12-մետրանոց ավտոբուսների մրցույթը համարվել է չկայացած. առաջիկայում նոր տենդեր կհայտարարվի
Երևանում քաղաքային տրանսպորտի բարելավմանն ուղղված ծրագրի շրջանակում հայտարարվել էր 12-մետրանոց ավտոբուսների մրցույթ, որը չէր կայացել մասնակիցների՝ մրցույթի պայմաններին չհամապատասխանելու պատճառով. առաջիկայում նոր տենդեր կհայտարարվի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
«Մենք արդեն սկսել ենք քաղաքային տրանսպորտի բարեփոխման գործընթացը: Կառավարության և Եվրոպական զարգացման բանկի հետ համատեղ տենդերը եղել է 12­մետրանոց 100 ավտոբուսի համար: Եղել են երկու մասնակից, բայց երկուսն էլ չեն համապատասխանել մրցույթի պայմաններին, դրա համար տենդերը համարվել է չկայացած: Այժմ աշխատում ենք նոր տենդերի ուղղությամբ»,-նշել է Մարությանը:
Նրա խոսքով՝ մասնագետների հաշվարկներով ավտոբուսների քանակը Երևանում պետք է լինի 850-950 հատ՝ ներառյալ նաև պահեստային ավտոբուսները:
Քաղաքապետը շեշտեց, որ այդ գործընթացը կախված չէ միայն քաղաքապետարանից, և դրան շատ լուրջ մասնակցություն պետք է ունենա նաև Կառավարությունը:
Մարությանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ կայացել է նաև 100 մինի ավտոբուսի մրցույթ, կա հաղթող:
«Ավտոբուսները Հայաստան կբերվեն համայնքի միջոցներով: Առաջիկա 2-3 ամսում սպասում ենք մատակարարումներին: Նախատեսվում է նաև զգալի խմբաքանակով 8-9 մետրանոց ավտոբուսների մրցույթ հայտարարել, Դրանք նույնպես ձեռք կբերվեն համայնքի միջոցներով»,-ասաց Կարապետյանը:

Конкурс на 12-метровые автобусы не состоялся, в ближайшее время будет объявлен новый
В рамках программы по улучшению городского транспорта Еревана был объявлен конкурс на 12-метровые автобусы, который не состоялся из-за несоответствия предложений конкурсным условиям. В ближайшее время будет объявлен новый тендер.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал мэр Еревана Айк Марутян.
«Мы уже начали процесс реформирования городского транспорта. Совместно с правительством и Европейским банком развития тендер был рассчитан на 100 автобусов длиной в 12 метров. Были два участника, но оба не соответствовали условиям конкурса, поэтому тендер не состоялся. Сейчас мы работаем над новыми тендерами», – отметил Марутян.
По его словам, по подсчетам специалистов в Ереване должно быть 850-950 автобусов, включая и запасные.
Мэр подчеркнул, что этот процесс зависит не только от мэрии, в нем очень серьезное участие должно принять и правительство.
Пресс-секретарь Марутяна Акоп Карапетян в беседе с «Арменпресс» отметил, что состоялся конкурс на 100 мини-автобусов, есть победитель.
«Автобусы будут доставлены в Армению на средства общины. В ближайшие 2-3 месяца ждем поставок. Планируется также конкурс на 8-9-метровые автобусы, они также будут приобретены на средства общины», – сказал Карапетян.