Վիկտոր Սողոմոնյանն անդրադարձել է Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանը
Մենք միշտ սկզբունքորեն դեմ ենք եղել ոչ հրապարակային հանդիպումների մանրամասների միակողմանի բացահայտմանը։ Կոռեկտ չէ։ Հատկապես, երբ այդպիսի մանրամասներ պատմողը խեղաթյուրում է դրանց բովանդակությունը։
Ինչեւէ։
Մարտի 25-ին տեղի ունեցած` ՀՀ եւ Արցախի նախկին նախագահների հանդիպումը կայացել է Տեր-Պետրոսյանի առաջարկով։ Նախագահ Քոչարյանին հանդիպման առաջարկի մասին պատմել է Բակո Սահակյանը` միաժամանակ տեղեկացնելով, որ Տեր-Պետրոսյանն արտահերթ ընտրություններին համատեղ մասնակցելու գաղափար ունի։
Նախագահ Քոչարյանը մերժել է այդ գաղափարը, ինչի մասին Բակո Սահակյանը տեղեկացրել է Տեր-Պետրոսյանին։ Վերջինս, այնուամենայնիվ, առաջարկել է, որպեսզի հանդիպումը կայանա։ Եվ այն տեղի է ունեցել։
Հանդիպման ժամանակ իրոք քննարկում չի ծավալվել, քանի որ Ռոբերտ Քոչարյանը կրկին մերժել է խնդրո առարկա առաջարկը՝ պատճառաբանելով բարոյական նկատառումով, այն է՝ արտահերթ ընտրությունների անցկացման դեպքում այլ ձևաչափով մասնակցելու մտադրություն ունի։ Բացի դրանից, այդ քայլը կհարվածի «Հայրենիքի փրկության շարժմանը»։
Սա է եղելությունը։
Կարող է թվալ, թե Տեր-Պետրոսյանն ամեն բան ճիշտ է ասել, ու ես ընդամենը կրկնում եմ նրա պատմությունը։ Բայց այդպես չէ. մասնավորապես, կարծես թե պատահմամբ, նա վրիպում է, թե «Հայրենիքի փրկության շարժումը» Նախագահ Քոչարյանն էր ստեղծել։
P.S. Ինչ վերաբերում է արտահերթ ընտրություններին միասին գնալու առաջարկությանը, ապա մենք արդեն ընտրել ենք մասնակցության այլ ձեւաչափ, որի մասին կհայտարարենք ամենամոտ ապագայում։

Виктор Согомонян обратился к заявлению Левона Тер-Петросяна
Мы всегда были принципиально против одностороннего раскрытия деталей закрытых встреч. Это некорректно. Особенно, если рассказывающий подробности искажает их содержание.
Встреча бывших президентов Армении и Арцаха состоялась 25 марта по предложению первого президента Левона Тер-Петросяна. Президенту Кочаряну о предложении встречи рассказал Бако Саакян, одновременно сообщив, что Тер-Петросяна есть идея совместно участвовать во внеочередных выборах.
Президент Кочарян отверг эту инициативу, о чем Бако Саакян сообщил Тер-Петросяну. Последний, однако, предложил провести встречу. В итоге встреча состоялась.
В ходе встречи, действительно, не было обсуждения, так как Роберт Кочарян вновь отверг предложение Тер-Петросяна, мотивируя отказ моральными соображениями, в частности, тем, что намерен принять участие в выборах в другом формате, кроме того, формирование подобного блока нанесет удар по «Движению по спасению Родины».
Может показаться, что Тер-Петросян все рассказал правильно, а я всего лишь повторяю его историю. Но это не так. В частности, он якобы бы случайно ошибся, отметив, что Движение по спасению Родины было создано президентом Кочаряном.
P.S. Что касается предложения совместно участвовать во внеочередных выборах, то мы уже выбрали другой формат участия, о котором объявим в ближайшее время.