Հայաստանում կսահմանվի նոր պատժատեսակ՝ տնային կալանք. ԱԺ-ն ընդունեց նախագիծը
ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «ՀՀ քրեական օրենսգիրք» օրենքի նախագիծը և դրան կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Նշենք, որ դրանով սահմանվում են ազատազրկման այլընտրանք հանդիսացող նոր պատժատեսակներ: Մասնավորապես, նախագծով նախատեսված պատժատեսակ է «ազատության սահմանափակումը» (տնային կալանք), որն իրականացվելու է էլեկտրոնային հսկողության միջոցների գործադրմամբ: Տնային կալանքի իրագործման համար էլեկտրոնային «բրասլետների» պետական գնման գործընթացն արդեն պլանավորված է:
Մեկ այլ նորամուծություն էլ թվային խուզարկությունն է, որը նախատեսում է էլեկտրոնային կրիչների տվյալների խուզարկություն:
Բացի այդ, փոփոխությամբ համաձայնեցման վարույթը փոխարինելու է գործող օրենսդրությամբ նախատեսված արագացված դատաքննության ինստիտուտին: Այս դեպքում անձը հնարավորություն ունի մինչ գործի բուն քննությունն ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքն ու դատախազի հետ սկսել բանակցություններ իր նկատմամբ նշանակվող պատժի, տուժողին պատճառված վնասի հատուցման, նաև հանցավոր ծագում ունեցող գույքը բռնագանձելու հարցերի շուրջ: Բանակցությունների գնալու դեպքում մեղադրյալը կարող է ավելի մեղմ պատիժ ստանալ կամ նրա նկատմամբ նշանակված պատիժը կարող է պայմանականորեն չկիրառվել: Սա, ի դեպ, նորույթ է քրեական դատավարության համար:
Քրեական օրենսգիրքն իր բոլոր նոր ինստիտուտներով ուժի մեջ է մտնելու 2022-ի հուլիսի 1-ից, իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության ինստիտուտը՝ 2023-ի հունվարի 1-ից, ազատության սահմանափակում պատժատեսակի վերաբերյալ դրույթները՝ 2023-ի հուլիսի 1-ից։

В Армении введут новый вид наказания – домашний арест: парламент принял поправки в УК
Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении проект поправок в Уголовный кодекс. В частности, вводится институт судебного производства по согласованию. В этом случае у подсудимого есть возможность до рассмотрения дела принять обвинение и начать с прокурором переговоры о мере наказания, возмещении ущерба пострадавшему, о сдаче незаконно присвоенного имущества. В случае чистосердечного признания вины и согласия на переговоры, наказание может быть смягчено.
Утверждается и институт уголовной ответственности для юридических лиц. В число этих наказаний может войти штраф, временный запрет на деятельность, принудительное закрытие и запрет на деятельность в Армении. Эти положения вступят в силу с 1 января 2023 года.
Вводится и положение о создании дисциплинарных батальонов, в дополнение к действующей гауптвахте (для рядовых и сержантского состава) и аресте в военной полиции (для офицеров). Дисбаты будут созданы, а порядок наказания в них утвержден не позже 1 июля 2023 года.
Закрепляется и понятие домашнего ареста, в дополнение к пробации (ограничения на перемещение). Здесь наказанные тоже будут контролироваться при помощи электронных браслетов. Этот вид уголовной ответственности также вступит в силу с 1 июля 2023 года.