Արայիկ Հարությունյանը վախեցավ Նիկոլ Փաշինյանից ու տապալեց միասնաբար պատերազմելու առաջարկը
Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի շրջապատից ուշագրավ տեղեկություններ են ստացվում այն մասին, թե ինչպես է Արցախի գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Նիկոլ Փաշինյանի վախից տապալել միասնաբար թշնամուն դիմագրելու գաղափարը:
Ինչպես հայտնի է, պատերազմն սկսվելուց 3 օր անց Արցախի 1-ին ու Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվել է Արցախում՝ փորձելով իր հնարավորություններով օգտակար լինել: Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 1-ին հանդիպել է Արայիկ Հարությունյանին և առաջարկել ընդլայնված հանդիպում կազմակերպել Արցախի բոլոր նախագահների մասնակցությամբ՝ Արայիկ Հարությունյան, Բակո Սահակյան, Ռոբերտ Քոչարյան, Արկադի Ղուկասյան: Նպատակը՝ ստեղծված պատերազմական իրավիճակում համախմբվել, մաքսիմալ մոբիլիզացնել բոլոր ուժերը, օգտագործել բոլոր արտաքին ու ներքին կապերը, ամեն ինչ անել հաջողության հասնելու համար: Արայիկ Հարությունյանը, սակայն, կտրուկ մերժել է Բակո Սահակյանի առաջարկը՝ պատճառաբանելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը հատկապես Քոչարյանի պահով խիստ դեմ է նման ֆորմատներին և կզայրանա, եթե անգամ իմանա, որ նման խոսակցություններ կան:
Արդյունքում՝ այն պոտենցիալը, որը կարող էր օգտագործվել, մնացել է առանց կիրառման: Իսկ թե ինչ ունեցանք նոյեմբերի 10-ին, բոլորը գիտեն:
Փաստորեն, նույնիսկ Տեր-Պետրոսյանի ու Քոչարյանի պես ոխերիմ քաղաքական հակառակորդները մի կողմ դրեցին ամեն ինչ ու պատրաստակամություն հայտնեցին միասնաբար գործելու, բայց Փաշինյանի համար կարևորը ոչ թե միասնությունն էր ու Արցախը, այլ սեփական ամբիցիան ու ինչ-ինչ ֆոբիաները:

Араик Арутюнян испугался Никола Пашиняна и отверг предложение совместного противостояния врагу
Из окружения экс-президента Арцаха Бако Саакяна поступает примечательная информация о том, как действующий президент Арцаха Араик Арутюнян отверг из страха к Николу Пашиняну идею совместного противостояния врагу.
Как известно, спустя 3 дня после начала войны 1-ый президент Арцаха и 2-ой президент Армении Роберт Кочарян находился в Арцахе, пытаясь принести пользу в меру своих возможностей. 1 октября Бако Саакян встретился с Араиком Арутюняном и предложил ему организовать расширенную встречу с участием всех президентов Арцаха – Араик Арутюнян, Бако Саакян, Роберт Кочарян, Аркадий Гукасян. Цель – в сложившейся военной обстановке сплотиться, максимально мобилизовать все силы, использовать все внешние и внутренние связи, сделать всё для достижения успеха. Однако Араик Арутюнян резко отверг предложение Бако Саакяна, аргументировав это тем, что Никол Пашинян против подобных форматов в особенности по части Кочаряна, и тот придет в ярость, узнав даже о самих разговорах на эту тему.
В результате потенциал, который мог быть использован, остался незадействованным. Что же мы получили 10 ноября, известно всем.
Фактически, свои разногласия оставили в стороне даже такие заклятые политические противники, как Тер-Петросян и Кочарян, выразившие готовность к совместным действиям, но для Пашиняна важными были не единство и Арцах, а собственные амбиции и определенные фобии.