1 ամսում 400.000 դոլար պարգևավճար ԱԺ-ում՝ տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին
Yerkir.am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմը գրավոր տեղեկացրել է (կցվում է), որ պատգամավորներն ու աշխատակազմը 2020 թ. սեպտեմբերին ևս ստացել են պարգևատրում՝ ամսական պաշտոնային դրույքի 75 տոկոսի չափով:
Փաստորեն, COVID-19 համավարակի շարունակվող հետևանքների, տվյալ պահին արձանագրված շուրջ 6 տոկոս տնտեսական անկման և խորացող սոցիալական ճգնաժամի պայմաններում, ինչպես նաև պատերազմական առաջին օրերին ԱԺ 131 պատգամավորները նախորդ տարվա սեպտեմբերին ստացել են՝
- շուրջ 65 միլիոն դրամ պարգևատրում,
- 87 միլիոն դրամ աշխատավարձ,
- միասին՝ 152 միլիոն դրամի չափով վարձատրություն:
Մեկ պատգամավորի հաշվով վարձատրությունը սեպտեմբերին կազմել է 1 միլիոն 160 հազար դրամ, որը շուրջ 37 անգամ գերազանցում է անապահով մեկ ընտանիքին տրամադրվող ամսական նպաստի միջին չափը:
ԱԺ աշխատակազմի 603 աշխատողների պարգևատրումը սեպտեմբերին կազմել է շուրջ 127 միլիոն, աշխատավարձը՝ 169 միլիոն, իսկ ամբողջական վարձատրությունը՝ 296 միլիոն դրամ:
Այսպիսով՝, 2020 թ. սեպտեմբերին ԱԺ պատգամավորներն ու աշխատակազմը ստացել են 192 միլիոն դրամի չափով (շուրջ 400.000 դոլար) պարգևատրում:
Ընդ որում, 2020 թ. պետական բյուջեով ՀՀ ԱԺ պատգամավորների և աշխատակազմի աշխատավարձերի ու պարգևատրումների համար նախատեսված էր շուրջ 4 միլիարդ, միայն պարգևատրումների համար՝ շուրջ 900 միլիոն դրամ:

Премии в НС на 400 000 долларов за 1 месяц – на фоне экономического кризиса
В ответ на запрос аппарат парламента Армении письменно сообщил о том, что депутаты и аппарат НС и в сентябре 2020 года получили премии, в размере 75% от официальной месячной ставки. Об этом пишет «Yerkir.am».
«Фактически, в условиях продолжающихся последствий эпидемии COVID-19, примерно 6-процентного экономического спада на тот момент и углубляющегося социального кризиса, а также в первые дни войны 131 депутат НС в сентябре прошлого года получил:
-премии в размере около 65 млн драмов;
-зарплаты в размере 87 млн. драмов;
-все вместе составляет 152 млн. драмов.
То есть выплата на одного депутата в сентябре составила 1 млн. 160 тыс. драмов, что примерно в 37 раз превышает средний размер ежемесячного пособия, предоставляемого одной необеспеченной семье.
Премии 603 сотрудников аппарата НС в сентябре составили около 127 млн, зарплата – 169 млн, а полная выплата – 296 млн. драмов.
Таким образом, в сентябре 2020 г. депутаты и сотрудники аппарата НС РА получили премии в размере 192 млн. драмов (около 400 000 долларов)», – отмечает «Yerkir.am».