Այո, Քոչարյանը փոխվել է
Իմ հանդիպումների ընթացքում ես ասում եմ, որ պետք չէ սիրել կամ մեծարել Քոչարյանին, պետք է հարգել և վստահել նրան՝ որպես երկրի առաջնորդի, որպես քաղաքական փորձառու գործչի, որը գիտե, թե ինչպես երկիրը դուրս բերել զարգացման այս շոկերի ցիկլից: Այս մասին իր թելեգրամյան էջում գրել է ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, «Հայաստան» դաշինքի շտաբի պետ Արմեն Գեւորգյանը:
«Մարզերում իմ հանդիպումների ժամանակ ամենաքննարկվող հարցերից մեկն այն էր, թե արդյոք Քոչարյանը փոխվե՞լ է:
Կարծում եմ՝ վերջին տարիները նրան ավելի բաց և շփվող են դարձրել: Այդ տարիների ընթացքում ակտիվորեն ծանոթանում էր ժամանակակից կառավարման տեխնոլոգիաներին, ընդլայնում էր մարդկային և մասնագիտական շփումների ու ծանոթությունների շրջանակը:
Միևնույն ժամանակ, նա մնացել է կամային, նպատակասլաց և իրական կյանքին մոտ: Նրա մեջ զայրույթ և ներքին լարվածություն չկա, գուցե որոշակի նեղվածություն կա երկրի զարգացման գործում նրա ներդրումը չգնահատելու համար: Բայց համոզված եմ, որ սա միայն կօգնի իրեն հետագայում ճիշտ կազմակերպել իր հարաբերությունները հանրության հետ:
Այո, Քոչարյանը փոխվել է։ Եվ դրա վկայությունն է նրա ակտիվ քաղաքական քարոզարշավը։ Որովհետև նա էլ շատերի նման կարող էր մի կողմ քաշվել։ Բայց չարեց։
Կա մի հարց, որը հաճախ տալիս են բոլոր նրանք, ովքեր որևէ պարագայում Նիկոլի օգտին չեն քվեարկելու. ինչո՞ւ Քոչարյանը։ Հասկանում եմ հարցի ենթատեքստը. մարդիկ ուզում են նոր դեմքեր։ Այլ պայմաններում, այլ իրավիճակում և հենց այդպես էլ պետք է լիներ։ Ավելին ասեմ՝ այլ պայմաններում Քոչարյանն ինքը կցանկանար նույնը։
Բայց հիմա երկիրը գնում է դեպի աղետ: Շատերը հասկանում են, որ միայն նա կարող է կանգնեցնել այս ընթացքը։ Դա օբյեկտիվ է՝ անկախ նրանից, թե ինչպիսին է ձեր անձնական վերաբերմունքը նրա նկատմամբ։
Օբյեկտիվ է նաև այն, որ շատերը քննադատում են և իրենց սուր էմոցիաներն ուղղում դեպի Քոչարյանը՝ հասկանալով և ընդունելով հանդերձ, որ այս իրավիճակում նա միակ իրական այլընտրանքն է։
Օբյեկտիվ, բայց անարդար է, երբ միայն նա է ասոցացվում մեր երկրի «մինչև Նիկոլ» 27 տարվա որոշ վիճելի էջերի հետ։
Օբյեկտիվ է նաև այն, որ նա հիմա չի կարող համապատասխանել բոլոր ողջամիտ մարդկանց պատկերացումներին և ցանկություններին։ Այդպիսի իդեալական մարդիկ, առավել ևս՝ քաղաքական գործիչներ, բնության մեջ պարզապես չկան։
Սակայն փաստ է նաև այն, որ նույնիսկ զրպարտության բազմամյա չարամիտ և սև քարոզչությունից հետո, հազարավոր մարդիկ, որոնք պատրաստվում են ապրել Հայաստանում, իրենց իրական հույսերը կապում են նրա հետ։
Իմ հանդիպումների ընթացքում ես ասում եմ, որ պետք չէ սիրել կամ մեծարել Քոչարյանին, պետք է հարգել և վստահել նրան՝ որպես երկրի առաջնորդի, որպես քաղաքական փորձառու գործչի, որը գիտե, թե ինչպես երկիրը դուրս բերել զարգացման այս շոկերի ցիկլից: Իսկ հունիսի 20-ից հետո պահանջեք Քոչարյանից ուժեղ Հայաստան՝ խաղաղ, անվտանգ, արդար և զարգացող: Պահանջեք Քոչարյանից՝ առաջադիմական թիմեր, պահանջեք պրոֆեսիոնալ պետական համակարգ, գրագետ դիվանագիտություն, քաղաքական առաջադեմ համակարգ, հանրային համերաշխություն, տնտեսական կայունություն և այլն և այլն»։

Да, Кочарян изменился
В ходе встреч я отмечаю, что мы должны не любить Кочаряна, а уважать и доверять ему как лидеру государства, как опытному политику, который знает, как вывести страну из этого цикла потрясений к развитию. Об этом в своем телеграм-канале написал бывший вице-премьер, руководитель штаба блока «Армения» Армен Геворгян.
«Один из самых обсуждаемых вопросов во время встреч в регионах – изменился ли Кочарян.
Полагаю, последние несколько лет он стал более открытым и общительным. В эти годы он активно знакомился с современными технологиями управления, расширяя сферу человеческих и профессиональных контактов и знакомств.
При этом, он остался волевым и целеустремленным, не оторванным от реальности. В нем нет гнева или внутреннего напряжения, может, присутствует некоторое смятение из-за того, что его вклад в развитие страны не оценен. Но я уверен, что это только поможет ему в будущем правильно наладить отношения с обществом.
Да, Кочарян изменился. И доказательство тому – его активная политическая кампания. Потому что он, как и многие другие, мог остаться в стороне. Но не сделал этого.
Есть вопрос, который часто задают все, кто ни в коем случае не проголосует за Никола. Почему Кочарян? Понимаю подтекст вопроса. Людям нужны новые лица. В других условиях, в других ситуациях так и должно было быть. Тем более, что при других условиях того же хотел бы и сам Кочарян.
Но сейчас страна движется к краху. Многие понимают, что только он может остановить этот процесс. Это объективно, вне зависимости от вашего личного отношения к нему.
Объективно, что многие критикуют Кочаряна, понимая и признавая, что в данной ситуации он – единственная реальная альтернатива.
Это объективно, но несправедливо, когда только он ассоциируется с некоторыми спорными страницами нашей истории последних 27 лет – «до Никола».
Однако факт, что даже после многих лет клеветнической злостной пропаганды тысячи людей, которые собираются жить в Армении, возлагают на него свои надежды.
Во время встреч я говорю, что мы должны не любить Кочаряна, а уважать и доверять ему как лидеру страны, как опытному политику, который знает, как вывести страну из этого цикла потрясений к развитию. А после 20 июня требовать от Кочаряна сильной Армении – мирной, безопасной, справедливой и развивающейся. Требуйте от Кочаряна прогрессивных команд, требуйте профессионального государственного строя, грамотной дипломатии, прогрессивной политической системы, общественной солидарности, экономической стабильности и пр.», – написал Геворгян.