Ավստրալիայի Ռայդ քաղաքը դատապարտում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ ռազմական ագրեսիան․ կոչ է անում Ավստրալիայի կառավարությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը
Ավստրալիայի Ռայդ քաղաքը, որն 2019 թ. Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու մասին բանաձև է ընդունել, հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում դատապարտում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ ռազմական ագրեսիան, քաղաքացիական բնակավայրերի ռմբակոծումը, ինչպես նաև կոչ է արել Ավստրալիայի Դաշնային իշխանություններին ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը։
Քաղաքային խորհուրդը մասնավորապես՝
Դատապարտում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին դեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական ագրեսիան։
Դատապարտում է թիրախային գնդակոծություններն ու հրթիռային հարվածները Արցախի խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների վրա, ներառյալ՝ Ռայդի քույր քաղաք՝ Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ինչպես նաև Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ հայկական եկեղեցին։
Կոչ է անում Ավստրալիայի կառավարությանը հաստատուն կերպով միանալ Ռայդ քաղաքին և կոչ անել Ադրբեջանին և Թուրքիային հարգել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը, մասնավորապես՝ ուժի չկիրառումը և ինքնորոշման իրավունքը։
Նշում է, որ Արցախի Հանրապետության և նրա բնակչության ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը հակամարտության միակ տևական լուծումն է և կոչ է անում Ավստրալիայի կառավարությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը:
Ռայդի քաղաքային խորհուրդը նաև որոշում է կայացրել $5000 փոխանցել Համահայկական հիմնադրամին որպես մարդասիրական օգնություն Արցախին:

Австралийский город Райд призывает правительство Австралии признать Республику Арцах
Австралийский город Райд, который в 2019 году принял резолюцию об установлении дружественных отношений со столицей Арцаха Степанакертом, выступил с заявлением, осуждающим военную агрессию со стороны Азербайджана и Турции против народа Арцаха и бомбардировку гражданских поселений. Как сообщает МИД Арцаха, в этом заявлении также содержится призыв к федеральному правительству Австралии признать независимость Республики Арцах.
В частности, городской совет:
Осуждает стартовавшую 27 сентября 2020 года военную агрессию Азербайджана и Турции, направленную против права народа Арцаха на самоопределение.
Осуждает целенаправленные обстрелы и ракетные удары по гражданскому населению Арцаха и гражданской инфраструктуре, в том числе по город-побратиму Райда, Степанакерту, столице Арцаха, а также по армянской церкви Святого Спасителя в Шуши.
Призывает правительство Австралии решительно присоединиться к городу Райд и призвать Азербайджан и Турцию с уважением отнестись к подходам Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, в частности, к принципу неприменения силы и права на самоопределение.
Отмечает, что международное признание Республики Арцах и права ее народа на самоопределение является единственным решением конфликта, поэтому городской совет призывает правительство Австралии признать Республику Арцах.
Городской совет Райда также решил пожертвовать 5000 долларов Всеармянскому фонду в качестве гуманитарной помощи Арцаху.