Պետության ավարտը սկսում է բանակի ապալեգիտիմացումից
44–օրյա պատերազմը ոչ միայն պետական ու մարդկային ողբերգություն էր, այլ նաև 44–օրյա ինտենսիվ ստերի մատուցման դիվերսիոն գործընթաց։
Սրանք այնքան են ստել, որ պաշտոնական բոլոր հաղորդագրություններն այլևս հակառակ իմաստով են ընկալվում գիտակից մարդկանց կողմից։
Հետանկախական շրջանում թերևս միակ պետական կառույցը, որի լեգիտիմությունը կասկածի տակ չէր դրվում, բանակն էր (թեև թուրքական 5–րդ շարասյունը տարիների ընթացքում ահագին վարկաբեկել էր այն)։
44 օրում Նիկոլ Փաշինյան-Արայիկ Հարությունյան-Արծրուն Հովհաննիսյան եռյակը հողին հավասարեցրեց բանակի և ի վերջո՝ պետության լեգիտիմությունը․ պաշտոնյաների խոսքը զրո վստահություն ունի։ Դա է պատճառը, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ընդհանրապես բոլոր պետական մարմինների տարածած հաղորդագրություններին որևէ մեկը չի հավատում։
Երբ մարդիկ պաշտոնյաներից լսում են, որ ամեն ինչ կարգին է, անմիջապես խուճապի են մատնվում, քանզի տեսել են, թե ինչ է տեղի ունեցել «Հաղթելու ենք» կարգախոսի ներքո։
Հիմա մեր ՊՆ-ը հաղորդագրություն է տարածում Սյունիքում ու Գեղարքունիքում տիրող վիճակի կապակցությամբ, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը մարտական լուսանկար է հրապարակում լճերից մեկի մոտից՝ ցույց տալու համար, թե իբր ամեն ինչ կարգին է, բայց որևէ նորմալ մարդ չի հավատում սրանց ասածներին կամ արածներին։
Ժողովրդական խոսք կա․ սուտասանի տանը հրդեհ է բռնկվում, կանչում է օգնության, որևէ մեկը չի արձագանքում, քանզի մտածում են, որ հերթական «փչոցն» է։ Այսինքն՝ եթե անգամ հազվադեպ ճիշտ բան ասեն սրանք, միևնույն է հավատացող չկա։
Հ․Գ․ Սովետական միությունը փլուզվեց, երբ կորավ հավատն իշխող գաղափարախոսության ու քարոզչական մեքենայի նկատմամբ։ Բազմաթիվ այլ պատճառներ էլ կային, իհարկե, սակայն գլխավորն այն էր, որ ինչ-որ պահից սկսած ԽՍՀՄ–ն արդեն լեգիտիմ չէր սովետական քաղաքացիների մտքերում և սրտերում։
Երբ «Վրեմյա» լրատվական ծրագիրը լսում ու հակառակն էին ընկալում, արդեն վերջն էր։ ԽՍՀՄ–ի վերջը։ Սարսափելի զուգահեռներ եմ անցկացնում, բայց ստիպված եմ։

Конец государства начинается с делегитимации армии
44-дневная война была не только государственной и человеческой трагедией, но и диверсионным процессом по интенсивному потчеванию ложью на протяжении 44 дней.
Они столько врали, что впредь все официальные сообщения сознательными людьми воспринимаются с противоположным смыслом.
В постнезависимный период, пожалуй, единственной государственной структурой, легитимность которой не ставилась под сомнение, была армия (хотя турецкая 5-ая колонна на протяжении лет и занималась ее дискредитацией).
За 44 дня троица Никол Пашинян-Араик Арутюнян-Арцрун Ованнисян сравняли с землей легитимность армии и, в итоге, государства. Слово чиновника отныне не внушает какого-либо доверия. Именно поэтому никто не верит распространяемым Минобороны и остальными госорганами заявлениям.
Когда люди слышат от чиновников, что всё в порядке, сразу же впадают в панику, так как уже видели, что произошло под лозунгом «Мы победим».
Сейчас Минобороны распространяет заявление в связи с обстановкой в Сюникском и Гегаркуникском марзах, а один из высокопоставленных чиновников публикует «боевое» фото у одного из озер, чтобы показать, будто всё в порядке, но их словам или шагам ни один нормальный человек не верит.
Есть народное выражение: в доме лжеца загорается пожар, он зовет на помощь, но никто не приходит, так как люди думают, что это – очередное вранье. То есть, если даже они скажут что-то изредка правдивое, все равно им никто не верит.
P.S. Советский Союз распался, когда пропала вера в правящую идеологию и пропагандистскую машину. Конечно, было также много других причин, но главной было то, что начиная с какого-то момента СССР перестал быть легитимным в умах и сердцах советских граждан.
Когда слушали выпуски новостей программы «Время» и воспринимали всё наоборот, это было уже концом. Концом СССР. Параллели ужасающие, но вынужденные.