Եթե գիտեիք, որ Արարատ Միրզոյանը գործակալ է, ինչո՞ւ շուտ չասեցիք․ հիմա եմ իմացել, հիմա եմ ասում
Բոլոր նրանց, ովքեր իրենց և ինձ հիմարի տեղ դրած ասում են. «բա որ գիտեիք, որ Արարատը գործակալ է, ինչո՞ւ շուտ չասեցիք, որ այս օրին չհասնեինք»։ Այս կամ նման հարցեր դեմքի լուրջ արտահայտությամբ ուղղում են քաղաքական բարիկադների տարբեր կողմերից, նույնիսկ բարիկադների վրա կանգնածները։
Բազմաթիվների խնդրանքով պատասխանում եմ՝ հիմա եմ իմացել, հիմա եմ ասում։ Բայց ձեր ձեռքն ո՞վ է բռնել, որ հիմա անեք այն, ինչ պետք է անեիք այն ժամանակ, որ այս օրը չընկնեիք։
Ո՞վ է ձեզ խանգարում։ Ավելին, եթե Արարատը նախկինում գործակալ, մատնիչ ու դավաճան էր, հիմա էլ նույնն է, ավելին՝ դա անում է որպես երկրի երկրորդ պաշտոնյա։ Իսկ նրա և նրա ոհմակի գործածները ձեր աչքի առջև են. 44-օրյա պատերազմի պարտություն, հանձնած հայրենիք, սպանված սերունդ և պետական գաղտնիք դարձրած գերիներ։ Արձագանքե՛ք։ Արե՛ք հիմա ինչ ուզում եք։ Ո՞վ է ձեզ խանգարում։
Եվ վերջում ի գիտություն բոլոր նրանց, ովքեր ասում են, որ ես, ասելով, որ չկա քաղաքականություն, պառակտում եմ ընդդիմադիր դաշտը։ «Ռեքվիեմ 8»-ից 48 ժամ անց Ազգային ժողովում, որը քաղաքական դաշտի քվինտ-էսենցիան է (որովհետև խորհրդարանական երկիր ենք՝ համենայն դեպս ըստ բռնաբարված Սահմանադրության), հանդիպեցին իշխանական մեկ և ընդդիմադիր երկու քաղաքական ուժեր՝ Արարատ Միրզոյանի սեղանապետությամբ։ Եվ ի՞նչ էին քննարկում նրանք հետպարտերազմյան քաոսի մեջ գտնվող երկրում ճիշտ է՝ Հողային օրենսգիրքը։
Ավելին, քառօրյայի օրակարգում ներառված 60 հարցերից ոչ մեկը կապ չուներ պատերազմի ու հետպատերազմյան այս վակխանալիայի հետ։ Բայց դա էլ կարևոր չէ։ Ցանկացած օրինագծի քննարկում կարելի էր ընդհատել և հարցնել նիստը նախագահող Արարատ «Օմեգա» Միրզոյանից. «Մեծարգո պարոն ԱԺ նախագահ (այսպես եք չէ՞ սիրում դիմել), Դուք գործակա՞լ եք»։
Այդպես կվարվեին ցանկացած երկրում։ Ընդ որում, այդ հարցը կուղղեին և՛ անկախ պատգամավորները, և՛ ընդդիմադիրները, և՛ իշխանական ֆրակցիայի անդամները։ Բայց, իհարկե, առաջին հերթին ընդդիմադիրները։ Ուղղեք ինձ, եթե սխալ եմ, ես եմ բա՞ց թողել ինչ-որ բան, թե՞ այդպիսի հարց իրոք չի հնչել։
Հետևաբար կարևոր չէ, թե երբ եք իմացել, որովհետև մեկ է ոչինչ չեք անելու։ Եթե նույնիսկ Թուրքիան պաշտոնապես հաստատի Արարատի գործակալ լինելը, միևնույն է, ոչինչ չեք անելու։
Չեք անելու, որովհետև… ժամանակը ցույց կտա ինչու չեք անում։ Իսկ հիմա անպայման շարունակեք քննարկել մեքենաների տեխզննման կտրոնը դիմապականուն չփակցնելու՝ խիստ հրատապ օրենսդրական նախաձեռնությունը։ Որովհետև դիմապակիները պետք է մաքուր պահել։ Մեզ տեսադաշտ է պետք։ Նայելու Արարատին։ Լեռանն անշուշտ։

Обсуждение любого законопроекта можно было прервать и спросить: «Многоуважаемый г-н спикер НС, Вы – агент?»
Всем, кто, держа себя и меня за дурака, говорят: «А если знали, что Арарат – агент, почему же не сказали раньше, чтобы мы не докатились до этого?» Такие или подобные вопросы с серьезным выражением лица задают с разных сторон политических баррикад, даже стоящие на баррикадах.
По многочисленным просьбам отвечаю: узнал сейчас, сейчас и говорю. Но кто держит вас за руку, чтобы вы сделали сейчас то, что вам следовало сделать тогда, чтобы не докатиться до этого?
Кто вам мешает? Более того, если раньше Арарат был агентом, доносчиком и предателем, то он и сейчас такой же, более того, он делает это как второе должностное лицо страны. А деяния его и его своры – у вас перед глазами: поражение в 44-дневной войне, сданная Родина, убитое поколение и пленные, число которых называется государственной тайной. Реагируйте! Делайте сейчас то, что хотите! Кто вам мешает?
И, наконец, к сведению всех, кто говорит, что я, заявляя об отсутствии политики, вношу раскол в оппозиционное поле. Через 48 часов после Requiem / 8 в Национальном собрании, которое является квинтэссенцией политического поля (потому что мы – парламентская страна, по крайней мере, согласно изнасилованной Конституции), встретились одна провластная и две оппозиционные политические силы – во главе с Араратом Мирзояном у стола. И что же обсуждали они в стране, где царит послевоенный хаос? Верно. Земельный кодекс.
Более того, ни один из включенных в повестку четырехдневки 60 вопросов не имел никакого отношения к войне и этой послевоенной вакханалии. Но и это уже неважно. Обсуждение любого законопроекта можно было прервать и спросить председательствующего на заседании Арарата «Омега» Мирзояна: «Многоуважаемый господин спикер Национального собрания (ведь вы так любите обращаться?), Вы – агент?»
Так бы поступили в любой стране. Причем этот вопрос задали бы как независимые депутаты, так и оппозиция, а также члены правящей фракции. Но, конечно, в первую очередь, оппозиция. Поправьте меня, если я ошибаюсь, что-то пропустил или такой вопрос действительно не прозвучал?
Следовательно, неважно, когда вы узнали, потому что все равно вы ничего не сделаете. Даже если Турция официально подтвердит, что Арарат является агентом, все равно вы ничего не сделаете.
Не сделаете, потому что … время покажет, почему вы не сделаете. А сейчас, непременно продолжайте обсуждать очень актуальную законодательную инициативу – не прикрепление к лобовому стеклу чека о техосмотре автомобиля. Потому что лобовое стекло нужно содержать в чистоте. Нам нужно поле видимости. Смотреть на Арарат. На гору, конечно.