем, арест избрали в качестве меры пресечения. Факт в том, что состояние здоровья профессора Чарчяна крайне ухудшилось», – отметил Вардеванян.
Напомним, что Апелляционный уголовный суд Армении 23 августа удовлетворил жалобу прокуратуры на решение об освобождении Чарчяна под залог. После решения суда Армен Чарчян по собственной инициативе отправился в уголовно-исполнительное учреждение, затем был арестован. 30 августа стало известно, что состояние Чарчяна ухудшилось, и он был доставлен в гражданскую больницу.
Чарчяну предъявлено обвинение по признакам п. 2 ч. 4 ст. 154.2 УК РА (дача взятки избирателям, получение взятки, нарушение запрета на благотворительность во время выборов или препятствование осуществлению свободной воли избирателя).