Դատարանում միջադեպից հետո ակնհայտ ընկճված վիճակում է եղել գլխավոր դատախազի տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանը
Dejavu տելեգրամյան ալիքը գրում է․
«Դատախազությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, երեկ՝ Մարտի 1-ի գործով ընթացող դատավարական նիստին տեղի ունեցած սուր միջադեպից հետո բավական լարված և ակնհայտ ընկճված վիճակում է եղել գլխավոր դատախազի տեղեկալ Գևորգ Բաղդասարյանը: Դատախազության շենքում գործընկերների աչքից չի վրիպել նրա նյարդային վիճակը: Վերջինիս, աչքի ընկնող հուզական վիճակում մտել է գլխավոր դատախազի մոտ և ասել, որ այլևս այսպես շարունակվել հնարավոր չէ: Նա դժգոհել է, որ արդեն չի կարողանում նայել մասնագիտական շրջանակների, ծանոթների ու հասարակ քաղաքացիների աչքերին:
Զրույցի ընթացքում Գևորգ Բաղդասարյանը ակնարկել է, որ նման ճնշումների պայմաններում միայն աշխատավարձն ու պարգևավճարը առնվազն համարժեք չէ այն վիճակին, որում ինքը հայտնվել է: «Բոլորն էլ գիտեն, որ նկարչությամբ ենք զբաղված հերիք չէ, ժողովուրդն էլ դավաճան է համարում»,-ասել է Բաղդասարյանը:
Գլխավոր դատախազի տեղեկալը աննախադեպ ճնշումների ֆոնը օգտագործելով, որպես կոմպենսացիա 100.000 ԱՄՆ դոլար է պահանջել: Շփոթված Արթուր Դավթյանը օպերատիվ զանգով կապ է հաստատել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, մոտ 3-4 րոպես զրուցելուց հետո Բաղդասարյանին հույս է հայտնել, որ իր պահանջը կբավարարվի, միայն թե շարունակի նույն ոգով աշխատել:
Դատախազության մեր աղբյուրը դժվարացավ պատասխանել թե ինչ միջոցներից է Փաշինյանը բավարարելու Բաղդասարյանի պահանջը, սակայն Dejavu-ի մեկ այլ՝ կառավարության աղբյուրի՝ նման դեպքերում Նիկոլ Փաշինայնն օգտագործում է Հայաստան համահայկական հիմնադրամից ՀՀ կառավարության հաշվեկշռին փոխանցված գումարներից»:

Прокурор Геворк Багдасарян вытребовал $100 тысяч за свои «услуги» по делу против Роберта Кочаряна – «Dejavu»
После острого инцидента, произошедшего в ходе судебного заседания по делу 1 марта, в довольно напряженной ситуации и явно подавленном состоянии оказался заместитель генерального прокурора Геворг Багдасарян. Об этом пишет «Телеграм»-канал «Dejavu».
«От глаз коллег не скрылось его нервное состояние. В очевидно эмоциональном состоянии он явился к генеральному прокурору и заявил, что более так продолжаться не может. Он посетовал, что не может смотреть в лаза коллегам, знакомым и прохожим. В ходе беседы Геворг Багдасарян намекнул, что в условиях подобного давления только зарплата и премия не равноценны тому состоянию, в котором он оказался. «Всем известно, что мы «рисуем». Мало того, еще и народ считает предателями», – заявил Багдасарян.
Использовав фон беспрецедентного давления, заместитель генерального прокурора потребовал 100 тысяч долларов. Растерянный Артур Давтян оперативно связался с Николом Пашиняном, после 3-4-х минутной беседы выразил Багдасаряну надежду, что его требование будет удовлетворено, лишь бы продолжал работать в том же духе.
Наш источник в прокуратуре затруднился ответить, из каких средств Пашинян удовлетворит требование Багдасаряна, однако, по сведениям другого источника «Dejavu» в правительстве, в подобных случаях Никол Пашинян использует средства, переданные на баланс правительства Армении из Всеармянского фонда «Айастан»», – пишет канал.