Մինչև մարտի 19-ն Արտակ Դավթյանը չի կարող իրավունքի ուժով գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում նշանակված համարվել
Հաշվի առնելով իշխող ուժի շտապողականությունը Արտակ Դավթյանին րոպե առաջ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում նշանակելու հարցում՝ անհրաժեշտ եմ համարում հիշեցնել, որ Օնիկ Գասպարյանին «պաշտոնից ազատելուց» նրանք ղեկավարվեցին «5+3» բանաձևով (ինչքան էլ դրա հետ համաձայն լինեմ կամ չլինեմ), ուստի՝ իրենց «խրախճանքը» պետք է առնվազն մինչև մարտի 20-ը հետաձգեն։
Ինչ է ենթադրում «5+3» բանաձևը.
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 35.1-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն, եթե վարչապետը հնգօրյա ժամկետում չի ընդունում Հանրապետության նախագահի առարկությունը, ապա Հանրապետության նախագահը հնգօրյա ժամկետի ավարտից հետո` եռօրյա ժամկետում, ստորագրում է հրամանագիրը կամ դիմում է Սահմանադրական դատարան:
Հանրապետության նախագահն այսօր՝ մարտի 11-ին, առարկություններով վերադարձրեց Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկությունը։
Նույն օրը ստացվեցին վարչապետի հիմնավորումերը նախագահի առարկությունների վերաբերյալ:
Այնուհետև՝ Հանրապետության նախագահը հայտարարեց, որ չի ստորագրելու հրամանագրի նախագիծը և չի դիմելու Սահմանադրական դատարան։
Հետևաբար՝ «5+3» բանաձևով նախատեսված ժամկետն ավարտվում է մարտի 20-ին և մինչ մարտի 19-ն Արտակ Դավթյանը չի կարող համարվել իրավունքի ուժով գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում նշանակված։

До 19 марта Артак Давтян не может считаться назначенным на должность начальника Генштаба в силу закона
Принимая во внимание спешку правящей партии как можно скорее назначить Артака Давтяна на пост начальника Генштаба, считаю необходимым напомнить, что после «освобождения от должности» Оника Гаспаряна они руководствовались формулой «5+3» (как бы я ни была согласна с ней или нет), следовательно, им придется отложить свое «пиршество» как минимум до 20 марта.
Что предполагает формула «5 + 3»:
Согласно части 3 статьи 35.1 Закона «О военной службе и статусе военнослужащего», если премьер-министр в пятидневный срок не принимает возражение президента, то по истечению пятидневного срока в течение трех дней президент подписывает указ или обращается в Конституционный суд.
Сегодня, 11 марта, президент республики вернул с возражениями предложение премьер-министра назначить Артака Давтяна начальником Генерального штаба Вооруженных сил РА.
В тот же день были представлены обоснования премьер-министра по возражениям президента.
Далее президент республики объявил, что не подпишет проект указа и не будет обращаться в Конституционный суд.
Следовательно, срок, предусмотренный формулой «5 + 3», истекает 20 марта, и до 19 марта Артак Давтян не может считаться назначенным на должность начальника Генштаба в силу закона.