ՀՀ կառավարության մոտեցումն ընդունելի չէ, պետք է հրապարակվի Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների թիվը․ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է, որ ընդունելի չէ ՀՀ կառավարության մոտեցումը, որ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերաբերյալ թվական տվյալներ չեն հրապարակվում, քանի որ հարցն ունի «գերզգայուն բնույթ»: ՄԻՊ հայտարարությունում ասվում է․
«Իրավունքի գերակայությունը ենթադրում է հանրային նշանակության ցանկացած տվյալի հրապարակման կանխավարկած. որևէ տվյալի հրապարակում մերժելիս պետությունը պետք է ցույց տա՝ ի՞նչ իրավաչափ շահ է դրանով հետապնդում: Պետության մերժման որոշումը պետք է լինի պատճառաբանված:
Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի գերիների վերաբերյալ թվական տվյալներ չհրապարակելը ՀՀ կառավարությունը երեկվա պաշտոնական արձագանքով պատճառաբանել է ընդամենը նշումով այն մասին, որ հարցն ունի «գերզգայուն բնույթ»: Սա ընդունելի մոտեցում չէ:
Իրականում, Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի գերիների թվի հրապարակմամբ առնվազն՝
1) հնարավորություն կառաջանա զգալիորեն մեծացնել միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի նկատմամբ գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի հարցով,
2) առաջ կգան Ադրբեջանի նկատմամբ լրացուցիչ պարտավորություններ դնելու հիմքեր,
3) կբարձրանա Ադրբեջանում պահվող գերիների պաշտպանության աստիճանը,
4) հրապարակայնորեն կընդգծվի պետության հարգանքը գերիների ու նրանց ընտանիքների իրավունքների նկատմամբ,
5) հրապարակայնորեն կընդգծվի պետության պատասխանատու վերաբերմունքը հանրային կարևորության այս հարցի նկատմամբ,
6) վերջապես, պետության այդ քայլով կբացառվի կամ էականորեն կնվազեցվի հանրությանը կեղծ տեղեկություններով մոլորեցնելու ու հետևաբար՝ շահարկում իրականացնելու որևէ կողմի փորձ:
Հետևաբար, ՀՀ պետական իրավասու մարմինը պետք է հրապարակի հայկական կողմի գերիների այն թիվը, որոնք իր տրամադրության ներքո առկա տվյալների համաձայն կամ իր համոզմամբ՝ ներկայում պահվում են Ադրբեջանում գերության մեջ»:

Поход правительства неприемлем: должно быть опубликовано число армянских пленных – омбудсмен Армении
Компетентные госорганы Армении должны опубликовать то число армянских пленных, которых, согласно логике имеющихся данных или убеждению, в настоящее время держат в плену в Азербайджане. Об этом на своей странице «Facebook» написал Защитник прав человека Арман Татоян.
«Верховенство права предполагает обнародование любых данных, имеющих общественное значение, отвергая публикацию подобных данных, государство должно объяснить какие законные интересы оно преследует. Отказ государства должен быть обоснован.
Официальная реакция правительства Армении в связи с отказом обнародовать число армянских пленных в Азербайджане, обосновано всего лишь одним – вопрос носит «сверхчувствительный характер». Подобный поход неприемлем.
В реальности обнародование числа армянских пленных в Азербайджане:
1) Даст возможность существенно усилить международное давление на Азербайджан по вопросу освобождения и возвращения пленных,
2) Появятся основания для выдвижения дополнительных обязательств Азербайджану,
3) Повысится уровень защит армянских пленных, которых держат в Азербайджане,
4) Публично будет подчеркнуто уважение государства к пленным и правам их семей,
5) Публично будет подчеркнуто ответственное отношение государства к этом имеющему важное общественное значение вопросу,
6) В конце концов, государство этим шагом исключит или существенно снизит попытки какой-либо стороны ввести в заблуждение общественность посредством дезинформации.
Следовательно, компетентные госорганы Армении должны опубликовать то число армянских пленных, которых согласно логике имеющихся данных или убеждению, в настоящее время держат в плену в Азербайджане».