Ջալալ Հարությունյանն ազատվել է Արցախի պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից, նրան կփոխարինի Միքայել Արզումանյանը․ Արցախի նախագահ (տեսանյութ)
Ղեկավարվելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի 4-րդ կետով և 94-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ ստորագրել եմ հրամանագիր, համաձայն որի` գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Անատոլիի Հարությունյանն ազատվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը
«Իսկ մեկ այլ հրամանագրով՝ գեներալ-մայոր Միքայել Ալբերտի Արզումանյանը նշանակվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատար՝ նրան շնորհելով գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում:
Ջալալ Հարությունյանի ազատման որոշումը պահի հրամայական է՝ պայմանավորված օրերս մարտական դիրքում նրա ստացած վիրավորումով և տարամեկնաբանությունների առիթ չպետք է հանդիսանա:
Ապաքինում եմ մաղթում Ջալալ Անատոլիին և համոզված եմ, որ նա շատ շուտով կվերադառնա հայրենիքին ծառայության:
Վստահ եմ, որ Միքայել Արզումանյանը նոր պաշտոնում գիտակցում է պատասխանատվության աստիճանը և ջանք ու եռանդ չի խնայի, որպեսզի այդ վստահությունն արդարացնի»:

Джалала Арутюняна на посту министра обороны Арцаха сменит генерал-лейтенант Микаел Арзуманян (видео)
Руководствуясь пунктом 4 статьи 93 и частью 3 статьи 94 Конституции Республики Арцах, я подписал указ, согласно которому генерал-лейтенант Джалал Анатольевич Арутюнян был освобожден от должности министра обороны – командующего Армией обороны Республики Арцах.
Другим указом генерал-майор Микаел Альбертович Арзуманян был назначен министром обороны Республики Арцах – командующим Армией обороны, присвоив ему воинское звание генерал-лейтенанта.
Решение об освобождении Джалала Арутюняна является императивом, обусловленным ранением, полученным им на днях на боевой позиции, и это не должно стать поводом для комментариев.
Джалалу Анатольевичу желаю выздоровления, и я уверен, что он очень скоро вернется на службу Родине.
Уверен, что Микаел Арзуманян осознает степень ответственности на новой должности и не пожалеет сил и энергии, чтобы оправдать это доверие.