Կապան-Գորիս ավտոճանապարհի փակ հատվածների բացման շուրջ բանակցությունները դեռ չեն վերսկսվել. Կապանի համայնքապետ
Կապան-Գորիս ավտոճանապարհի՝ ադրբեջանցիների կողմից փակ հատվածները բացելու շուրջ եռակողմ բանակցություններն այսօր՝ օգոստոսի 27–ին դեռ չեն վերսկսվել. օրվա ընթացքում նախատեսվում է դրա վերսկսումը։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը։
Ադրբեջանցիների կողմից Սյունիք մարզի Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ եւ Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհահատվածները փակելու հետեւանքով շրջափակման մեջ են ընկել Որոտան, Շուռնուխ եւ Բարձրավան գյուղերը։
«Գյուղերը կապող ճանապարհներ կան, բայց դրանք շատ վատ վիճակում են գտնվում։ Խնդիրն այն է, որ Մ2 ճանապարհն է փակ, որը շատ լուրջ խնդիրներ է առաջացնում ոչ միայն Սյունիքի, այլեւ Հայաստանի Հանրապետության համար, քանի որ Իրանի հետ կապը կտրվում է»,–ասաց Գեւորգ Փարսյանը։
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 25–ին, ժամը 23։00-ից փակել են Գորիս–Կապան ավտոճանապարհի Շուռնուխ–Կարմրաքար հատվածը՝ Շուռնուխ գյուղից մոտ 10 կմ հեռավորության վրա եւ հրաժարվում են բացել։ Նախորդ գիշեր տարհանվել են ճանապարհին գտնվող շուրջ 4 տասնյակ ավտոմեքենաները։
Նախօրեին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ահազանգել է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները կեսօրին փակել են նաեւ Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը։ Երեկ տեղի ունեցած եռակողմ բանակցություններն ավարտվել էին երեկոյան, սակայն անարդյունք. Ադրբեջանական կողմը շարունակում է փակ պահել այդ ճանապարհատվածները։

Переговоры о разблокировании закрытых азербайджанцами участков автодороги Капан-Горис не возобновились – мэр Капана
Трехсторонние переговоры о разблокировании закрытых азербайджанцами участков автодороги Капан-Горис сегодня, 27 августа, еще не возобновились. В течение дня планируется их возобновление. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил глава общины Капан Геворг Парсян.
Из-за блокирования азербайджанцами отрезков дороги Кармракар-Шурнух межгосударственной дороги Капан-Горис Сюникского марза и дороги, ведущей из Гориса в Воротан, изолированы села Воротан, Шурнух и Барцраван.
«Есть дороги, связывающие села, но они находятся в очень плохом состоянии. Проблема в том, что закрыта дорога М2, это создает серьезные проблемы не только для Сюника, но и для Армении в целом, поскольку связь с Ираном прервана», – сказал Геворг Парсян.
Напомним, что около 23 часов 25 августа азербайджанские военные перекрыли отрезок Шурнух-Кармракар на дороге Горис-Капан, примерно в 10 км от села Шурнух и отказываются открывать. Минувшей ночью были эвакуированы около четырех десятков автомобилей, находящихся на дороге.