Ադրբեջանցիները փոխել են Զվարագետ վտակի հունը, որը չի թափվում Մեղրի գետը
Ադրբեջանական զինծառայողները 5 տարուց ավելի է փոխել են Մեղրի գետի Զվարագետ վտակի հունը, այն այլևս չի միախառնվում գետին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Ադրբեջանցիները հատուկ փոխել են հունը Զվարագետ վտակի, այն այլևս չի միանում Մեղրի գետին, այդ իսկ պատճառով օգոստոսից սկսած՝ Նռնաձոր, Շվանիձոր, Ալվանք գյուղերում լրջագույն խնդիրներ են առաջանում՝ կապված խմելու և ոռոգման ջրի հասանելիության հետ»,-հայտարարեց Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ը հավելեց, որ Հայաստանը ՄԱԿ-ում, ԵԽ-ում և այլ միջազգային կառույցներում այդ հարցերը բարձրացնելու լայն հնարավորություններ ունի։

Азербайджанцы изменили русло притока Зварагет, который уже не впадает в реку Мегри – Арман Татоян
Азербайджанские военнослужащие уже более 5 лет изменили русло притока Зварагет реки Мегри, он больше не впадает в реку. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявил Омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Азербайджанцы специально изменили русло притока Зварагет, он больше не впадает в реку Мегри, поэтому, начиная с августа, в селах Нрнадзор, Шванидзор, Алванк возникают серьезнейшие проблемы, связанные с питьевой и с оросительной водой», – заявил Татоян.
Омбудсмен добавил, что у Армении есть широкие возможности поднимать эти вопросы в ООН, СЕ и в других международных структурах.