Արտահերթ ընտրությունների անցկացման նպատակով ԱԺ-ն Նիկոլ Փաշինյանին չընտրեց վարչապետի պաշտոնում
Ազգային ժողովում կայացած քվեարկության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը չընտրվեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնում՝ ապահովելով երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հարցի քվեարկությունը ստացավ 1 «կողմ», 3 «դեմ» և 75 «ձեռնպահ» ձայն:
Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրել էր խորհրդարանի «Իմ քայլը» խմբակցությունը, որի անդամ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ իրենք քվեարկելու են «ձեռնպահ»: Ազգային ժողովի հատուկ նիստին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը չէր մասնակցում:
Ապրիլի 25-ին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է ներկայացրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնից, որպեսզի, խորհրդարանի լուծարմամբ, երկրում կազմակերպվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, եթե խորհրդարանում երկու անգամ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովը լուծարվում է: «Իմ քայլը» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրում է՝ առաջնորդվելով տվյալ ընթացակարգով:
Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների ղեկավարների հետ հանդիպումներից հետո հայտարարել էր, որ երկրում հունիսի 20-ին կանցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:

Парламент Армении не избрал Никола Пашиняна на пост премьер-министра
По итогам голосования в Национальном собрании Армении Никол Пашинян не был избран премьер-министром Армении, что обеспечивает возможность проведения в стране внеочередных парламентских выборов, сообщает «Арменпресс».
Кандидатуру Никола Пашиняна выдвинула фракция парламента «Мой шаг», член которой Ален Симонян заявил, что они воздержатся.
25 апреля Никол Пашинян подал в отставку с поста премьер-министра Армении, чтобы, распустить парламент и организовать внеочередные парламентские выборы.
Согласно Конституции Республики Армения, если в Парламенте дважды не избирается премьер-министр, то Национальное собрание распускается. Фракция «Мой шаг» с учетом данной процедуры заявила, что выдвигает кандидатуру Никола Пашиняна.
Никол Пашинян после встреч с руководителями парламентских фракций «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» заявил, что 20 июня в стране пройдут внеочередные парламентские выборы.