Տեսանյութերից կարողացել ենք առանձնացնել գրեթե 60 ռազմագերու, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չենք կարողացել պարզել. Արտակ Բեգլարյան
Գիշեր-ցերեկ անընդհատ թարմացնում ենք գերիների վերաբերյալ մեր ցանկերը՝ հրապարակված տեսանյութերի և հարազատների ներկայացրած այլ ապացույցների հիման վրա: ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գտած տեսանյութերից արդեն կարողացել ենք առանձնացնել գրեթե 60 ռազմագերի, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չենք կարողացել պարզել: Էլ չեմ նշում վկայությունների, զանգերի և այլ ապացույցների հիման վրա հավաքագրվող տվյալները:
Առանձին փաստահավաք գործունեություն ենք իրականացնում նաև ներկալված ու բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց մասով, որոնց թիվը հասնում է շուրջ 40-ի:
Հավաքագրված բոլոր տվյալները պարբերաբար փոխանցում ենք պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին՝ ակնկալելով արդյունավետ աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման ուղղությամբ: Հատուկ համագործակցություն ունենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և անհատ փաստաբանների հետ՝ տվյալների փոխանակման ու այլ համապատասխան գործընթացների հարցում:

Из азербайджанских видеозаписей определены почти 60 военнопленных, число насильственно исчезнувших лиц достигает 40 – омбудсмен Арцаха
Днем и ночью мы постоянно обновляем наши списки пленных на основе опубликованных видеоматериалов и других свидетельств, представленных родственниками, сообщает Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян.
«Из видеозаписей, найденных аппаратом Защитника прав человека Республики Арцах, мы уже смогли определить почти 60 военнопленных, лишь личность некоторых из них еще не идентифицирована. Не говоря уже о данных, на основании собранных свидетельств, звонков или других доказательств.
Проводим также отдельные мероприятия по сбору фактов о количестве интернированных и насильственно исчезнувших гражданских лиц, число которых составляет около 40 человек.
Передаем регулярно все собранные данные в государственные и международные полномочные органы, ожидая эффективной работы по защите прав и возвращению пленных.
Мы осуществляем особое сотрудничество с Защитником прав человека Армении Арманом Татояном и отдельными адвокатами в вопросах обмена данными и других соответствующих процессов», – говорится в заявлении Артака Бегларяна.